Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.
W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji.
Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Przez wiele lat władza komunistyczna ich represjonowała i próbowała wymazać o nich pamięć. W 2011 roku został ustanowiony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który 1 marca jest obchodzony w wielu miejscach w całym kraju.
Kolejny rok z rzędu obchody w Mińsku Mazowieckim organizuje Społeczny Komitet „Dziękujemy za wolność”. W ramach obchodów zostaną zorganizowane: rekonstrukcja historyczna, konkurs edukacyjny dla szkół ponadpodstawowych, wystawa „W naszej pamięci Żołnierze Wyklęci”, kwesta na rzecz ekshumacji i identyfikacji Żołnierzy Wyklętych, powstanie kolejnego muralu poświęconego bohaterom podziemia antykomunistycznego.
Polska Zbrojna objęła patronat medialny nad obchodami, a także ufundowała nagrody w konkursie.
Wszystkie informacje o wydarzeniu dostępne na stronie organizatora.
autor zdjęć: Społeczny Komitet "Dziękujemy za wolność"
komentarze