moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana na stanowisku dowódcy 8 FOW

Komandor Zygmunt Białogłowski objął obowiązki dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Po blisko 6 latach dowodzenia jednostką obowiązki zdał kontradmirał Krzysztof Teryfter. Uroczyste przekazanie dowodzenia 8 FOW odbyło się dziś w Porcie Wojennym w Świnoujściu w obecności wiceadmirała Ryszarda Demczuka, inspektora Marynarki Wojennej.


W ceremonii przekazania obowiązków dowódcy świnoujskiej flotylli udział wzięli m.in. poseł na Sejm RP pani Ewa Żmuda-Trzebiatowska, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej generał brygady Marek Mecherzyński, dowódca 3 Flotylli Okrętów komandor Mirosław Mordel, dyrektor Wojskowej Agencji Mieszkaniowej Sławomir Rutkowski, dowódcy jednostek wojskowych Marynarki Wojennej i byli dowódcy flotylli. Obecni byli szefowie służb mundurowych, instytucji i organizacji funkcjonujących w województwie zachodniopomorskim, przedstawiciele szkolnictwa wojskowego, a także władze Szczecina, Świnoujścia i Dziwnowa.

W trakcie uroczystości kontradmirał Teryfter podziękował swoim współpracownikom za zaangażowanie i podkreślił, że dowodzenie flotyllą było dla niego nie tylko obowiązkiem, ale zaszczytem i przyjemnością. – Nie ukrywam, że okres dowodzenia flotyllą pozostanie w mojej pamięci jako jeden z najważniejszych etapów w moim żołnierskim życiu – powiedział kontradmirał Krzysztof Teryfter.

– Jestem pewien, że na bazie tych doświadczeń, które Pan Admirał posiada, sprawdzi się Pan na nowym stanowisku w Centrum Operacji Morskich w Gdyni. Dziękuję Panu za wszystko, co do tej pory uczynił Pan dla świnoujskiej flotylli, z którą jest Pan związany od początku swojej marynarskiej służby – zwrócił się do kontradmirała Teryftera wiceadmirał Ryszard Demczuk. 

*****  

Zdający obowiązki kontradmirał Krzysztof Teryfter urodził się 6 kwietnia 1958 roku w Elblągu. W 1977 roku, po ukończeniu liceum zawodowego, rozpoczął studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. W 1982 roku został mianowany na pierwszy stopień oficerski – podporucznika marynarki. Służbę rozpoczął w 12 Dywizjonie Trałowców w Świnoujściu, gdzie dowodził działem okrętowym broni podwodnej, a następnie działem okrętowym nawigacyjnym na ORP „Mors”. W latach 1985–1989 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy ORP „Bóbr”, by w roku 1989 zostać jego dowódcą. W 1990 roku rozpoczął służbę w Dowództwie 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, przechodząc kolejne stanowiska służbowe. W 2004 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu 8 FOW, a trzy lata później, w 2007 roku, został zastępcą dowódcy świnoujskiej flotylli. W 1998 roku ukończył studia podyplomowe na Politechnice Szczecińskiej. W 2004 r. ukończył podyplomowe studia operacyjno-strategiczne, a w 2008 roku podyplomowe studia Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Z dniem 1 lipca 2008 roku objął obowiązki zastępcy szefa Sztabu Marynarki Wojennej w Gdyni. W dniu 3 maja 2009 roku z rąk prezydenta RP otrzymał nominację na stopień kontradmirała. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 czerwca 2009 roku wyznaczony został na stanowisko dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
Odznaczony m.in.: Morskim Krzyżem Zasługi, złotymi medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

Obejmujący obowiązki komandor Zygmunt Białogłowski urodził się 22 lipca 1963 roku w Przeworsku na Podkarpaciu. W 1984 roku, po ukończeniu Technikum Drogowo-Geodezyjnego, rozpoczął szkolenie specjalistyczne w Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej w Ustce, służąc następnie w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. W 1985 rozpoczął studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej. W 1989 roku został mianowany na pierwszy stopień oficerski – podporucznika marynarki i objął stanowisko asystenta okrętowego w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W 1991 roku rozpoczął służbę w 12 Dywizjonie Trałowców w Świnoujściu, gdzie dowodził działem okrętowym nawigacyjnym na trałowcu ORP „Jamno”, a następnie do 1996 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy okrętu. W latach 1996–1997 dowodził okrętem ORP „Hańcza”. W 1997 roku został wyznaczony na stanowisko oficera flagowego 12 dTR, a następnie w 2002 roku na szefa sztabu jednostki. W 2003 roku rozpoczął służbę w Dowództwie 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, obejmując etat szefa sekcji operacyjnej. W latach 2006–2007 dowodził 12 Wolińskim Dywizjonem Trałowców. W 2007 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Wydziału Operacyjnego w Dowództwie 8 FOW. W 2001 roku ukończył studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej, a w 2004 roku kurs oficerów sztabu NATO w Hadze. Z dniem 1 listopada decyzją Ministra Obrony Narodowej wyznaczony został na stanowisko szefa Sztabu 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i mianowany na stopień komandora.
Komandor Zygmunt Białogłowski został odznaczony m.in. złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, oraz srebrnymi medalami „Za Długoletnią Służbę” i „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

Tekst: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: M. Purman

dodaj komentarz

komentarze


„Krwawa niedziela” na Wołyniu
 
Abrams – czołg z najwyższej półki
Rusza PKW Islandia
Desantowanie z transportowego giganta
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Wilki znów na Mazurach
Kurs na dyplomację
Afganistan: powrót do domu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Abramsy dla 1 Brygady
Javelin gwarantuje skuteczność
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
„Zginęli, bo byli Polakami”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nowe książeczki wojskowe
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Afganistan. Czas wracać do domu
Psy (w) WOT
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Combining Two Worlds
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Kontyngent do zmiany
Course on Diplomacy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Ankona – bitwa po polsku
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Szczyt NATO już w poniedziałek
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Sukcesy żołnierzy na AFN
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Podwodne centrum przyszłości
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Lato w wojskowym klimacie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
V-2 leci do aliantów
Polak najlepszym podoficerem NATO
Co ze sprawdzianem z WF?
Żołnierze bez testów z WF-u
Lufy prosto z Huty
Groty dla proobronnych
Wiosłują dla Emily
Stalowy człowiek
Kat warszawskiego getta przed sądem
Wisła i Narew w Sejmie
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO