moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyścig po indeksy wojskowych uczelni

Tylko dwa tygodnie zostało, by złożyć wniosek o przyjęcie na wojskowe studia. Chętni mogą ubiegać się o miejsce na jednej z czterech uczelni. Konkurencja jest duża, już teraz zgłosiło się blisko dwa tysiące kandydatów. Do zdobycia jest ponad 500 indeksów.

Kandydaci na podchorążych muszą mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i zdaną maturę. Ale aby ubiegać się o miejsce na wojskowej uczelni, trzeba mieć także dobrą kondycję fizyczną i znać język angielski. Indeksy oferują: Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych i Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. W roku akademickim 2015/2016 uczelnie przygotowały dla przyszłych podchorążych 522 miejsca.

Siedem osób na jedno miejsce

Najwięcej, bo 281 kandydatów, przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna. Do wyboru jest dziesięć kierunków, m.in. lotnictwo i kosmonautyka (30 miejsc), geodezja i kartografia (25), informatyka (47), mechatronika (26). – Dotąd zarejestrowało się u nas 513 osób. Największym zainteresowaniem cieszy się logistyka, gdzie oferujemy 17 miejsc, oraz elektronika i telekomunikacja, gdzie będą mogły studiować 84 osoby – mówi Paulina Łuczak z sekcji rekrutacji Wojskowej Akademii Technicznej. Dodaje, że 21 marca uczelnia organizuje dla zainteresowanych dni otwarte.

W Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych będą mogły w tym roku rozpocząć studia 144 osoby. Tu do wyboru są dwa kierunki: zarządzanie oraz inżynieria bezpieczeństwa. – Na pierwszym z nich oferujemy 126 miejsc, a mamy już teraz 873 kandydatów, w tym 116 kobiet. Na razie o 19 indeksów na inżynierii bezpieczeństwa stara się 59 kandydatów – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik wrocławskiej uczelni.

Najmniej miejsc w Akademii Marynarki

Jak co roku niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się oferta dęblińskiej Szkoły Orląt. Tu na lotnictwie i kosmonautyce będzie mogło studiować 48 osób (40 kandydatów na pilotów oraz 8 na operatorów bezzałogowców). Na nawigacji – 15 osób (8 w specjalności nawigatorów naprowadzania, 7 – w specjalności ruch lotniczy). Na logistykę przyjętych zostanie sześć osób. W sumie naukę na I roku studiów wojskowych w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych rozpocznie w sierpniu 69 osób. Dotąd wnioski złożyło 315 osób, w tym 48 kobiet.

Najmniej kandydatów przyjmie Akademia Marynarki Wojennej. Studia rozpocznie zaledwie 28 osób (10 – informatyka, 5 – mechanika i budowa maszyn, 6 – mechatronika i 13 – nawigacja). – Zgłaszają się do nas absolwenci liceów, techników i studiów I stopnia. Na razie mamy około 150 osób, ale ta liczba wzrośnie, bo co roku najwięcej wniosków wpływa do nas w ostatniej chwili – mówi kmdr por. Jerzy Janik, szef Wydziału Planowania Szkolenia gdyńskiej AMW.

Ostatni dzwonek

Jak wygląda rekrutacja? Chętni na studia muszą złożyć do rektora pisemny wniosek o przyjęcie na studia. Potem trzeba przejść badania lekarskie i psychologiczne. Egzaminy odbędą się w lipcu. Rekrutacja przeprowadzana jest w oparciu o skalę punktową – pod uwagę brane są wyniki ze świadectwa maturalnego, głównie m.in. z matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego. Potem kandydatów czekają testy sprawnościowe oraz rozmowa kwalifikacyjna.

Najlepsi w sierpniu zostaną powołani do służby kandydackiej. Po przejściu podstawowego szkolenia wojskowego złożą przysięgę i zostaną podchorążymi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Arch. Krzysztof Miłosz/AMW

dodaj komentarz

komentarze

~Marcin
1426691100
Widok studentów szkół mundurowych nie napawa optymizmem. Mundury traktują jak ubranie noszone na siłę, niechluje, ze sportowymi butami. Skandal!
59-4F-22-15
~Katol - JnwK
1426500540
cyt: "8 na operatorów bezzałogowców" . przecież już Amerykanie zauważyli, że do bezzałogowych lepiej naddają się cywile.
4B-26-E9-39

Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
NATO on Northern Track
„Ryś” z laserem
Po śladach polskich bohaterów
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Zawsze gotowi do pomocy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
Śladami ojca
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
They Will Check The Training Results in Combat
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Nowe zadania szefa SKW
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nie szpital, a instytut
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pływacy i maratończycy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO