moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca 23 Pułku Artylerii w Bolesławcu

Pułkownik Andrzej Lorenc przekazał dowodzenie bolesławieckimi artylerzystami podpułkownikowi Pawłowi Świtalskiemu.

Przekazanie obowiązków dowódcy 23 Śląskiego Pułku Artylerii odbyło się 23 grudnia w Bolesławcu w obecności dowódcy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej generała dywizji Jarosława Miki. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: reprezentujący szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych pułkownik Sławomir Owczarek, dowódcy jednostek 11 DKPanc, byli szefowie wojsk rakietowych i artylerii Śląskiego Okręgu Wojskowego na czele z gen. bryg. w st. spocz. Antonim Skibińskim, władze samorządowe, komendanci służb mundurowych i jednostek garnizonu bolesławieckiego, a także byli żołnierze pułku, kombatanci oraz dyrektorzy szkół i zaprzyjaźnionych zakładów pracy.

Po odczytaniu decyzji ministra obrony narodowej o wyznaczeniu na nowe stanowiska służbowe głos zabrał dowódca dywizji gen. dyw. Jarosław Mika. – Bardzo szybko minął okres od 26 sierpnia 2011 roku, kiedy po przeformowaniu jednostki dowodzenie 23 Pułkiem Artylerii objął pułkownik Andrzej Lorenc, który zawsze imponował mi swoją wiedzą, doświadczeniem i lojalnością tak wobec przełożonych, jak i podwładnych. To bardzo ważna cecha, bo dobrym dowódcą jest się wtedy, gdy się patrzy na swoich podwładnych, na ich potrzeby, ale i również realizuje zadania postawione przez wyższych przełożonych – podkreślił generał Mika.

Następnie dowódca „Czarnej Dywizji” podziękował ustępującemu dowódcy za osiągnięte wyniki i sukcesy szkoleniowe w trakcie dowodzenia jednostką oraz po przybliżeniu dotychczasowej służby podpułkownika Pawła Świtalskiego życzył nowemu dowódcy sukcesów w dowodzeniu pułkiem. Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru jednostki oraz podpisanie protokołu między zdającym i obejmującym obowiązki służbowe, po czym obaj złożyli meldunki dowódcy 11 DKPanc.

W swoim pożegnalnym przemówieniu pułkownik Lorenc podziękował wszystkim żołnierzom i pracownikom jednostki za trud i wysiłek włożony w realizację zadań, podkreślając szczególną rolę przełożonych i wsparcie ze strony współpracujących jednostek i instytucji, na które jednostka zawsze mogła liczyć. W sposób szczególny podziękował środowisku artylerzystów oraz współpracującym organizacjom pozarządowym, honorując byłego szefa WRiA SOW gen. bryg. w st. spocz. Antoniego Skibińskiego i wiceprezesa Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 ks Commando Bogdana Fiałkowskiego pamiątkowymi ryngrafami.

Następnie głos zabrał podpułkownik Paweł Świtalski, nowy dowódca bolesławieckich artylerzystów. Nawiązał do dziedziczonych tradycji, dorobku poprzednich dowódców i nauczycieli artyleryjskiej profesji oraz zapewnił, że w swoim dowodzeniu będzie kontynuował pracę poprzedników. – Przyjęcie sztandaru jednostki, symbolu tradycji, osiągnięć oraz więzi pomiędzy pokoleniami artylerzystów pułku jest dla mnie dużym przeżyciem. Zdaję sobie sprawę, że przede mną i przed moimi podwładnymi okres wytężonej służby i pracy w kolejnych latach realizacji zadań w strukturach 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Ale mądry mądrością poprzednich dowódców, podwładnych i własnym doświadczeniem pragnę zadania stawiane przed pułkiem realizować na wysokim poziomie, terminowo i zgodnie z rozkazami przełożonych. Jestem przekonany o sile i doświadczeniu oraz potencjale pułku, bowiem będąc zastępcą dowódcy miałem niejednokrotnie okazję poznać kunszt, umiejętności i wartość bolesławieckich artylerzystów. Ze swej strony zrobię wszystko, by nie zawieść Waszego zaufania, o które dziś Was proszę.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Żagania, po której zgodnie z tradycją zdający i obejmujący obowiązki w towarzystwie dowódcy dywizji złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą byłe jednostki artylerii garnizonu bolesławieckiego.

Pułkownik Andrzej Lorenc z dniem 1 stycznia 2015 roku obejmie obowiązki szefa wojsk rakietowych i artylerii 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


Pancerniacy ruszają na Łotwę
 
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Wiosłują dla Emily
Groty dla proobronnych
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Sukcesy żołnierzy na AFN
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Rusza PKW Islandia
Combining Two Worlds
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Żołnierze bez testów z WF-u
Lufy prosto z Huty
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Szczyt NATO już w poniedziałek
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Javelin gwarantuje skuteczność
Kontyngent do zmiany
Nowe książeczki wojskowe
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Co ze sprawdzianem z WF?
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polak najlepszym podoficerem NATO
V-2 leci do aliantów
Kurs na dyplomację
„Zginęli, bo byli Polakami”
Afganistan. Czas wracać do domu
Ankona – bitwa po polsku
Nagroda nie tylko od dowódcy
Psy (w) WOT
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kat warszawskiego getta przed sądem
Lato w wojskowym klimacie
Podwodne centrum przyszłości
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Abrams – czołg z najwyższej półki
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Abramsy dla 1 Brygady
Wisła i Narew w Sejmie
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Afganistan: powrót do domu
Course on Diplomacy
Desantowanie z transportowego giganta
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wilki znów na Mazurach
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Stalowy człowiek
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO