moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przekazanie dowodzenia OSŻW w Warszawie

Pułkownik Tomasz Połuch został komendantem Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Przekazanie dowodzenia jednostką odbyło się 23 stycznia.


Pełniący obowiązki komendanta Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie ppłk Tomasz Szoplik przekazał dowodzenie jednostką płk. Tomaszowi Połuchowi, dotychczasowemu komendantowi Oddziału Specjalnego ŻW w Mińsku Mazowieckim.

Przekazanie obowiązków odbyło się w obecności komendanta głównego ŻW gen. dyw. dr. Mirosława Rozmusa. Uroczystość zaszczycili również byli komendanci jednostki, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, zaprzyjaźnionych służb, instytucji i jednostek wojskowych, władz samorządowych i duchowieństwa oraz kierownicza kadra Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej i mazowieckich jednostek formacji.

Po odczytaniu decyzji Ministra Obrony Narodowej komendant główny ŻW przedstawił przebieg służby przyjmującego dowodzenie Oddziałem Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Warszawie płk. Tomasza Połucha i podziękował za rzetelną i pełną zaangażowania służbę na stanowisku komendanta warszawskiego Oddziału Specjalnego ŻW ppłk. Tomaszowi Szoplikowi. Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru jednostki i złożenie meldunku o przyjęciu dowodzenia Oddziałem Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Warszawie komendantowi głównemu Żandarmerii Wojskowej.

Następnie głos zabrał żegnający się z jednostką ppłk Tomasz Szoplik. Oficer podziękował wszystkim za wspólną pracę i służbę, podkreślając, że czas służby w warszawskim oddziale specjalnym jest dla niego wyjątkowy i ceni sobie zarówno sukcesy, jak i porażki. – Uczyliśmy się nawzajem i ze zrozumieniem istoty służby wojskowej w tej szczególnej jednostce Żandarmerii Wojskowej i nie boję się stwierdzić, że ta jednostka jest w skali sił zbrojnych szczególna. Oddział ten to zwarte grono ludzi – żołnierzy i pracowników wojska, którzy w pełni identyfikują się ze służbą i stawiają dobro jednostki, Żandarmerii Wojskowej i Sił Zbrojnych RP na pierwszym miejscu. Dlatego też jako zastępca pełniący obowiązki komendanta przekazuję dowodzenie oddziałem płk. Połuchowi ze spokojem i pewnością, że dotychczasowe tradycje, jak również charakter oddziału będą kontynuowane.

Z kolei płk Tomasz Połuch podziękował za zaufanie, jakim było wyznaczenie go na stanowisko komendanta tak prestiżowej jednostki Żandarmerii Wojskowej i zapewnił, że zrobi wszystko, by stanąć na wysokości zadania. – Będziemy kontynuować dzieło budowane przez 10 lat wytrwale i z wielką determinacją przez płk. Baranowskiego i płk. Fitasa. Niemałą cegiełkę dołożyli do tej budowy ppłk Szoplik, jak również płk Hajkowicz – akcentował zasługi byłych komendantów i ich zastępców nowy dowódca Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. – W swoich działaniach postaram się kierować maksymą wielkiego Rzymianina Owidiusza „Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca” – podkreślił płk Połuch. Na zakończenie oficer, zwracając się do gości, wyraził nadzieję na owocną współpracę ze służbami i instytucjami, z którymi jednostka współpracuje na co dzień i podziękował za dotychczasowe współdziałanie.

Po uroczystości goście uczestniczący w ceremonii przekazania dowodzenia warszawską jednostką specjalną ŻW, żołnierze i pracownicy wojska udali się na wspólny posiłek.

**********
Pułkownik Tomasz Połuch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pierwsze stanowisko służbowe – dowódcy plutonu – objął w 1996 roku w 14 Brygadzie Zmechanizowanej, gdzie następnie zajmował stanowiska dowódcy kompanii i oficera sztabu. W 2004 roku, po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej, objął stanowisko szefa Wydziału Dowodzenia w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. W 2006 roku został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu w Oddziale Żandarmerii Wojskowej w Elblągu, następnie starszego specjalisty w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej, a w 2008 roku – zastępcy komendanta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Od 1 września 2012 roku dowodził Oddziałem Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. 22 stycznia 2014 roku Minister Obrony Narodowej wyznaczył płk. Tomasza Połucha na stanowisko komendanta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.
Pułkownik Tomasz Połuch za wieloletnią nienaganną służbę był wielokrotnie wyróżniany. Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył oficera Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę, z minister obrony narodowej – srebrnym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

Tekst: Sylwia Guzowska

red. PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
 
Orlik po raz dziesiąty
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Reforma administracji wojskowej
F-16 lecą na Litwę
Żołnierz ranny na granicy
Bryza na południowej flance
Polskie wyrzutnie Wisły
W jedynym słusznym kierunku
UE o wspólnym bezpieczeństwie
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Oczy na wschodnią flankę
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Podchorążowie na posterunku
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Zespół NATO na bojowo
W BBN o sytuacji na granicy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Wojskowa politechnika świętuje
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Słowo jak odcisk palca
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Mielec wraca do odrzutowców
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Course on Diplomacy
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Dowódca generalny na granicy
Harduny dla strażaków?
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Afganistan. Czas wracać do domu
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Niemiec z Goździkiem
Mecz z mistrzem!
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Tumak ’21” na finiszu
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
SOMA dla specjalsów
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Śladem „białych kurierów”
Na straży polskich rubieży
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Cougary dla Wojska Polskiego
O Polskę walczyli u boku Napoleona
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Nastał dzień krwi i chwały…
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO