Odbicie zakładników przez komandosów GROM, rekonstrukcja walk z Powstania Warszawskiego, wystawa wojskowego sprzętu, pokaz ratownictwa wodnego – to część atrakcji pikniku „Tobie Ojczyzno”. Dwudniowa impreza jest poświęcona pamięci gen. Sławomira Petelickiego, założyciela GROM.
– Chcemy, aby nasz festyn przyciągnął warszawiaków, był promocją polskiej armii i miasta oraz przypominał o dokonaniach żołnierzy GROM i jej założycielu gen. Petelickim – tłumaczy Małgorzata Mazur z Media Metropolis, przedstawicielka organizatorów pikniku patriotycznego „Tobie Ojczyzno”.
GROM w akcji
Festyn na Cyplu Czerniakowskim organizuje w najbliższy weekend Stowarzyszenie Siła i Honor im. gen. Sławomira Petelickiego wraz z Fundacją Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM i władzami Warszawy. Piknik połączono z memoriałem im. gen. Sławomira Petelickiego odbywającym się w rocznicę jego urodzin. Z pewnością największą atrakcją memoriału będzie sobotni pokaz działań jednostek specjalnych na Wiśle. – Komandosi z GROM przeprowadzą brawurową akcję odbicia zakładników przetrzymywanych na barce przez terrorystów – zapowiada Małgorzata Mazur.
Natomiast w niedzielę po południu warszawiacy obejrzą rekonstrukcje desantu polskich żołnierzy armii gen. Berlinga, którzy podczas Powstania Warszawskiego płynęli na pomoc walczącym. Desant przez Wisłę, spotkanie powstańców z polskimi żołnierzami i ewakuację rannych odtworzy ponad 80 rekonstruktorów oraz ok. 30 harcerzy. Widowisko ubarwią efekty pirotechniczne oraz używana przez rekonstruktorów historyczna broń.
Pokazy sprzętu i ratownictwa
Przez dwa dni na cyplu Czerniakowskim będą rozstawione stanowiska jednostek specjalnych, żandarmerii, Biura Ochrony Rządu, straży celnej, granicznej i pożarnej. To okazja, aby zobaczyć z bliska transporter Rosomak, czołg PT-91 Twardy, nowoczesny sprzęt saperski czy uzbrojenie specjalsów. Funkcjonariusze BOR zaprezentują też obronę przed atakiem na konwój z VIP-ami, a członkowie WOPR pokażą akcję ratowniczą na Wiśle.
Miłośników historii zainteresuje wystawa uzbrojenia ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Wśród zabytkowego sprzętu nie zabraknie czołgów TKS i Renault FT-17 oraz polskiego motocykla Sokół 600. Będzie też można obejrzeć warsztaty sztuk walk wschodnich i postrzelać na multimedialnej strzelnicy.
Sobotni wieczór uświetni koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP, a następnie projekcja filmów. Zobaczymy udostępniony przez Muzeum Powstania Warszawskiego obraz „Konspiratorki” o żołnierkach Armii Krajowej przetrzymywanych w niemieckim obozie jenieckim oraz fragmenty dokumentu o jednostce GROM.
W sobotę dzień urodzin generała Petelickiego uczci też Grupa Reagowania Antykryzysowego GRAK skupiająca byłych żołnierzy GROM. – Około 50 wojskowych i cywili zmierzy się w Ząbkach i na strzelnicy warszawskiej Legii w biegu przełajowym, zawodach cross-fit, ekstremalnym pływaniu i strzelaniu – mówi Borys Czyhin z GRAK.
„Polska Zbrojna” objęła wydarzenie patronatem medialnym. Wstęp na festyn jest wolny. Dokładny program imprezy na stronie tobieojczyzno.pl.
Twórca GROM
Gen. bryg. Sławomir Petelicki skończyłby w tym roku 68 lat. W czasach PRL był oficerem wywiadu, pracował w ambasadach w Nowym Jorku i Sztokholmie, był doradcą ministra spraw zagranicznych. 13 czerwca 1991 r. założył Grupę Reagowania Operacyjno-Manewrowego GROM. Był też do 1999 r. dwukrotnym jej dowódcą. Po przejściu w stan spoczynku zajął się biznesem, był współwłaścicielem firmy zatrudniającej byłych żołnierzy tej jednostki. Stworzył też Fundację Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM. Zmarł 16 czerwca 2012 r.
autor zdjęć: Arch. organizatorów
komentarze