moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani wyruszyli na misję „Neptun 2”

Będą nurkować w jeziorze i uczyć się żeglować. Ponad dwudziestu weteranów rozpoczęło wodne kursy w Orzyszu. – Sprzęt jest przygotowany, pomost wybudowany, a flaga Stowarzyszenia wisi na maszcie – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz. Kurs weterani zakończą wspólnymi regatami z okazji Święta Wojska Polskiego.


„Neptun 2” to druga edycja turnusu rehabilitacyjno-szkoleniowego zorganizowana przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Gdański Klub Płetwonurków Neptun. W ubiegłym roku z oferty wyjazdu skorzystało 15 rannych i poszkodowanych weteranów. – Zdobyli certyfikaty płetwonurkowe, żeglarskie i motorowodne. W tym roku zainteresowanie udziałem w kursach było jeszcze większe – tłumaczy mł. chor. Przemysław Wójtowicz, żołnierz z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, koordynator do spraw sportu w Stowarzyszeniu.

W tym roku na kurs do Orzysza przyjechały 22 osoby, niektóre z całymi rodzinami. Po raz pierwszy w sportowym przedsięwzięciu Stowarzyszenia uczestniczy też jedna z wdów po poległym żołnierzu. Choć udział w kursie nurkowym zadeklarowało 15 osób, nie wiadomo jeszcze, ilu będzie mogło zejść pod wodę. – Warunkiem będzie opinia lekarza. Mamy chłopaków po PTSD, z urazami kręgosłupów, wszystko więc będzie zależało od kondycji, stanu psychicznego i zdrowia danej osoby. Nurkowanie związane jest chociażby z różnicą ciśnień i nie każdy może się na nie narażać – mówi mł. chor. Wójtowicz.

Podoficer jest w Orzyszu  już od kilku dni. Jako pomysłodawca przedsięwzięcia pilnował, by wszystko było zapięte na ostatni guzik. – Razem z instruktorami z „Neptuna” przygotowaliśmy już kompresory, skafandry, kamizelki. Na maszt wywiesiłem flagę naszego Stowarzyszenia, a przedstawiciele Orlenu, jednego ze sponsorów imprezy, przywieźli między innymi czapki i koszulki dla uczestników. Żeby weteranom wygodnie było schodzić do wody, saperzy z 15 Brygady Zmechanizowanej zbudowali specjalną drewnianą platformę na jeziorze  – mówi mł. chor. Wójtowicz.

Kurs potrwa dwanaście dni. Podobnie jak w ubiegłym roku będzie prowadzony w systemie HSA (Handicapped Scuba Association), który zakłada indywidualne podejście do kursanta. Uczestnicy kursu na sali wykładowej i na basenie rozpoczęli już naukę podstaw nurkowania. – Zapoznamy ich ze sprzętem, nauczymy jak zakładać skafander i jak konfigurować sprzęt nurkowy, w tym między innymi butlę z powietrzem i automat oddechowy – tłumaczy Zbigniew Skopiński z „Neptuna”. Potem weterani w towarzystwie instruktorów zaczną nurkowania w jeziorze Orzysz. Będą się uczyć poruszania pod wodą i orientacji. Warunkiem ukończenia kursu będzie zaliczenie siedmiu nurkowań, w tym jednego na głębokości 20 metrów.


W tym samym czasie pozostali uczestnicy kondycyjnego obozu będą zdobywać uprawnienia żeglarskie i motorowodne. Zajęcia praktyczne, prowadzone m.in. na 12-metrowych jachtach, zostaną poprzedzone zajęciami teoretycznymi w salach wykładowych. Potem uczestnicy będą musieli wypływać na wodzie określoną liczbę godzin.

Organizatorzy nie mają wątpliwości, że poszkodowani na misjach żołnierze sobie poradzą. – Dla niektórych to duże wyzwanie, wielu musi pokonać swoje fizyczne ograniczenia. To jednak ludzie ogromnie zdeterminowani – mówi Skopiński.

– Zawsze chciałem spróbować nurkowania. To dla mnie nowe doświadczenie i na pewno trochę adrenaliny. Koledzy wspominali, że to bardzo wciąga, mam więc nadzieję, że złapię bakcyla. Ponadto jestem już na emeryturze, więc to też dla mnie doskonała okazja, by spotkać się z kolegami  z wojska – mówi Robert Polak, uczestnik misji irackiej i afgańskiej, który po wybuchu ajdika do dziś ma problemy laryngologiczne.

Kursy wodne w Orzyszu zakończą się wręczeniem certyfikatów dla uczestników i wspólnymi regatami z okazji Święta Wojska Polskiego.

Koszt kursów to 70 tysięcy złotych. W całości finansowane są przez MON oraz firmę Orlen.

PG

autor zdjęć: GKP Neptun

dodaj komentarz

komentarze


„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
 
Pływacy i maratończycy na medal
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Wszystkie misje AWACS-a
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Układ nerwowy Mieczników
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
They Will Check The Training Results in Combat
„Ryś” z laserem
Pytania o europejską tarczę
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Mobilne dowodzenie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO