moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożegnanie cichociemnego

– Ponad wszystko cenił szczerość. Ta cecha wielokrotnie przysporzyła mu problemów. Powtarzał wtedy swoją sentencję: Znowu się naraziłem... – wspominali podczas pogrzebu mjr. Alojzego „Sadyby” Józekowskiego jego przyjaciele. Na warszawskich Powązkach cichociemnego żegnali m.in. żołnierze Jednostki Wojskowej GROM oraz wolontariusze, którzy przez ostatnie lata zajmowali się spisywaniem jego wspomnień.


Major Alojzy Józekowski, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i cichociemny, zmarł 18 listopada w Warszawie.  Miał 94 lata. Dzisiaj na wojskowych Powązkach odbył się jego pogrzeb. Wśród przyjaciół „Sadyby”, którzy go dzisiaj żegnali, był m.in. dowódca GROM-u płk Piotr Gąstał, gen. bryg. Jerzy Gut, szef Centrum Operacji Specjalnych, oraz byli i obecni operatorzy GROM-u.

Zostają spisane wspomnienia

– Alojzego znałem, odkąd zacząłem służyć w GROM-ie – mówi Naval, były operator GROM-u. – Zawsze był przyjacielem jednostki, bardzo lubił spotykać się z żołnierzami. Mam wrażenie, że ta różnica wieku, która między nami była, znikała w trakcie spotkań. Traktowaliśmy go jak starszego brata.

Na uroczystościach pogrzebowych majora Józekowskiego była też grupa wolontariuszy, którzy od kilku lat spisywali jego wspomnienia. – Gdy rozpoczynaliśmy naszą pracę, byliśmy przekonani, że nie potrwa długo, kilka – kilkanaście miesięcy – wspomina jeden z wolontariuszy. – Tymczasem spotkania trwały trzy lata. Te wspomnienia miały dla nas być kolejnym wolontariackim zadaniem, stały się najpiękniejszym przeżyciem.


Ze spisanych wspomnień powstała książka „Znowu się naraziłem”, którą już wkrótce będzie można kupić. Jej tytuł to ulubiona sentencja mjr. Józekowskiego. – Niezwykle cenił sobie szczerość i sam był bardzo szczery, więc często narażał się ludziom, zwykł wtedy mawiać: „ I znowu się naraziłem...” – wspominają jego przyjaciele.

Na grobie „Sadyby” żołnierze oraz harcerze złożyli białe róże.

Czekał na powrót do kraju

Alojzy Józekowski wstąpił do wojska w dniu wybuchu II wojny światowej. Miał 19 lat, gdy przydzielono go do 73 Pułku Piechoty. Walczył w okolicach Sosnowca i Jędrzejowa. Udało mu się przedostać do Francji, tam skończył szkołę podoficerską. Kurs oficerski przeszedł w Anglii. W 1943 roku został cichociemnym. Został zaprzysiężony na początku 1944 roku i przeniesiony do Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza, następnie do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech. Do przerzucenia do Polski jednak nie doszło. „Zbieg niefortunnych okoliczności i pogoda nie pozwalały mi skoczyć do kraju” – wyjaśniał po latach major Józekowski.

We Włoszech mieszkał do 1946 roku. Tam rozpoczął studia, które kontynuował w Anglii. Ostatecznie wyższe wykształcenie uzyskał w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Gdańsku. Po studiach pracował w hutach, Ministerstwie Przemysłu Ciężkiego oraz, aż do emerytury, w Centralnym Instytucie Informacji Naukowo-Technicznej. Jako emeryt był anglojęzycznym przewodnikiem po Warszawie, Beskidach, Tatrach.

Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanego kraju. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak-Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Naval

dodaj komentarz

komentarze

~obi
1417534080
Piekny zyciorys.i naprawde wspaniałe zachowanie zolnierzy GROM.Tak powinno sie zawsze traktowac u nas ludzi zasluzonych dla ojczyzny.
7B-15-9C-C8
~sniper9
1417032660
WIELKI szacunek dla żołnierzy GROM-u! Dzięki takim zachowaniom pamięć o Cichociemnych nie ginie w pomroce dziejów... Szacun Panowie!
3B-8E-8B-9F

Śladami ojca
 
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
By Polska była bezpieczna
„Grand Quadriga ‘24”
Serwis K9 w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ameryka daje wsparcie
Orzeł dla bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po przeprawie ruszyli do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W obronie wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO