moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zaćmienie Słońca w gdyńskiej Akademii

W piątek punktualnie o 9.47 w Gdyni będzie można obejrzeć przez specjalne wojskowe lunety jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych – zaćmienie Słońca. Akademia Marynarki Wojennej zaprasza na wspólne oglądanie i wykład. Do dyspozycji gości będą m.in. refraktor, teleskop z kamerą Hegerberga i lornetki.


Akademia Marynarki Wojennej po raz drugi organizuje wspólne oglądanie zaćmienia Słońca. Ostatnie miało miejsce w 2006 roku. – Wspólnie z pracownikami AMW to zjawisko obserwowało prawie tysiąc osób – mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy AMW. W tym roku spotkanie rozpoczyna się o godzinie 8. – W pierwszej części happeningu w Auli AMW im. Zygmunta Augusta odbędzie się półtoragodzinny wykład na temat wzajemnych zaćmień Słońca i Księżyca oraz bezpiecznych technik ich obserwacji – tłumaczy kmdr por. Mundt.

W Gdyni zaćmienie rozpocznie się o godzinie 9.47. W Akademii Marynarki Wojennej będzie je można oglądać przy pomocy kilku urządzeń. Jednym z nich jest refraktor, czyli luneta astronomiczna. – Obraz z niej będzie wyświetlany na ekranie, dzięki czemu będzie go mogło zobaczyć jednocześnie kilkanaście osób – mówi kmdr por. Dariusz Żołnieruk, wykładowca astronawigacji i nawigacji morskiej. Prócz tego pracownicy AMW przygotowali teleskop z zamontowaną kamerą Hegerberga. – Przypomina pudełko, którego jedna ze ścian jest wykonana z pergaminu. Nakłada się je na tylną część teleskopu, Słońce oświetla je od środka, więc obraz zaćmienia możemy oglądać na zewnętrznej ścianie jak na ekranie  telewizora – wyjaśnia kmdr Żołnieruk.

Zaćmienie będzie też można oglądać za pomocą lornetek i teleskopów wyposażonych w filtry mylarowe.

Tym, którzy do AMW nie mogą przyjechać, specjaliści radzą, by nie oglądać zaćmienia Słońca bez chociażby odpowiednich okularów z filtrem mylarowym. – Można je kupić za kilka złotych, a świetnie ochronią oczy – mówi kmdr Żołnieruk. – Dobrym rozwiązaniem są też szkła, które znajdziemy w maskach spawalniczych – dodaje. Jednocześnie odradza popularną metodę oglądania zaćmienia przez płytę CD. – W taki sposób możemy uszkodzić sobie wzrok – przestrzega kmdr Żołnieruk.

Następne zaćmienie całkowite, w Polsce znowu widoczne jedynie jako częściowe, nastąpi dopiero 12 sierpnia 2026 roku. W ciągu najbliższych 20 lat zobaczymy w Polsce jeszcze serię siedmiu częściowych zaćmień Słońca (2021, 2022, 2025, 2027, 2029, 2030 i 2034). Jednak tylko jedno z nich (1 czerwca 2030 roku) będzie tak głębokie i widowiskowe jak to, które będziemy mogli obserwować 20 marca.

W całej Europie będzie ono widoczne jako zaćmienie częściowe. W północno-zachodnim regionie kontynentu będzie to nawet tzw. głębokie zaćmienie częściowe. W Polsce Księżyc zakryje od 60 proc. (Bieszczady) do nawet 80 proc. (Świnoujście) średnicy tarczy Słońca. W Gdyni zaćmienie rozpocznie się o godzinie 9.47 tzw. pierwszym kontaktem tarczy Księżyca z tarczą Słońca. Faza maksymalna (średnica Słońca zakryta w 78 proc.) wystąpi o godzinie 10:55. O godzinie 12:06 tarcza Słońca zostanie ponownie odsłonięta. Na północnym Atlantyku tego dnia dojdzie do zaćmienia całkowitego. Jedyne obszary lądowe, z których będzie można zobaczyć zaćmienie całkowite trwające w tym przypadku 2 minuty i 47 sekund, to Wyspy Owcze oraz Spitsbergen.

Do zaćmień Słońca (całkowitych, częściowych, obrączkowych lub hybrydowych) dochodzi wówczas, gdy dla danego punktu na powierzchni Ziemi tarcza Księżyca przesłoni tarczę słoneczną. W danym roku może być na świecie od dwóch do pięciu zaćmień Słońca. Jednak dla tej samej pozycji geograficznej zdarzają się one znacznie rzadziej. Statystycznie do zaćmienia całkowitego dochodzi w danym punkcie Ziemi co ok. 370 lat.

EK

autor zdjęć: Krzysztof Miłosz / AMW

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Podróż po AWACS-ie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Mobilne dowodzenie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Piedimonte – samobójcza misja
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ostatnia droga Pileckiego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po śladach polskich bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
Ratownicy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
WAM wraca po latach
Pływacy i maratończycy na medal
Broń Hitlera w rękach AK
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Przysięga w Limanowej
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO