moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosjanie zajmują Krym

Wojska rosyjskie zajęły Krym i rozbroiły nieliczne oddziały ukraińskie. W sobotę Rada Federacji Rosyjskiej na wniosek Putina wyraziła zgodę na interwencję wojskową na Ukrainy. – To, co teraz Rosja robi na Ukrainie, jest wbrew zasadom ONZ – powiedział w krótkim oświadczeniu przed spotkaniem Rady Północnoatlantyckiej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Radę zwołano na wniosek Polski.


Zaledwie dobę potrzebowały oddziały wojsk rosyjskich na zajęcie Krymu. Jeszcze w piątek umundurowani, ale nieoznakowani żołnierze zajęli lotniska w Symerfopolu na Krymie i wojskowe Belbeka w Sewastopolu. W sobotę Rada Federacji Rosyjskiej na wniosek prezydenta Władimira Putina wyraziła zgodę na interwencję wojskową na terenie Ukrainy. Oficjalnie żołnierze mieliby chronić ludność i obywateli rosyjskich mieszkających na terenie Ukrainy. W odpowiedzi Ołeksandr Turczynow, który pełni obowiązki prezydenta Ukrainy, ogłosił postawienie armii w stan gotowości bojowej. Ogłoszono też powszechną mobilizację. Ukraina zamknęła też przestrzeń powietrzną dla samolotów wojskowych. Putin oficjalnie ze zgody Rady Federacji jeszcze nie skorzystał.

Mimo to w niedzielę rano Krym w całości został opanowany przez wojska rosyjskie – głównie przez żołnierzy stacjonującej w Sewastopolu Floty Czarnomorskiej.  Stacjonujące na półwyspie oddziały ukraińskie zostały rozbrojone. Z kolei okręty Straży Granicznej Ukrainy zostały wycofane z portów na półwyspie Krymskim. – Putin osiągnął swój cel. Krym został zajęty przez Rosję i tak już zostanie. Ukraina nie ma potencjału militarnego by go odzyskać, a społeczność międzynarodowa jest powiązana gospodarczo z Rosją, wiec nie ma interesu by interweniować – uważa gen. Waldemar Skrzypczak.

Prof. Selim Chzabijewicz, politolog, członek Stowarzyszenia Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej: – Zachód nie ma żadnych instrumentów by wywrzeć wpływ na Rosję. Niewykonalne jest wprowadzenie blokady handlowej z Rosją. Jest jednak jeszcze drugi scenariusz, o którym mało kto póki co mówi. Doktryna Rosyjska mówi by nie prowadzić działań na dwóch frontach. Nie wiemy jak w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie zachowają się Chiny, które na pewno będą chciały coś ugrać dla siebie. A w Azji Rosja ma do stracenie znacznie więcej niż w Europie.

W niedzielę komunikat w sprawie Ukrainy wydał rząd Chin. Zaapelował w nim o integralność terytorialną Ukrainy. Takie same komunikaty wcześniej wydał też Biały Dom, który zagroził Moskwie sankcjami.

Ostro o tym co dzieje się na wchodzie Ukrainy wypowiedział się  sekretarz generalny NATO. – To, co teraz Rosja robi na Ukrainie, jest wbrew zasadom ONZ. Rosja musi zaprzestać działań swoich wojsk. Wspieramy integralność terytorialną Ukrainy i prawo jej obywateli do decydowania o własnej przeszłości bez zewnętrznej ingerencji – powiedział w krótkim oświadczeniu przed spotkaniem Rady Północnoatlantyckiej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Radę zwołano na wniosek Polski.

Miron Sycz, poseł PO i członek Związku Ukraińców  w Polsce: – NATO powinno przejąć kontrolę powietrzną nad Ukrainą. Może to zrobić nie tylko na wniosek Ukrainy. Taka decyzja może być podyktowana ochroną znajdujących się tam elektrowni jądrowych, których zniszczenie zagrażałoby Polsce.

Poseł idzie jeszcze dalej. – Powinno się jak najszybciej podpisać umowę stowarzyszeniową Ukrainy z Unią. Wtedy zmieniłby się status tego państwa. To jest do zrobienia.

Ale gen. Skrzypczak nie ma wątpliwości, że sprawa Krymu już przegrana. – Putin osiągnął swój cel właściwie zupełnie bezkrwawo. Krym będzie częścią Rosji. Czy ktoś zechce interweniować, aby zwrócić go Ukrainie? Nie sądzę! Unia Europejska jest za słaba politycznie. Putin wygrał. Krym będzie częścią Rosji – mówi Skrzypczak.

Prof. Chazbijewicz: - Cała akcja z zajęciem Krymu była dobrze wyreżyserowana. Rosja od samego początku dążyła do doprowadzenia destabilizacji na Ukrainie. I ten cel zrealizowała. Zachód praktycznie nie ma żadnych instrumentów  by powstrzymać Rosję i prezydenta Putina.

mk, ek

autor zdjęć: http://euromaidanpr.wordpress.com/

dodaj komentarz

komentarze

~mako
1393790400
Rosja w stosunku do Krymu zachowuje się tak i używa identycznych argumentów (ochrona "swojej" ludności), jak Niemcy w 1939 w stosunku do Sudetów i Gdańska...
C1-CF-ED-20

Cień atomowej zagłady
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Serwis K9 w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Podróż po AWACS-ie
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
WAM wraca po latach
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Nie szpital, a instytut
Pływacy i maratończycy na medal
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
Ostatnia droga Pileckiego
Pokazali bojowego ducha
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przysięga w Limanowej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO