moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Grupy proobronne zacieśniają współpracę

Rozpoczynamy nowy etap, tworzymy komponent terytorialny w Narodowych Siłach Rezerwowych oparty o WKU – zapowiedział wicepremier Tomasz Siemoniak na Kongresie Organizacji Proobronnych i Klas Mundurowych. – Będzie on liczył 2,5 tys. żołnierzy, w tym 500 zawodowych. To także oferta dla waszego środowiska – podkreślił szef resortu obrony.


Na dwudniowe obrady I Kongresu Organizacji Proobronnych i Klas Mundurowych przyjechali do Warszawy przedstawiciele około 280 szkół, które mają klasy mundurowe, oraz delegaci 120 organizacji i stowarzyszeń. Pojawili się też przedstawiciele związków strzeleckich nawiązujących do tradycji piłsudczykowskiego „Strzelca”, strażaków, harcerzy, stowarzyszenia Obrona Narodowa i FIA (organizują szkolenia wojskowe dla cywilów), a także Polskiego Czerwonego Krzyża, Towarzystwa Wiedzy Obronnej i Ligi Obrony Kraju.

– Nadszedł czas, aby skonsolidować działalność organizacji proobronnych, stworzyć federację i wspólnie działać na rzecz budowania rezerw dla sił zbrojnych. Nie ma nic piękniejszego niż bezinteresowna służba dla ojczyzny – mówił do uczestników kongresu minister obrony Tomasz Siemoniak.


Film: MON

Pierwszy dzień obrad zdominowała dyskusja o tym, jak organizacje paramilitarne mają włączać się w system szkolenia rezerw dla wojska i reagowania kryzysowego oraz jak powinny być one wykorzystane w obronie terytorialnej.

– Mówimy jednym głosem, ale mamy trzy cele. Są to: wsparcie systemu obronnego państwa, systemu zarządzenia kryzysowego, a także kształtowanie postaw patriotyczno-obronnych młodzieży – podkreślał gen. dyw. rez. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. społecznych inicjatyw proobronnych. Gen. Pacek dodawał, że MON chce włączyć organizacje proobronne w system obrony terytorialnej państwa, w tym w przygotowanie rezerw mobilizacyjnych. Chodzi o to, aby organizacje te oraz klasy mundurowe mogły – na podstawie programu zatwierdzonego przez wojsko – szkolić rezerwistów. Kończyłoby się ono przysięgą i nadaniem stopnia. Obecnie Sztab Generalny pracuje nad dokumentami szczegółowo regulującymi przeprowadzanie takich szkoleń.


Organizacje paramilitarne (pod kierunkiem wojska) mogą także szkolić młodzież, aby w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa włączyła się w obronę. W czasie kryzysu o charakterze militarnym organizacje proobronne w rejonach przygranicznych mogłyby wspierać Straż Graniczną oraz budować społeczne zaplecze armii. – Chcemy stworzyć system oddolnych jednostek reagowania kryzysowego na wzór OSP – mówił gen. Pacek. Podkreślał także, jak ważne jest zainteresowanie i wsparcie ze strony władz samorządowych dla takich inicjatyw organizacji proobronnych i klas mundurowych.

W Polsce funkcjonuje obecnie 356 szkół, w których jest 1340 klas mundurowych (w tym 700 wojskowych), uczy się w nich ponad 33 tys. uczniów. – Nasi uczniowie w przyszłości chcą pracować w służbach mundurowych – w wojsku, policji, straży pożarnej. Staramy się organizować dla nich dodatkowe obozy sprawnościowe, zatrudniamy nauczycieli – byłych żołnierzy, którzy wykładają przedmioty związane z bezpieczeństwem. Szukamy dodatkowych środków finansowych, ale często naukę w klasie mundurowej dofinansowują rodzice, na przykład płacą za mundury – mówi Krystyna Kołodziejska, dyrektor Szkoły Mundurowej w Radomiu.


Po południu dyrektorzy szkół mundurowych rozmawiali na temat nawiązania bliższej współpracy z szefami największych związków strzeleckich. Generał Pacek zaproponował, aby w szkołach powstawały m.in. pododdziały organizacji proobronnych. Jutro dalszy ciąg obrad kongresu.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1426889940
Do obrony Rzeczpospolitej idą ci którzy posiadają majątki a więc: księża, politycy, samorządowcy ich rodziny, wojskowi (bo do tego są powołani i płacą im za to, biznesmeni i podobni. Innej opcji sobie nie wyobrażam bo byłoby to sprzeczne z zasadami sprawiedliwości.
20-3C-5D-DD

Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
W obronie wschodniej flanki NATO
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
NATO on Northern Track
Na straży nieba
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Krwawa noc pośród puszczy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Grand Quadriga ‘24”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Orzeł dla bohaterów
Po przeprawie ruszyli do walki
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej hełmów dla żołnierzy
They Will Check The Training Results in Combat
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Gry wojenne w szkoleniu
Zawsze gotowi do pomocy
Serwis K9 w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO