moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca dywizjonu artylerii samobieżnej

Podpułkownik Dariusz Słota objął obowiązki dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu. Uroczystość odbyła się 14 kwietnia.

W czasie uroczystego apelu z okazji zdania i objęcia obowiązków dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w obecności dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Wojciecha Kucharskiego oraz zaproszonych gości żołnierze 14 das przywitali nowego dowódcę podpułkownika Dariusza Słotę. Zdającym obowiązki był ppłk Ryszard Sugalski, który po trzech latach dowodzenia jednostką i Garnizonem Jarosław został wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Złożenie meldunku i odegranie hymnu państwowego rozpoczęło uroczystość. Następnie odczytano decyzję ministra obrony narodowej o zwolnieniu ppłk. Dariusza Słoty z wcześniejszego stanowiska służbowego w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych i wyznaczeniu na nowe – dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Głównym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru 14 das oraz podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Dowódca brygady w swoim wystąpieniu podziękował zdającemu obowiązki podpułkownikowi Sugalskiemu za wzorową i pełną zaangażowania służbę.

Do obejmującego stanowisko powiedział: – Panie pułkowniku Słota, pana poprzednik przekazuje panu wspaniały, równy, zgrany i profesjonalny zespół artylerzystów. Jestem przekonany, że żołnierze 14 Dywizjonu nigdy pana nie zawiodą. Musi pan o nich dbać, a oni odwdzięczą się panu swoim sercem, poświęceniem. Życzę panu samych sukcesów, żołnierskiego szczęścia oraz powodzenia na nowej drodze. Zgodnie z tradycją podhalańczyków, zdający obowiązki ppłk Sugalski przekazał swojemu następcy przechodnią ciupagę podhalańską będącą symbolem władzy.

– Objęcie obowiązków dowódcy 14 Dywizjonu to niewątpliwie zaszczyt, ale i zobowiązanie, szczególnie w świetle osiągnięć mojego poprzednika. Dywizjon jest klasą sam w sobie, za co serdecznie panie pułkowniku dziękuje. Panie generale, melduję, że jako dowódca dołożę wszelkich starań, aby pan mógł być dumny z jarosławskich artylerzystów”. W tym dniu deklaruję, że będę dążył do stworzenia jak najlepszych warunków do realizacji zadań żołnierzom i pracownikom wojska, jednocześnie zobowiązując ich i siebie do pełnego oddania w służbie i pracy na rzecz dywizjonu i brygady – powiedział nowy dowódca dywizjonu.

W uroczystości, oprócz żołnierzy, wzięli udział parlamentarzyści z regionu, przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych władz samorządowych oraz byli dowódcy jednostki i żołnierze.

Ppłk Dariusz Słota jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii, którą ukończył w 1995 roku. Swoją zawodową służbę rozpoczął w 21 Dywizjonie Artylerii Mieszanej na stanowisku dowódcy plutonu ogniowego. Służbę w dywizjonie pełnił aż do momentu jego rozformowania w 2000 roku na stanowiskach dowódcy baterii dowodzenia, dowódcy baterii przeciwpancernej oraz oficera operacyjnego dywizjonu. W czasie swojej służby w 21 dam ukończył kurs szefów rozpoznania brygad, pułków artylerii. Swoją służbę po rozformowaniu dywizjonu kontynuował w Dowództwie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gdzie w Sekcji Rozpoznania zajmował stanowiska oficera topografii i oceny terenu oraz oficera rozpoznania. W trakcie tego okresu ppłk Słota ukończył uzupełniające studia magisterskie na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz studia podyplomowe w zakresie Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu. Intensywne zaangażowanie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w realizację zadań poza granicami kraju, przełożyło się na przebieg służby ppłk Słoty. W latach 2003 – 2004 pełnił obowiązki szefa sekcji operacyjnej kontyngentu w ramach IX i X zmiany PKW Kosowo. Już w rok po powrocie z Kosowa, jako oficer dowództwa brygady został wyznaczony na szefa taktycznego centrum operacyjnego brygady (1 BCT) w ramach V zmiany PKW Irak (2005 – 2006), a w latach 2007-2008 służył w składzie IX zmiany PKW Irak, gdzie pełnił obowiązki szefa sztabu Zgrupowania Bojowego (TF LYNX). Po powrocie z Iraku, został w 2008 roku wyznaczony na Szefa Zespołu Szkoleniowo Sprawdzającego w OSPWL Nowa Dęba. W ramach swojej trzyletniej służby w tej jednostce, ppłk Słota wziął udział w VI zmianie PKW formowanej przez 21 Brygadę, jako szef zespołu analiz rozpoznawczych Afganistan (2009 – 2010). W końcowym okresie swojej służby w OSPWL ukończył kurs kwalifikacyjny na stopień podpułkownika w Akademii Obrony Narodowej i z dniem 01.02.2012 roku został wyznaczony na stanowisko starszego specjalisty Oddziału Wykorzystania Doświadczeń Dowództwa Operacyjnego. Posiadane rozległe doświadczenie w obszarze znajomości międzynarodowych procedur, współdziałania w strukturach sojuszniczych i środowisku międzynarodowym, umożliwiły mu pełnienie obowiązków szefa Zespołu Oficerów Łącznikowych do Dowództwa Regionalnego Wschód w Afganistanie w ramach XIII zmiany PKW Afganistan. Po zakończeniu realizacji zadań w ramach XIII zmiany został wyznaczony na stanowisko starszego specjalisty Wydziału Targetingu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Z dniem 14 kwietnia 2015 roku, decyzją ministra obrony narodowej, został wyznaczony na stanowisko dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu.

Tekst: kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze

~Herr Flick
1429724760
Gdyby nie podanie stopnia, imienia i nazwiska nowego dowódcy 14 das, to na pierwszy rzut oka można byłoby pomyśleć, że Kazio Marcinkiewicz dostał nową fuchę...
FA-E2-CB-7F

Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Gunner, nie runner
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna na detale
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga
W Italii, za wolność waszą i naszą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Kolejne FlyEye dla wojska
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wytropić zagrożenie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Sprawa katyńska à la española
SOR w Legionowie
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Pod skrzydłami Kormoranów
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO on Northern Track
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Kadisz za bohaterów
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO