moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko ochroni Pustynię Błędowską

Ćwiczyły tu oddziały niemieckiej Africa Korps, teraz szkolą się spadochroniarze z Krakowa. Niestety, wyjątkowa Pustynia Błędowska zarasta. Aby ją ochronić, wojsko, dzięki unijnym dotacjom, wykarczuje drzewa rosnące na terenie poligonu. Będzie to pierwszy w Polsce tak duży projekt prowadzony przez armię i przyrodników. Prace mają ruszyć w czerwcu tego roku.


– Pustynia Błędowska, największy tego typu obszar w Europie, od kilkudziesięciu lat zarasta drzewami i krzakami, tracąc swój wyjątkowy charakter – tłumaczy Justyna Markiewicz–Kuchta, starszy specjalista ds. realizacji projektu Life+ w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury w Krakowie, który jest gospodarzem północnej – wojskowej części pustyni.

Armia wykorzystuje ten teren jako poligon dla spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Piasek zapewnia skoczkom komfort lądowania – wyjaśnia st. szer. Marian Piotrowski, były żołnierz brygady.

Teraz „polska Sahara” zostanie przywrócona naturze dzięki objęciu jej unijnym projektem NATURA 2000 – Life+. W jego ramach wykarczowane zostaną porastające ponad połowę powierzchni poligonu laski brzozowo-sosnowe i skupiska sztucznie nasadzonej wierzby. Dzięki temu na pustynię powrócą naturalne siedliska traw.

Teren zostanie też rozminowany. W planie jest również zorganizowanie warsztatów i punktu informacyjnego dotyczących ochrony przyrody w strefach wojskowych. – Rozpisujemy przetargi na rozminowanie około 375 ha pustyni. Prace ruszą w czerwcu – wylicza Justyna Markiewicz-Kuchta.

Natomiast, jak dodaje, usuwanie drzew i krzewów rozpocznie się w połowie października, kiedy skończą się okresy lęgowe ptaków. Wszystkie prace potrwają do czerwca 2017 roku, jednak w ich trakcie żołnierze nadal będą mogli ćwiczyć na pustyni.

Koszt przywrócenia naturze poligonu wyniesie 9,8 mln zł. Po połowie pokryją go Unia Europejska oraz polski Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – To pierwszy w Polsce projekt prowadzony przez wojsko i przyrodników na tak dużą skalę – podkreśla Justyna Markiewicz-Kuchta.

Podobne prace prowadzi na „swojej” części pustyni gmina Klucze. Tam trzeba oczyścić 400 ha obszaru z niewybuchów i niewypałów oraz wykarczować setki drzew i krzewów. Od ubiegłego roku pustynia jest zamknięta dla odwiedzających.

Wartość projektu wynosi 9 mln zł, z czego 95 proc. finansuje UE i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, pozostała część to wkład gminy. Prace mają się zakończyć w listopadzie tego roku. Gmina liczy, że odnowiona pustynia stanie się jedną z największych atrakcji Małopolski.

* * * * *

Pustynia Błędowska, największy taki obszar w Europie, leży na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego. Zajmuje powierzchnię 32 km kw. Jej powstanie wiąże się z rozwojem górnictwa w XIII wieku. Na potrzeby budowy sztolni masowo wycinano drzewa, a ogołocona ziemia odsłoniła nagromadzone tu polodowcowe piaski dając początek pustyni. Jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego wieku można było zaobserwować tu zjawisko fatamorgany. W latach sześćdziesiątych, aby ustabilizować piaski, które zasypywały okoliczne gospodarstwa, obsadzono pustynię m.in. sosnami oraz wierzbami. Dziś jej teren należy częściowo do wojska, gminy Klucze, lasów państwowych i parków krajobrazowych.

Od ponad 90 lat pustynia służy jako wojskowy poligon. W okresie międzywojennym była wykorzystywana do ćwiczeń piechoty i artylerii. W czasie II wojny ćwiczyła tu niemiecka Afrika Korps oraz lotnicy Luftwaffe. Po 1945 roku istniał tu poligon lotniczy. Obecnie północna część pustyni, stanowiąca ok. jednej trzeciej jej obszaru, jest we władaniu wojska i służy jako miejsce szkolenia skoczków spadochronowych z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Ostatnio nad pustynią ćwiczyli też lotnicy z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza i piloci rotacyjnego komponentu lotniczego Sił Powietrznych USA.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. 6BPD

dodaj komentarz

komentarze

~Dawid
1465163220
Co za bzdura, nigdy nie ćwiczyły tu wojska Africa Corps
3F-4F-31-DA

Wojna na detale
 
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Ramię w ramię z aliantami
Kolejne FlyEle dla wojska
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Gunner, nie runner
Zachować właściwą kolejność działań
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Pod skrzydłami Kormoranów
Strażacy ruszają do akcji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Na straży wschodniej flanki NATO
Kadisz za bohaterów
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Front przy biurku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
Sprawa katyńska à la española
NATO on Northern Track
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO