moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie z brygadą

W ubiegły piątek szeregi 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) opuścił szef obrony przeciwlotniczej podpułkownik Adam Luzyńczyk, a także chorąży Emil Lejba, technik kompanii zaopatrzenia batalionu logistycznego, oraz starszy sierżant Daniel Nowak, instruktor Ośrodka Szkolenia Leopard.


Dowódca brygady pułkownik Maciej Jabłoński podziękował podpułkownikowi Luzyńczykowi za służbę w 10 Brygadzie, jednocześnie gratulując mu awansu i mianowania na kolejny stopnień służbowy. Następnie zwrócił się do chorążego Lejby i sierżanta Nowaka, dziękując im za wieloletnią pracę na rzecz świętoszowskiej jednostki. Żegnając odchodzących żołnierzy, pułkownik Jabłoński wyraził nadzieję, że nie zapomną oni o brygadzie i byłych współpracownikach, ale będą ciepło i serdecznie wspominać lata służby w Świętoszowie.

– Służyłem w Świętoszowie niedługo, jednak intensywność pracy w 10 Brygadzie jest ogromna. Był to czas ciężkiej, ale satysfakcjonującej służby. Poznałem specyfikę pracy w brygadzie. Nawet w niedługim czasie, jeśli ktoś chce, może poznać brygadę bardzo dobrze. Dziękuję za dobrą współpracę, dobrą organizację pracy. Będę mile wspominał ten okres życia w brygadzie i będę miał do Świętoszowa już zawsze wielki sentyment. Nie każdy ma przyjemność służenia w pełni ukompletowanej brygadzie o takim potencjale ludzkim i sprzętowym. To była przyjemność. – powiedział podpułkownik Adam Luzyńczyk.

Za wspólną służbę podziękowali także chorąży Lejba i sierżant Nowak. – Miło wspominam czas spędzony na placach ćwiczeń z kolegami z pododdziału. Z pewnością nie zapomnę lat w Świętoszowie. Moi koledzy mogą zawsze liczyć na moją pomoc i wsparcie nawet teraz, kiedy odchodzę – powiedział chorąży Lejba, a sierżant Nowak dodał: – Czas zweryfikuje, czy moja decyzja o opuszczeniu brygady była dobra czy zła. Służbę w Świętoszowie, szczególnie w 1 Batalionie będę wspominał bardzo dobrze. Dziękuję dowódcom i współpracownikom. Praca z Wami to była przyjemność.

Następnie głos zabrali przełożeni odchodzących żołnierzy. W imieniu szefa szkolenia 10 BKPanc wypowiedział się podpułkownik Janusz Tucki, szef wojsk rakietowych i artylerii brygady. – Z podpułkownikiem Luzyńczykiem współpracowało się bardzo dobrze, wymienialiśmy się wiedzą, doświadczeniem na wszelkich możliwych polach działania lub razem poszukiwaliśmy rozwiązań, aby je zaprzęgnąć do naszej codziennej służby. Serdecznie dziękuję za wspólną służbę i życzę dalszych sukcesów – powiedział podpułkownik Tucki, a następnie zwrócił się do podoficerów. – Z żalem patrzę, jak dobrze wyszkoleni, doświadczeni opuszczają naszą brygadę. Historia służby sierżanta Nowaka jak słyszeliśmy była bardzo bogata, rozwijał się Pan, chciał Pan coś osiągnąć. Podobnie chorąży Lejba. Mam nadzieję, że decyzja o opuszczeniu 10 BKPanc to kolejny krok w przód w Waszej karierze, w Waszym życiu. Wszystkiego najlepszego.

Sierżanta Nowaka pożegnał też komendant i współpracownicy z Ośrodka Szkolenia Leopard (OSL). – Ciężko Cię będzie kimś zastąpić, Daniel. Wspierałeś nas swoim doświadczeniem i wiedzą. Wyszkoliłeś wielu specjalistów. Zdecydowałeś, że teraz będziesz się rozwijał w innym miejscu, więc pozostaje mi życzyć Ci powodzenia i żołnierskiego szczęścia – podsumował major Krzysztof Kacperek, komendant OSL, wręczając żołnierzowi pamiątkową tablicę ze zdjęciami i podpisami wszystkich współpracowników sierżanta z ośrodka.

Na koniec głos zabrał podpułkownik Michał Koniarz, dowódca batalionu logistycznego. – Dziękuję za dobrą współpracę podpułkownikowi Luzyńczykowi, znamy się nie tylko stąd, ze Świętoszowa, ale także służyliśmy razem w Kosowie. Dziękuję chorążemu Lejbie, to dobry podoficer, doświadczony i sumienny, dobry specjalista łączności. Dziękuję wreszcie sierżantowi Nowakowi za współpracę. Życzę sukcesów i żołnierskiego szczęścia, mimo że w innych jednostkach, na innym polu. Nie zapomnijcie o 10 Brygadzie, pamiętajcie o nas i odwiedzajcie jak najczęściej.

Krótką uroczystość zakończyło wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

*     *     *

Podpułkownik Adam Luzyńczyk – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1990 roku jako dowódca plutonu w 18 pułku artylerii przeciwlotniczej w Jeleniej Górze. W 1995 roku został zastępcą dowódcy baterii – dowódcą stacji w tejże jednostce. Rok później objął obowiązki dyżurnego operacyjnego, a w 1997 roku – dowódcy baterii. W latach 1998 – 2000 był słuchaczem Akademii Obrony Narodowej. Po jej ukończeniu pełnił obowiązki dowódcy dywizjonu w 4 pułku przeciwlotniczym w Czerwieńsku, gdzie w roku 2004 został szefem sekcji rozpoznawczej. Trzy lata później został mianowany dowódcą 1 dywizjony przeciwlotniczego. Służbę w 10BKPanc rozpoczął w 2013 roku na stanowisku szefa obrony przeciwlotniczej brygady. Od listopada 2014 roku, jako pułkownik, pełnić będzie tą funkcję w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.
Wziął udział w dwóch misjach w Kosowie – Polski Kontyngent Wojskowy w Siłach Międzynarodowych (2009 i 2012).

Chorąży Emil Lejba – jest absolwentem Szkoły Chorążych Wojsk Łączności w Legnicy.  Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1996 roku jako technik w kompanii remontowej batalionu logistycznego 10BKPanc. W latach 2001 – 2003 pełnił obowiązku dowódcy plutonu, a następnie dowódcy obsługi. Od 2006 roku służył jako kierownik magazynu – starszy operator.
Wziął udział w VIII zmianie PKW Afganistan.

Starszy sierżant Daniel Nowak – w latach 1996 – 1997 pełnił zasadniczą służbę wojskową. Następnie w 1999 roku powołany do zawodowej służby wojskowej w 34BKPanc na stanowisko dowódcy obsługi w kompanii remontowej. Od maja 2003 roku pełnił obowiązku dowódcy drużyny – dowódcy obsługi w 10BKPanc. Rok później został dowódcą drużyny remontowej. Od 2012 roku był starszym instruktorem w Ośrodku Szkolenia Leopard.
Wziął udział w VIII zmianie PKW Afganistan.

Tekst: Katarzyna Przepióra

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Justyna Balik

dodaj komentarz

komentarze


Niemiec z Goździkiem
 
Mecz z mistrzem!
Słowo jak odcisk palca
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Na straży polskich rubieży
F-16 lecą na Litwę
Mielec wraca do odrzutowców
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Zespół NATO na bojowo
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
W BBN o sytuacji na granicy
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Śladem „białych kurierów”
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Żołnierz ranny na granicy
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Podchorążowie na posterunku
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Bryza na południowej flance
Nowy stopień w siłach zbrojnych
W jedynym słusznym kierunku
SOMA dla specjalsów
Wojskowa politechnika świętuje
Harduny dla strażaków?
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
Oczy na wschodnią flankę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Tumak ’21” na finiszu
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Reforma administracji wojskowej
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Orlik po raz dziesiąty
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Cougary dla Wojska Polskiego
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Nastał dzień krwi i chwały…
Polskie wyrzutnie Wisły
Dowódca generalny na granicy
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Course on Diplomacy
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO