moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwycięstwo żołnierzy w Biegu Niepodległości

Szeregowy Łukasz Parszczyński został zwycięzcą Biegu Niepodległości w Warszawie.  Wynikiem 30 minut 3 sekund ustanowił rekord trasy. Drugi był szeregowy Mariusz Giżyński. W rywalizacji kobiet również podwójne zwycięstwo odniosły żołnierki. Triumfowała szeregowa Iwona Lewandowska przed szeregową Olgą Kalendarovą-Ohal.

Zwycięzca w rywalizacji mężczyzn służy w 38 Dywizjonie Zabezpieczenia Obrony Powietrznej w Sochaczewie. Kolegę z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego wyprzedził na mecie o minutę i sekundę. Trzeci na mecie Łotysz Reinis Hartmanis stracił do Parszczyńskiego 1 min 7 s. Szer. Iwona Lewandowska biegła 33 min 15 s, a na finiszu była szybsza o 28 s od szer. Olgi Kalendarovej-Ochal (obie z poznańskiego WZS) oraz o 1 min 20 s od Aleksandry Lisowskiej z KS AZS Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Parszczyński i Lewandowska do półmetka biegli razem z reprezentantami Wojska Polskiego. Po nawrocie, który usytuowano w al. Niepodległości przy Rakowieckiej, późniejsi zwycięzcy oderwali się od rywali i na metę w al. Jana Pawła II przy ul. Stawki wbiegli samotnie. Parszczyński po raz pierwszy triumfował w warszawskim Biegu Niepodległości, a Lewandowska powtórzyła sukces z XXIII edycji imprezy. Natomiast drugi na mecie szer. Mariusz Giżyński był zwycięzcą Biegu Niepodległości w Warszawie w latach 2010 i 2012.

Silna reprezentacja MON i wojska

Pierwsi na trasę o długości 10 km wyruszyli o godz. 11.07 zawodnicy ścigający się na wózkach (najszybszy z nich był Bogdan Król z Ornety). Cztery minuty później wystartowali najlepsi biegacze z około 15 tysięcy zgłoszonych do startu. Z przedostatniej strefy startowej – siódmej – na czas powyżej 60 min wybiegła grupa ponad 260 żołnierzy i pracowników wojska, tworząca drużynę Ministerstwa Obrony Narodowej. Wraz z Robertem Kupieckim, podsekretarzem stanu w ministerstwie obrony, pobiegli m.in. gen. bryg. pil. Dariusz Wroński – dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, płk Wiesław Świtaj – szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz olimpijczycy – st. kpr. Piotr Małachowski i st. szer. Henryk Szost. Biegacze z drużyny MON wyróżniali się na trasie wojskowymi czapkami moro. Niektórzy z żołnierzy biegli też w mundurach.

– Nie mam nic przeciwko temu, aby jak najwięcej żołnierzy, ale i nie tylko, na sportowo czciło Święto Niepodległości. Udział w biegach niepodległościowych, czy takich jak choćby na Monte Cassino, świadczy o naszym stosunku do historii, do naszej tradycji i o nas samych, jak bardzo jesteśmy przywiązani do spraw patriotycznych – mówi gen. bryg. pil. Dariusz Wroński, który również przed rokiem biegł w stolicy. – W poprzedniej edycji biegu uzyskałem lepszy wynik. Dzisiaj nie liczył się czas. Startowaliśmy jako drużyna i chodziło o to, aby cała grupa dotarła do mety w granicach jednej godziny. Rok temu biegłem 42 minuty. Dzisiejszy start potraktowałem jako dobry trening – dodaje dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Tradycja na sportowo

Odzyskanie niepodległości na sportowo uczciło w Warszawie ponad 12 tysięcy zawodników. Bieg Niepodległości w stolicy pobił więc znów rekord frekwencji i przejdzie do historii jako pierwszy bieg na 10 km w Polsce, w którym dobiegło do mety 12 295 zawodników. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją imprezy objął po raz pierwszy minister obrony narodowej, a jednym z patronów medialnych była „Polska Zbrojna”. Edyta Żemła, redaktor naczelna portalu polska-zbrojna.pl, na mecie wręczała nagrody zawodnikom, którzy zajęli miejsca tuż obok podium. Czwarte lokaty w biegu wywalczyli: Piotr Łobodziński z Bielska Podlaskiego i Mariola Ślusarczyk z Warszawy. Najstarszym uczestnikiem biegu był 87-letni Edward Mucha z Rudy Śląskiej, który pokonał trasę w dwie godziny i wcale nie był ostatni na mecie.

Tegoroczny Bieg Niepodległości miał też swoją edycję w Afryce Środkowej. 100 żołnierzy wypełniających zadania mandatowe biegło w Bangui – stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej. W bazie Camp UCATEX, w której stacjonują żołnierze biorący udział w operacji wojskowej Unii Europejskiej (EUFOR RCA), deklarowało start 20 Polaków, 20 Włochów, 39 Hiszpanów, 3 Serbki, 12 Finów i 6 Francuzów.  

Zwycięzcą I Biegu Niepodległości w Warszawie w 1989 roku, z udziałem 333 zawodników, był Jan Marchewka z warszawskiej Legii. Od 2003 roku w imprezie startuje co roku ponad tysiąc zawodników. W 2009 roku po raz pierwszy wzięło w nim udział ponad pięć tysięcy biegaczy (5254). Kolejna bariera – 10 tysięcy uczestników imprezy – została przekroczona przed rokiem. Bieg ukończyło aż 10 157 osób. 

szus

autor zdjęć: kmdr Janusz Walczak, Jacek Szustakowski, st. chor. sztab. Robert Suchy/DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1415787480
Czysty patriotyzm. Esencja narodu. Promocja : pracy, prostoty, wytrwałości, skromności, skuteczności. Czysty Pozytywizm.
4B-26-E9-39

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
They Will Check The Training Results in Combat
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wszystkie misje AWACS-a
Zawsze gotowi do pomocy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Orzeł dla bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO