moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraina wrze. Jak zachowa się armia?

 Wojsko nie słucha Wiktora Janukowycza, gdyby było inaczej już zostałoby użyte do walki z ludnością cywilną – mówi Miron Sycz, poseł PO i członek specjalnego zespołu ds. sytuacji na Ukrainie. W czwartek do zgromadzonych na Majdanie w Kijowie ogień otworzyli snajperzy i specjalne oddziały milicji tzw. Berkutu.


W środę wieczorem Wiktor Janukowycz, odrębnym dekretem zwolnił ze stanowiska szefa sztabu generalnego sił zbrojnych generała Wołodymyra Zamanę. Nowym został  admirał Jurija Iljina, dotychczasowy dowódcę marynarki wojennej. Niemal w tym samym czasie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało funkcjonariuszom milicji ostrą broń. Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że przygotowuje  ogólnokrajową operację antyterrorystyczną. W czwartek rano do zgromadzonych na Majdanie w Kijowie ogień otworzyli snajperzy i specjalne oddziały milicji tzw. Berkutu. – Są to bardzo niepokojące informacje. Pierwsza mówiąca o tym, że władza chce przeprowadzić operację antyterrorystyczną. Zgodnie z tamtejszym prawem do takiej operacji może zostać użyte wojsko. Niepokojące są tez zmiany w sztabie generalnym. Te wszystkie ruchy pokazują, że władza zastanawia się nad rozwiązaniem siłowym – mówi Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.

Miron Sycz, poseł PO z mniejszości ukraińskiej w Polsce twierdzi, że Janukowycz już dawno użył by wojska, ale nie ma w nim posłuchu. – Prezydent Ukrainy może liczyć tylko na oddziały Berkutu i to te ze wschodniej części Ukrainy. Zwykłe wojsko stanie po stronie ludzi. Pokazują to ostatnie informacje mówiące o tym, że niektórzy dowódcy przechodzą na stronę protestujących – ocenia Sycz.

Podobnie sytuację ocenia gen. Waldemar Skrzypczak, były wiceminister obrony narodowej. - Przypuszczam, że wojsko w swoich sympatiach jest, jak cała Ukraina, jest podzielone. Wschód sprzyja władzy, zachód protestantom. Apogeum konfliktu może nastąpić, gdy przeciw sobie staną regularne jednostki wojskowe. Piłeczka jest teraz po stronie polityków, dyplomatów – mówi gen. Skrzypczak.

Protesty na Ukrainie trwają od jesieni 2013 roku. Wtedy Janukowycz mimo wcześniejszych zapowiedzi nie podpisał traktatu stowarzyszeniowego z UE. W proteście na centralny plac Kijowa – Majdan wyszło tysiące Ukraińców. Janukowycz kilkakrotnie zapewniał, że jest gotów do rozmów z opozycją. Wszystkie obietnice kończyły się jednak zawsze tak samo. Jednego dnia prezydent Ukrainy mówił, że jest za pokojowym rozwiązaniem protestów, a następnego milicja ruszała do szturmu na protestujących skupionych na Majdanie. Dwa dni temu do rozpędzenia zgromadzonych w stolicy cywilów Berkut użył ostrej broni. Władze Ukrainy zapowiedziały, że do kijowa zostaną skierowane specjalne oddziały szturmowo – desantowe. Oficjalnie do obrony znajdujących się w mieście magazynów broni. – To nie jest zwykłe wojsko. To ludzie wyszkoleni do zabijania i oni jeśli tylko dostaną rozkaz będą strzelać do cywilów – ocenia Sycz.

Według danych z 2013 roku liczące ponad 130 tys. żołnierzy siły zbrojne Ukrainy uznawane są za dwudziestą armię świata. W większości złożone są z żołnierzy poborowych.

mk

autor zdjęć: YANNIS BEHRAKIS

dodaj komentarz

komentarze


Znaki do zmiany. Ze względu na tradycję i bezpieczeństwo
 
Wojsko potrzebuje lotnisk
Lotnicy i Bayraktary z misją w Turcji
Siedząc na krawędzi
Kwalifikacja po raz szesnasty
Polska w gotowości
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Zmiany w prawie 2025
Starty na medal w short tracku, biegach narciarskich i snowboardzie
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Rozgryźć Czarną Panterę
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Zawiszacy na ratunek
Kluczowy partner
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy pod presją czasu
Symulator w nowej odsłonie
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Czworonożny żandarm w Paryżu
Turecki most nad Białą Lądecką
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Morze ruin, na których wyrosło życie
Olympus in Paris
Wojsko wraca do Gorzowa
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Granice są po to, by je pokonywać
Nie walczymy z powietrzem
Generacje obok siebie
„Popcorny” niemile widziane
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Atak na cyberpoligonie
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Dziki zachód na wschodzie II RP
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Trump ogłasza złotą erę Ameryki
Dzieci ze Stronia Śląskiego mają nowe przedszkole
Rosomaki i Piranie
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
To nie mogło się udać, ale…
Premier: bezpieczeństwo przede wszystkim!
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Najnowsze Abramsy dla polskiej armii
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO