moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przekazanie dowodzenia w 3 Skrzydle Lotnictwa Transportowego

– W 3 Skrzydle i podporządkowanych jednostkach kształtowana jest nowa jakość polskiego lotnictwa transportowego – to tu szkolą się piloci, instruktorzy, ale i dowódcy, którzy będą decydować o przyszłości  naszego lotnictwa – podkreślił gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) podczas ceremonii przekazania dowodzenia w 3 Skrzydle Lotnictwa Transportowego (3BLTr), która odbyła się 5 lutego w Powidzu.


Dotychczas obowiązki dowódcy 3 SLTr pełnił płk pil. Sławomir Żakowski, który został wyznaczony na zastępcę dowódcy Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego. – To dzięki Pana zaangażowaniu pod względem wyszkolenia, organizacji, dowodzenia i wyposażenia jednostka jest przygotowana do wykonywania zadań w każdych warunkach. Tak w czasie pokoju, jak i w przypadku konfliktu zbrojnego – chwalił dowódca generalny RSZ.

Potwierdzeniem tych słów niech będzie zakres zadań, jakie wykonują żołnierze 3 Skrzydła na co dzień. Realizują szeroki zakres zadań transportu powietrznego personelu, sprzętu i ładunków na rzecz wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz instytucji państwowych. Wykonują niezwykle potrzebne zadania w ramach służby ratownictwa lotniczego, prowadzą misje ewakuacji medycznej MEDEVAC oraz przewożą organy do transplantacji w ramach „Akcji Serce”, a także zabezpieczają przewóz najważniejszych osób w państwie. Ponadto wykonują odpowiedzialne loty w niebezpiecznych strefach ogarniętych konfliktami zbrojnymi i wojnami, dostarczając zaopatrzenie i wsparcie.

Generał Majewski podkreślał, że żołnierze wykonują swoje zadania nie tylko skutecznie, ale przede wszystkim zachowując standardy bezpieczeństwa. Tylko w 2013 roku załogi statków powietrznych wylatały przeszło 17 tysięcy godzin wykonując przy tym  niemal 102% planu.

– Wasze osiągnięcia zasługują na uznanie i są wynikiem rzetelnego przygotowania do służby i pracy wszystkich żołnierzy i pracowników wojska – podsumował dowódca generalny RSZ.
Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej dowodzenie Skrzydłem przejął płk pil. Mirosław Jemielniak. Nowy dowódca pełnił wcześniej bardzo ważną funkcję szefa Oddziału Bezpieczeństwa Lotów w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. – Jestem przekonany, że również będzie energicznym, konsekwentnym i skutecznym dowódcą w kraju i zagranicą – powiedział generał Majewski.

Pułkownik Jemielniak posiada klasę mistrzowską pilota wojskowego z zielonym wieńcem i jest pilotem doświadczalnym pierwszej klasy z nalotem 3400 godzin. Mówiąc o wyzwaniach, jakie stoją  przed nowym dowódcą i 3 Skrzydłem Dowódca Generalny RSZ wspomniał min. o intensywnym szkoleniu młodych pilotów, zabezpieczeniu misji polskich kontyngentów wojskowych, certyfikacji Zadaniowego Lotniczego Zespołu Bojowego, wykonywanie lotów HEAD, czy zakończeniu modernizacji infrastruktury w podległych jednostkach.

Podczas ceremonii w Powidzu, zgodnie z obowiązującym ceremoniałem,  zdający i obejmujący obowiązki dowódcy przekazali sobie sztandar wojskowy oraz złożyli meldunki swojemu bezpośredniemu przełożonemu. Na koniec podpisali protokoły, a uroczystość zakończyła się defiladą. W zbiórce wzięła udział Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Kompanią Honorową 33 Bazy Lotnictwa Transportowego.

Tekst: Szczepan Głuszczak

red. PZ

autor zdjęć: mjr Leszek Zieleniewski

dodaj komentarz

komentarze


UE o wspólnym bezpieczeństwie
 
Kontyngent do zmiany
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Lato w wojskowym klimacie
Psy (w) WOT
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Afganistan. Czas wracać do domu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Abrams – czołg z najwyższej półki
Nowe książeczki wojskowe
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Podwodne centrum przyszłości
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Stalowy człowiek
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Szczyt NATO już w poniedziałek
Groty dla proobronnych
Kurs na dyplomację
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Ankona – bitwa po polsku
V-2 leci do aliantów
Podwodne rozpoznanie i ratunek
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Rusza PKW Islandia
Desantowanie z transportowego giganta
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Afganistan: powrót do domu
Abramsy dla 1 Brygady
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Course on Diplomacy
Wiosłują dla Emily
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kat warszawskiego getta przed sądem
Co ze sprawdzianem z WF?
Lufy prosto z Huty
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Wilki znów na Mazurach
Javelin gwarantuje skuteczność
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polak najlepszym podoficerem NATO
Combining Two Worlds
„Zginęli, bo byli Polakami”
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wisła i Narew w Sejmie
Sukcesy żołnierzy na AFN

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO