moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przekazanie obowiązków Inspektora Marynarki Wojennej

Dowódca Generalny i generałowie z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych pożegnali na uroczystym apelu szykującego się do przejścia do rezerwy wiceadmirała Ryszarda Demczuka. Od 1 listopada, zgodnie z decyzją ministra obrony, Inspektorem Marynarki Wojennej będzie kontradmirał Marian Ambroziak. Uroczystość przekazania obowiązków uświetniły Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.


Podczas apelu generał broni pilot Lech Majewski przypomniał kariery odchodzącego oraz nowego Inspektora Marynarki Wojennej. Wskazał, że ścieżki służbowe obu admirałów wielokrotnie się przecinały i że należą oni do grona najbardziej doświadczonych i gruntownie wykształconych oficerów Wojska Polskiego.

Admirał Demczuk jest absolwentem studiów i kursów w Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Obrony Narodowej, Akademii Obrony Sił Zbrojnych Holandii i niemieckim Centrum Studiów Obronnych. Z wyróżnieniem ukończył podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Marynarki Wojennej USA. Jest też absolwentem studiów polityki obronnej w waszyngtońskim Narodowym Uniwersytecie Obrony.

Przez 5 lat dowodził kutrem rakietowym ORP „Oksywie”, a po zorganizowaniu dywizjonu Okrętów Rakietowych został dowódcą nowo wprowadzonego wówczas do służby okrętu ORP „Grom”. Po 12 latach spędzonych na morzu został oficerem sztabowym w Oddziale Operacyjnym Dowództwa Marynarki Wojennej, a następnie w Wydziale Operacyjnym 3 Flotylli Okrętów. Później został zastępcą dowódcy 31 Dywizjonu Okrętów Rakietowych i dowódcą 32 Dywizjonu Okrętów Rakietowych. Był dowódcą Centrum Operacji Morskich, szefem Szkolenia Marynarki Wojennej, a następnie odbył misję w Afganistanie, gdzie przez rok był zastępcą dowódcy Połączonej Międzyagencyjnej Grupy Zadaniowej, zwalczającej narkobiznes i przestępczość zorganizowaną, Po misji afgańskiej admirał wrócił na stanowisko szefa Szkolenia Marynarki Wojennej, po czym awansował na szefa Sztabu-zastępcę Dowódcy Marynarki Wojennej.


Przed rokiem admirał Ryszard Demczuk został szefem Zespołu ds. Marynarki Wojennej w Grupie Organizacyjnej DGRSZ, natomiast od 1 stycznia 2014 roku był pierwszym, Inspektorem Marynarki Wojennej.

Generał Majewski podziękował admirałowi za 34 lata wzorowej, ambitnej służby wojskowej, za godne reprezentowanie bandery polskiej Marynarki Wojennej i Sił Zbrojnych RP, tak na morzu jak i na lądzie, na licznych ćwiczeniach, treningach, kursach, warsztatach i konferencjach. „Szczególnie dziękuję za kierowanie Inspektoratem Marynarki Wojennej w początkowym okresie istnienia Inspektoratu”, podkreślił Dowódca Generalny.

Przedstawiając sylwetkę kontradm. Mariana Ambroziaka gen. Majewski stwierdził, że minister obrony wyznaczył właściwego oficera na właściwe stanowisko. Atutami admirała Ambroziaka są 34 lata służby wojskowej, ukończenie studiów w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni (w 1985 roku), Akademii Sztabowej Sił Połączonych w Wielkiej Brytanii (1998) i Akademii Obrony Narodowej (2008) w Rembertowie oraz wszechstronne doświadczenie dowódcze.


Jako podporucznik Marian Ambroziak zaczął służbę na ścigaczu ORP „Zawzięty”, w 1987 roku został wyznaczony na zastępcę dowódcy nowo wprowadzanego do służby dozorowca ORP „Kaszub”, a w 1990 roku, jako zaledwie 30-latek, objął dowodzenie tą jednostką. Dowodząc „Kaszubem” przez ponad pięć lat kapitan Ambroziak doskonale wyszkolił załogę i zdobył cenne doświadczenia, które pozwoliły mu później na obejmowanie coraz wyższych stanowisk, tym razem na lądzie, w Dowództwie Marynarki Wojennej. Pełnił tam funkcje w Oddziale Operacyjnym, stopniowo awansując ze stanowiska starszego oficera-planisty na szefa Wydziału Szkolenia Operacyjno-Taktycznego.

„Dowodem uznania przełożonych dla rosnącej wiedzy oraz skuteczności dowódczej było powierzenie ówczesnemu komandorowi Amboziakowi ambitnego zadania: przejęcia z zasobów Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych pierwszej z dwóch fregat typu Olivier Hazard Perry. Była to pierwsza od czasów II wojny światowej jednostka wyprodukowana na Zachodzie, która trafiła w ręce polskich marynarzy i otworzyła nowy rozdział w historii naszej floty wojennej", przypomniał gen. Majewski.

Komandor sprostał wyzwaniu: został pierwszym dowódcą fregaty rakietowej ORP „Pułaski”, wyszkolił jej załogę i sprawnie przeprowadził przez Atlantyk do kraju. Na początku 2003 roku został zastępcą dowódcy 31 dywizjonu Okrętów Rakietowych, przejmując to stanowisko po komandorze Ryszardzie Demczuku, następnie objął dowodzenie tym dywizjonem, po czym został dowódcą Dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych, gdy komandor Demczuk dowodził siostrzanym Dywizjonem Okrętów Rakietowych.

W 2007 roku został zastępcą szefa Zarządu Operacyjnego w Dowództwie MW, a w 2008 roku szefem Szkolenia Morskiego - zastępcą szefa Szkolenia Marynarki Wojennej. W 2009 roku awansował na stopień kontradmirała, a minister obrony powierzył mu stanowisko asystenta szefa Sztabu Generalnego WP do spraw Marynarki Wojennej. W połowie 2012 roku admirał Ambroziak został dowódcą 3 Flotylli Okrętów, skąd trafił do Dowództwa Generalnego, na stanowisko szefa Zarządu Morskiego w Inspektoracie Marynarki Wojennej.

Na nowym stanowisku kontradm.. Ambroziak będzie odpowiadał między innymi za przygotowanie i nadzorowanie modernizacji technicznej oraz efektywne szkolenie personelu i pododdziałów Marynarki Wojennej w uwarunkowaniach nowego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

Sprawdzianem poziomu tego wyszkolenia będą w najbliższym czasie międzynarodowe ćwiczenia Baltops i udział załogi trałowca ORP „Mewa” w działaniach Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO.

Na zakończenie apelu, po defiladzie pododdziałów, admirałowie Demczuk i Ambroziak wpisali się do księgi pamiątkowej DGRSZ.

Tekst: ppłk Artur Goławski

red. PZ

autor zdjęć: DG RSZ

dodaj komentarz

komentarze


V-2 leci do aliantów
 
„Zginęli, bo byli Polakami”
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wisła i Narew w Sejmie
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Nowe książeczki wojskowe
Sukcesy żołnierzy na AFN
Groty dla proobronnych
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Lufy prosto z Huty
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Stalowy człowiek
Co ze sprawdzianem z WF?
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Abrams – czołg z najwyższej półki
Podwodne centrum przyszłości
Kontyngent do zmiany
Wiosłują dla Emily
Psy (w) WOT
Lato w wojskowym klimacie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Combining Two Worlds
Abramsy dla 1 Brygady
Ankona – bitwa po polsku
Kurs na dyplomację
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Afganistan: powrót do domu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Rusza PKW Islandia
Desantowanie z transportowego giganta
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wilki znów na Mazurach
Kat warszawskiego getta przed sądem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Polak najlepszym podoficerem NATO
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Żołnierze bez testów z WF-u
Course on Diplomacy
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Javelin gwarantuje skuteczność
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO