Sztylety i koszulki opatrzone symbolami jednostki komandosów z Lublińca, kalendarze z autografem prezydenta, udział w rekonstrukcji walk powstańczych – wszystko to będzie można wylicytować w Aukcji „W”. Cel szczytny: renowacja grobów żołnierzy Powstania Warszawskiego.
Aukcja prowadzona na portalu Allegro.pl rozpocznie się w piątek i potrwa do 1 sierpnia. Zakończy się punktualnie o 17.00 – w 70. rocznicę godziny „W”, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie.
Licytacje organizuje Stowarzyszenie obronne FIA (z łac. „Wierni w gotowości pod bronią”) we współpracy z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu (spadkobiercą tradycji Batalionów „Zośka”, „Parasol” i „Miotła”) oraz Grupą Historyczną „Zgrupowanie Radosław”.
– Dla osób, które zdecydują się wziąć w niej udział przygotowaliśmy dwa kalendarze wydane przez JWK z okazji obchodów 70. rocznicy rozpoczęcia powstańczych walk. Podpisał się na nich prezydent Bronisław Komorowski, który jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych – wyjaśnia Łukasz Wójciński ze Stowarzyszenia FIA. Zwycięzcy tej licytacji będą mogli dodatkowo spotkać się na kolacji z żyjącymi jeszcze powstańcami z Batalionu „Zośka” oraz wziąć udział w rekonstrukcji walk powstańczych, którą przygotują członkowie „Zgrupowania Radosław”.
Na tym jednak nie koniec. – Na aukcję wystawiliśmy też cztery sztylety z wygrawerowanym logo JWK w Lublińcu oraz osiem koszulek z symboliką tej jednostki – tłumaczy Wójciński i dodaje: – To unikatowe przedmioty, które powstały specjalnie z myślą o naszej aukcji.
Pieniądze zebrane podczas licytacji zostaną przeznaczone na renowację powstańczych grobów. – Jakie to będą prace i ile grobów obejmą, zdecydujemy po zakończeniu aukcji. Wszystko zależy od kwoty, którą uda nam się zebrać – zaznacza Karol Bandurski, prezes Stowarzyszenia FIA.
– To piękne przedsięwzięcie – komentuje Edmund Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, który walczył w Batalionie „Miotła”. Przypomina , że w odnawianie mogił żołnierzy, którzy polegli podczas zrywu od lat angażuje się Muzeum Powstania Warszawskiego. – Do tej pory udało się zrewitalizować 300 grobów. Na swoją kolej nadal jednak czeka grubo ponad sto – podkreśla Baranowski.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia. Walki na ulicach stolicy trwały do wieczora 2 października. Kilka godzin później w Ożarowie Mazowieckim powstańcy podpisali akt kapitulacji. W wyniku walk zginęło 10 tysięcy polskich żołnierzy, sześć tysięcy uznano za zaginionych. Śmierć poniosło od 150 do 200 tysięcy cywilów. Warszawa została zniszczona w 90 procentach.
Podczas działań wojennych poległych powstańców chowano wprost na ulicach, podwórkach, placach. Po zakończeniu walk ciała były ekshumowane i przenoszone na cmentarze. Dziś powstańcy i cywilne ofiary walk spoczywają głównie na warszawskich Powązkach oraz na założonym jesienią 1945 roku Cmentarzu Powstańców Warszawy.
Do dziś żyje jeszcze blisko 3,5 tysiąca żołnierzy powstania.
autor zdjęć: Seweryn Sołtys, Narodowe Archwium Cyfrowe
komentarze