moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poznań otwiera schron z zimnej wojny

Chociaż powstał na początku ubiegłego wieku to najważniejsze zadanie miał do wykonania 50 lat później. Przeciwatomowy schron z czasów zimnej wojny otwarty dla zwiedzających będzie jedną z największych atrakcji odbywających się w weekend II Dni Twierdzy Poznań. Prócz niego do zobaczenia m.in. pozostałości fortyfikacji, które pochodzą zarówno z XIX wieku, jak i średniowiecza.


Schron zostanie udostępniony publiczności po raz pierwszy. Znajduje się on przy ulicy Babimojskiej, nieopodal osiedla Kopernika. – Jego historia sięga 1903 roku. Powstał podczas modernizacji południowo-wschodniego odcinka Twierdzy Poznań – tłumaczy Michał Budnik z Grupy „Poznańczycy”, która opiekuje się obiektem. Schron miał służyć kompanii piechoty, ale nie został przetestowany w boju. Podobnie było podczas II wojny światowej. – Potem z wolna popadał w zapomnienie – zaznacza Budnik. – Tak było aż do przełomu lat 50. i 60., kiedy to przedstawiciele ówczesnych władz postanowili urządzić w nim stanowisko dowodzenia Terenowej Obrony Przeciwlotniczej, potem Powszechnej Samoobrony, wreszcie Obrony Cywilnej – wylicza. Bunkier miał pomóc w przetrwaniu uderzenia nieprzyjaciela – także ataku przy użyciu broni chemicznej czy atomowej. Ludzie w nim ukryci mogli przetrwać dwa, trzy dni. – Wyposażenie nie pozwalało na więcej. Schron posiadał tylko system filtrowentylacji oraz własną studnię – wyjaśnia Budnik.

Po zakończeniu zimnej wojny obiekt przestał być wykorzystywany w dotychczasowy sposób, wreszcie został zamknięty na głucho. Zaspawanie drzwi miało go uchronić przed dewastacją. Niedawno zainteresowali się nim pasjonaci historii i rekonstrukcji historycznej z Grupy „Poznańczycy”. – Otrzymaliśmy zgodę na jego użytkowanie od Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, następnie wysprzątaliśmy go i przygotowaliśmy do zwiedzania – podkreśla Budnik.

Schron składa się z kilku pomieszczeń o łącznej powierzchni około 250 metrów kwadratowych. – Wewnątrz znaleźliśmy trochę mundurów Powszechnej Samoobrony, czy pochodzących z PRL-u tablic z instrukcjami – informuje Budnik. – Najcenniejszym obiektem jest stary silnik napędzający generator prądu i urządzenia filtrujące powietrze – dodaje.


Schron przy Babimojskiej będzie otwarty 2 i 3 sierpnia, w godzinach od 11 do 17. Zwiedzających przywitają rekonstruktorzy w uniformach Powszechnej Samoobrony z lata 60. ubiegłego wieku. Na działce, gdzie się mieści, będzie można obejrzeć samochody wojskowe z czasów zimnej wojny, a także spróbować swoich sił w militarnych zabawach sprawnościowych i na strzelnicy pneumatycznej.

Na tym jednak nie koniec atrakcji. – Podczas II Dni Twierdzy Poznań do zwiedzania zostanie udostępnionych łącznie 11 różnego rodzaju obiektów: zarówno pozostałości XIX-wiecznej twierdzy, jak i średniowiecznych fortyfikacji – zapowiada Joanna Gonia-Kołodziejczyk z Poznańskiej Organizacji Turystycznej, głównego organizatora imprezy. Na tej liście znalazły się między innymi forty III, IVa, Va oraz VII, Śluza Katedralna (budowla hydrotechniczna, która stanowiła część umocnień Ostrowa Tumskiego), czy pochodzący z czasów II wojny światowej schron przeciwlotniczy w Parku Wilsona. – Podczas pierwszej edycji naszej akcji obiekty forteczne odwiedziło osiem tysięcy osób. A w tym roku oferta jest jeszcze szersza – podkreśla Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Organizacji Turystycznej.

Poznań przez wieki był jedną z najpotężniejszych twierdz w środkowej Europie. Historia miejscowych fortyfikacji sięga X wieku. Wówczas to warowny gród zabezpieczał przeprawę przez Wartę i osłaniał od zachodu Gniezno. W 1005 roku nie sprostały mu oddziały niemieckiego cesarza Henryka II, który ostatecznie był zmuszony ułożyć się z Bolesławem Chrobrym. Aż do XIII wieku Poznań stanowił ważne ogniwo w systemie obronnym Królestwa Polskiego. Potem jego ranga zaczęła spadać. Zmieniło się to dopiero pod koniec XVIII wieku, gdy znalazło się w pruskim zaborze. Niemcy obawiali się Rosjan, których granice przesunęły się znacząco na wschód. Poznań miał zamykać im drogę do Berlina. Miasto zostało silnie ufortyfikowane, w jego sercu wyrosła Cytadela, zaś wokół niego 18 dodatkowych fortec. Jednak cała ta misterna konstrukcja została przetestowana tylko raz – zimą 1945 roku. Obsadzona przez wojska niemieckie Festun Posen przez miesiąc broniła się przed napierającą armią sowiecką. Ostatecznie skapitulowała.

Dziś po dawnych umocnieniach pozostały rozsiane po całym mieście forty, schrony, a także Cytadela, która po wojnie została zamieniona w największy poznański park.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wojciech Mania, M. Walkowiak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1407021060
Takie obiekty powinno się dalej utrzymywać jako schrony. Oj, oj! Politycy poluzowali sobie szelki przez 25 lat wychodząc z założenia że wojny czy konfliktów zbrojnych w Europie nie będzie. Nic bardziej mylnego.
A5-54-ED-29

Nowe zadania szefa SKW
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Krwawa noc pośród puszczy
NATO on Northern Track
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Broń Hitlera w rękach AK
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Śladami ojca
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Orzeł dla bohaterów
Abramsy w pętli
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
Po przeprawie ruszyli do walki
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO