moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Morza z marynarką wojenną

Od salutu armatniego z pokładu historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” rozpocznie się tegoroczne Święto Morza. Wszyscy chętni będą mogli zwiedzić wybrane okręty i obejrzeć pokaz ratownictwa morskiego z udziałem śmigłowca marynarki wojennej. Przedstawiciele ośmiu instytucji podpisali w Gdyni list intencyjny w sprawie organizacji obchodów.


– Mimo zmian organizacyjnych z przełomu roku, marynarka wojenna deklaruje, że z entuzjazmem włączy się w obchody Święta Morza – podkreśla kmdr Mirosław Mordel, dowódca 3 Flotylli Okrętów. W środę złożył on podpis pod listem intencyjnym w tej sprawie. Dokument parafowali też między innymi prezydent Gdyni, dyrektor Urzędu Morskiego, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz prorektor Akademii Morskiej.

– Na obchody złoży się cykl imprez organizowanych pod koniec czerwca. Ich zwieńczeniem będzie Święto Marynarki Wojennej – wyjaśnia kpt. mar. Piotr Wojtas z 3 Flotylli. Symbolicznym początkiem świętowania będzie salut armatni oddany 21 czerwca z pokładu historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Przez kolejne dni mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli między innymi zwiedzić żaglowiec „Dar Młodzieży” i jeden z promów Stena Line, wziąć udział w lekcji astronomii i astronawigacji, obejrzeć poświęcone morzu wystawy, wypłynąć w rejs po Zatoce Gdańskiej jachtem „Copernicus” lub „Kneź”.

Liczne atrakcje przygotowała też marynarka wojenna. – Z okazji Święta Morza będzie można za darmo wejść na pokład „Błyskawicy”, a także zwiedzić kilka innych okrętów. Przygotowujemy również pokaz ratownictwa morskiego z udziałem naszego śmigłowca – wylicza kpt. mar. Wojtas. Swoje bramy otworzy Akademia Marynarki Wojennej. Chętni obejrzą symulatory i trenażery, wykorzystywane do nauki i szkolenia załóg okrętów. Imprezy potrwają do 29 czerwca.
Tradycje związane ze Świętem Morza sięgają II Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy obchody zostały zorganizowane w 1932 roku, a ich pomysłodawcą był Andrzej Wachowiak z gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej. 31 lipca do Gdyni ściągnęło przeszło 100 tysięcy osób z całej Polski. Kolej podstawiła dla nich specjalne pociągi, armia zorganizowała noclegi w wojskowych namiotach, a mieszkańcy udostępnili kwatery. W obchodach wziął też udział prezydent Ignacy Mościcki. – Do wybuchu wojny Święto Morza odbywało się co roku. Każda z imprez była dotowana przez państwo. Miały one silny wydźwięk propagandowy, podkreślały więź Polski z Bałtykiem – zaznacza Tomasz Falba z Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Podczas wojny tradycja ta była kultywowana głównie na pokładach polskich okrętów. – Za komuny wyglądało to różnie. Raz było obchodzone święto rybaka, innym razem marynarza – tłumaczy Falba. Imprezy odbywały się w różnych miejscach, między innymi w Szczecinie, Kołobrzegu, Ustce, Sopocie czy Świnoujściu. – Po 1989 roku tradycja na pewien czas właściwie zamarła – przyznaje Falba.

W ubiegłym roku święto po raz pierwszy było obchodzone pod pierwotną nazwą, a w organizację zaangażowały się liczne pomorskie instytucje. – Tym samym nawiązaliśmy do przedwojennej tradycji – zaznacza Falba. Tak będzie i w tym roku.

– List intencyjny pokazuje, że idea dni morza może się rozwijać. W wielu dziedzinach możemy pokazać to wszystko, co buduje dobre emocje wokół polskiego morza – podkreślał podczas środowego spotkania prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. 3 Flotylli Okrętów

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1395323880
Polska posiada dostęp do morza ale nie posiada odpowiednio uzbrojonych okrętów by tego dostępu do morza skutecznie bronić. Komu na takim stanie rzeczy zależy?
BC-86-82-AB

„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Śladami ojca
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gry wojenne w szkoleniu
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
By Polska była bezpieczna
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Orzeł dla bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bohater odtrącony
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Mobilne dowodzenie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
W obronie wschodniej flanki NATO
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO