Przeciwnik uderzył od strony lasu. Zdemaskował elementy rozpoznawcze i zaatakował żołnierzy 15 Brygady Brygady Zmechanizowanej. „Zawiszacy” musieli się wycofać. Jednak dzięki wsparciu samolotów udało im się przejść do kontrataku. Na poligonie w Orzyszu przez tydzień sprawdzian zdawały dywizjony przeciwlotniczy i artylerii samobieżnej.
– Pododdziały wsparcia bojowego, czyli dywizjony artylerii samobieżnej i przeciwlotniczy, nigdy nie walczą samodzielnie, ale zawsze działają na korzyść pododdziałów ogólnowojskowych. Żeby ocenić ich poziom umiejętności, zaplanowaliśmy ćwiczenia w taki sposób, by artylerzyści i przeciwlotnicy mogli w pełni zaprezentować swoje możliwości – wyjaśnia gen. bryg. Sławomir Kowalski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej.
Podczas ćwiczeń „Wydra-14” na poligonie w Orzyszu szkoliło się ponad 1200 żołnierzy.– Sprawdzamy przygotowanie dowództwa, sztabu i żołnierzy z obu dywizjonów do działania w pasie sił przesłaniania dywizji w dzień i w czasie ograniczonej widoczności – wyjaśnia mjr Adam Krysiak, z kierownictwa ćwiczeń.
Silny skład
W Orzyszu zameldowali się żołnierze z niemal wszystkich pododdziałów brygady. Poza zdającymi egzamin dywizjonami artylerii i przeciwlotniczym przyjechali także żołnierze z 2 Batalionu Zmechanizowanego, batalionu logistycznego. W rolę przeciwnika wcieliła się kompania rozpoznawcza brygady. Poligonowe zmagania „Zawiszaków” wspierała także para śmigłowców Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz samoloty Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.
Wojskowi do dyspozycji mieli około 300 różnego rodzaju jednostek sprzętu wojskowego. Między innymi: 14 bojowych wozów piechoty, 18 samobieżnych haubic 2s1 Goździk, 16 zestawów przeciwlotniczych Grom, armaty ZU-23-2 oraz bezzałogowce z 11 Pułku Artylerii.
– Przygotowania do tego poligonu trwały już od dłuższego czasu – mówi kpt. Dariusz Guzenda, oficer prasowy 15 Brygady Zmechanizowanej. – Kierownictwo ćwiczeń musi w jednym czasie zintegrować aż cztery różnego rodzaju ćwiczenia, dywizjonów przeciwlotniczego i artylerii, kompanii zmechanizowanej, kompanii wsparcia oraz batalionu logistycznego.
Ocena poziomu wyszkolenia pododdziałów prowadzona jest zawsze po dwóch latach. Trzeci rok to tzw. podtrzymanie gotowości bojowej żołnierzy. – Trudność polega na tym, że różne pododdziały ćwiczą na podstawie tej samej sytuacji taktycznej, mają tego samego przeciwnika i szkolą się na tych samych obiektach – dodaje mjr Adam Krysiak z kierownictwa ćwiczeń. – To bardzo podnosi realizm szkolenia i uczy współdziałania w walce.
Na rubieży
Jak szkolili się „Zawiszacy”? Przeciwnik zaatakował od strony lasu. Najpierw zdemaskował elementy rozpoznawcze, a później uderzył broniących się żołnierzy 15 Brygady. Po walce „Zawiszacy” wycofali się pod osłoną Mi-24. To jednak nie zakończyło starcia. Po kilkugodzinnej wymianie ognia na kolejnych rubieżach przeciwnik w końcu został zatrzymany, a żołnierze przeszli do kontrataku. Po uderzeniu Su-22 i Mi-24 do ataku ruszyły pododdziały zmechanizowane.
Działania piechoty cały czas osłaniały i wspierały ogniowo baterie przeciwlotnicze, dywizjon artylerii samobieżnej oraz kompania wsparcia. – Działaliśmy w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnych. Najtrudniejsze były nieprzewidziane zmiany sytuacji taktycznej – wyjaśnia ppłk Krzysztof Monkiewicz, dowódca dywizjonu przeciwlotniczego. – To bardzo skomplikowane i wymagające ćwiczenia. Dodatkowo, zadania nie ułatwiała nam pogoda. Było bardzo zimno, a wszędzie leżał śnieg.
Podczas części taktycznej żołnierze przećwiczyli także zasady ewakuacji rannych i sprzętu. Ćwiczenia „Wydra-14” zakończył sprawdzian strzelecki. Ogień prowadziły śmigłowce Mi-24, bojowe wozy piechoty, samobieżne haubice 2S1 Goździk, 120-milimetrowe moździerze, zestawy Grom, wyrzutnie ppk Spike, armaty przeciwlotnicze ZU-23-2 oraz piechota.
*****
W 15 Brygadzie Zmechanizowanej służy ponad 3 tysiące żołnierzy. Nazywani są „Zawiszakami”, ponieważ patronem ich jednostki jest Zawisza Czarny. W skład Brygady wchodzą: w Giżycku – 2 Batalion Zmechanizowany, Dywizjon Przeciwlotniczy, Batalion Dowodzenia, Batalion Logistyczny, Kompania Rozpoznawcza i Dowództwo; w Orzyszu – 1 Batalion Zmechanizowany, Batalion Czołgów, Dywizjon Artylerii Samobieżnej, 15 Mazurski Batalion Saperów.
autor zdjęć: kpt. Dariusz Guzenda
komentarze