moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent odznaczył powstańców

Powstańcy Warszawy, bohaterowie tamtych zdarzeń, żołnierze czasu wojny, ale i bohaterowie obywatelskiej pamięci, składamy dzisiaj hołd za waszą piękną służbę, za wierność polskiej wolności, za waszą determinację w walce i cierpieniu – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości poświęconych rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W przeddzień 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent odznaczył 45 osób – jego uczestników, a także współtwórców i pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego oraz artystów zasłużonych w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski. Uroczystości odbyły się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wzięli w nich udział kombatanci, prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

– Walczyliście o swoje, o nasze miasto, o Warszawę, o niepodległość całej Polski, ale też o sprawiedliwość i o godność każdego człowieka – podkreślał Bronisław Komorowski po wręczeniu orderów i odznaczeń.


Prezydent zauważył, że warszawski zryw miał znaczenie nie tylko dla okupowanej Polski, ale także przez długie lata po zakończeniu wojny. – To dzięki powstańcom lepiej rozumiemy i czujemy cenę, wartość i smak przeżywanej dzisiaj wolności, solidarności, niepodległości i demokracji. Ta walka nie była tylko dziełem wojskowym, była też wielkim dziełem wychowawczym – mówił Bronisław Komorowski.

Z kolei Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbyły się uroczystości, podkreślał, że choć walki skończyły się tragicznie, przez dwa miesiące stolica była „wolną Rzeczpospolitą, jej granice przebiegały wzdłuż linii barykad”. – To wy, powstańcy warszawscy, byliście żołnierzami, obywatelami tej wolnej Polski. Nie dane wam było zwyciężyć, ale przez wszystkie lata po wojnie żyła pamięć o tryumfie pierwszych dni powstania – powiedział Ołdakowski.

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował twórcom, pracownikom i wolontariuszom Muzeum Powstania Warszawskiego, bo dzięki tej placówce zainteresowanie i wiedza o powstaniu jest coraz większa, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. – Tutaj wciąż bije serce niezwyciężonej Warszawy – mówił prezydent.


W środę prezydent Komorowski podpisał ustawę, dzięki której znak Polski Walczącej będzie uznany za dobro narodowe i jako taki chroniony prawem. W ustawie znalazł się zapis mówiący o tym, że każdy obywatel ma obowiązek „otaczać znak Polski Walczącej czcią i szacunkiem”. Za publiczne znieważenie symbolu będzie grozić kara grzywny.

Znak, który tworzą dwie litery P i W układające się w charakterystyczną kotwicę, zawdzięczamy 22-letniej Annie Smoleńskiej, harcerce i studentce tajnych wykładów z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Opracowała ona „Kotwicę” i wysłała na rozpisany w 1942 roku przez AK konkurs na symbol konspiracji. Pierwszą „Kotwicę” namalował Maciej Dawidowski „Alek”, harcerz Szarych Szeregów, 20 marca 1942 roku na balustradzie znanej warszawskiej cukierni Lardellego przy ulicy Polnej.

Znak Polski Walczącej od razu stał się popularny, najbardziej w Powstaniu Warszawskim. Jednak sama autorka nie doczekała tego zrywu – zginęła rok przed wybuchem powstania.

„Kotwicę” malowali głównie harcerze Szarych Szeregów – na słupach ogłoszeniowych, przystankach i ścianach domów. Robili to nocą, bo przyłapanie na gorącym uczynku groziło śmiercią. Mimo to konspiracyjna młodzież namalowała ten znak nawet na warszawskim pałacu Bruehla, siedzibie niemieckiego gubernatora miasta Ludwiga Fischera oraz na pomniku Lotnika na placu Unii Lubelskiej w pobliżu siedziby gestapo. Ten ostatni znak był dziełem harcmistrza Jana Bytnara „Rudego”.

 

PZ

autor zdjęć: Wojciech Olkuśnik/Kancelaria Prezydenta

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1406726520
Proszę po przykład skutecznego powstania . W stosunku 1:5.
39-FF-C3-6D

Skrzydła IT dla cyberwojsk
 
Na straży nieba
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wiosenna burza nad Estonią
Polki pobiegły po srebro!
„Wielka droga” dostępna online
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Gry wojenne w szkoleniu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Rajd ku czci saperów
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Pierwszy polski technik AH-64
Układ nerwowy Mieczników
Sztuka ochrony zabytków
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
Husarz na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO
Mobilne dowodzenie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pytania o europejską tarczę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po przeprawie ruszyli do walki
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Uwaga, transformacja!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowe Oscary przyznane!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Treningi z wojskiem wracają
NATO na północnym szlaku
Pierwsi na oceanie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zapraszamy na Festiwal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO