moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niemieckie odznaczenie dla polskiego generała

5 grudnia w siedzibie Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie gen. bryg. Kazimierz Wójcik został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Bundeswehry. To najwyższe odznaczenie wojskowe, jakie przyznaje minister obrony Niemiec.


Wyróżnienie polskiego generała stanowi wyraz uznania ministerstwa obrony Niemiec dla jego służby w Eurokorpusie, gdzie Niemcy pełnią rolę państwa ramowego. Generał Wójcik w latach 2010‒2011 był zastępcą dowódcy Wojsk Specjalnych. Z krakowskiego DWS odszedł do Strasburga, gdzie przez 2 lata pełnił służbę na stanowisku zastępcy szefa sztabu ds. wsparcia w dowództwie Eurokorpusu. Odpowiadał m.in. za planowanie i realizację zadań związanych ze wsparciem sił korpusu w zakresie logistyki, służby zdrowia, łączności i informatyki. Niemieckie ministerstwo obrony podkreśla szczególne zasługi generała Wójcika w zakresie jego współpracy z Bundeswehrą w czasie zaangażowania sił Eurokorpusu w operację ISAF w 2012 roku.

Aktu dekoracji w imieniu ministra obrony Niemiec dokonał Konsul Generalny  w Krakowie dr Werner Köhler. ‒ Gen. Wójcik w czasie swojej służby w Eurokorpusie, a szczególnie w misji ISAF wykazał się niezawodnością i wysoką kompetencją. Podlegający mu niemieccy oficerowie mogli zawsze liczyć na jego niezawodną pomoc i wsparcie ‒ podkreślił dr Köhler. ‒ Moja współpraca z  niemieckimi żołnierzami  trwa już od wielu lat. To była zawsze efektywna i satysfakcjonująca służba. To wyróżnienie jest dla mnie symbolem polsko-niemieckiego partnerstwa w dziedzinie współpracy wojskowej ‒ powiedział gen. bryg. Wójcik. ‒ Jako oficer blisko związany z Wojskami Specjalnymi cieszę się, że tym zaszczytnym wyróżnieniem mogłem wpisać  się w  doskonałą opinię, jaką  cieszą się żołnierze Wojsk Specjalnych wśród sojuszników ‒ dodał, dziękując za wyróżnienie.

W uroczystości uczestniczyła kadra kierownicza Dowództwa Wojsk Specjalnych na czele z gen. bryg. Piotrem Pataloniem i gen. bryg. Jerzym Gutem oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in.: gen. broni Edward Gruszka, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, gen. bryg. Andrzej Knap, dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego oraz płk Joachim Franke, attaché obrony Niemiec. Generał Gruszka wyraził swoje osobiste uznanie dla dokonań gen. Wójcika oraz podziękował mu za wspólną służbę m.in. pod flagą ONZ na Wzgórzach Golan.

Na zakończenie uroczystości konsul generalny Niemiec wpisał się do księgi pamiątkowej DWS.

To nie pierwsze tak wysokie odznaczenie, jakie otrzymał gen. Wójcik od sojuszników
w uznaniu jego służby w Eurokorpusie.  W maju tego roku ówczesny dowódca Eurokorpusu  
generał Olivier de Bavinchove wręczył polskiemu oficerowi najwyższe francuskie odznaczenie państwowe ‒ Legię Honorową. Otrzymał także Krzyż Komandorski Orderu Korony Belgii.

*****

Eurokorpus to wielonarodowy korpus sił szybkiego reagowania. Powstał w 1992 roku
w wyniku porozumienia francusko-niemieckiego z La Rochelle. Zadaniem korpusu jest udział
w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz utrzymania pokoju. W 1993 roku do Eurokorpusu przystąpiła Belgia, w 1994 Hiszpania, a następnie w 1996 roku Luksemburg. Państwa te podobnie jak Niemcy i Francja  posiadają status państw ramowych. Jedyną podporządkowaną dowództwu Eurokorpusu jednostką jest francusko-niemiecka brygada. W okresie swojego istnienia korpus brał udział w operacjach ONZ: SFOR, KFOR, w operacji ISAF 2004−2005 i ISAF 2012. Polska jest tzw. państwem stowarzyszonym, ale od 2016 uzyska status kolejnego państwa ramowego. Obecnie w wielonarodowym korpusie służy ponad 40 polskich żołnierzy.

*****

Gen. bryg. Kazimierz Wójcik służbę wojskową rozpoczął od studiów w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie zdobył tytuł magistra inżyniera, a później doktora nauk technicznych. Od roku 1976 do 1977 był dowódcą plutonu w 8 Pułku Zabezpieczenia. Później – do roku 1991 pracował w Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych w Zamościu. W latach 1991–2011 obejmował szereg wyższych stanowisk w dowództwach sił zbrojnych,  w tym w Sztabie Generalnym WP, Dowództwie Wojsk Lądowych i w Dowództwie Wojsk Specjalnych.

Brał udział w operacjach poza granicami kraju – jako szef sztabu, a następnie dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w latach 1994−1995 oraz 1996−1997 służył w misji ONZ UNDOF w Syrii. W roku 2012 brał udział w operacji ISAF na stanowisku dyrektora zabezpieczenia bojowego w Połączonym Dowództwie ISAF (IJC) w Kabulu. Generał Wójcik przez szereg lat realizował zadania w strukturach sojuszniczych poza granicami kraju.

W latach 1999–2002 zajmował stanowisko szefa oddziału w Dowództwie Regionalnym Sił Połączonych – Północ w Brunssum (Holandia). W latach 2005−2008 był szefem oddziału
w Międzynarodowym Sztabie Wojskowym w Brukseli (Belgia). Pełnił tez funkcję szefa zespołu w Dowództwie Centralnym USA CENTCOM w Tampie. Od 2011 do sierpnia 2013 pełnił służbę na stanowisku zastępcy szefa sztabu ds. wsparcia w Dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu.

Tekst: DWS

red. PZ

autor zdjęć: DWS

dodaj komentarz

komentarze


„Krwawa niedziela” na Wołyniu
 
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kat warszawskiego getta przed sądem
Wiosłują dla Emily
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Ankona – bitwa po polsku
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wilki znów na Mazurach
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Afganistan: powrót do domu
Nowe książeczki wojskowe
Polak najlepszym podoficerem NATO
Course on Diplomacy
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Co ze sprawdzianem z WF?
Żołnierze bez testów z WF-u
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Sukcesy żołnierzy na AFN
Combining Two Worlds
Lufy prosto z Huty
Abrams – czołg z najwyższej półki
Stalowy człowiek
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Desantowanie z transportowego giganta
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Lato w wojskowym klimacie
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
V-2 leci do aliantów
Wisła i Narew w Sejmie
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Abramsy dla 1 Brygady
Groty dla proobronnych
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Kontyngent do zmiany
Rusza PKW Islandia
Podwodne centrum przyszłości
Psy (w) WOT
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Zginęli, bo byli Polakami”
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kurs na dyplomację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO