moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca dywizjonu artylerii samobieżnej

Podpułkownik Dariusz Słota objął obowiązki dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu. Uroczystość odbyła się 14 kwietnia.

W czasie uroczystego apelu z okazji zdania i objęcia obowiązków dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w obecności dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Wojciecha Kucharskiego oraz zaproszonych gości żołnierze 14 das przywitali nowego dowódcę podpułkownika Dariusza Słotę. Zdającym obowiązki był ppłk Ryszard Sugalski, który po trzech latach dowodzenia jednostką i Garnizonem Jarosław został wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Złożenie meldunku i odegranie hymnu państwowego rozpoczęło uroczystość. Następnie odczytano decyzję ministra obrony narodowej o zwolnieniu ppłk. Dariusza Słoty z wcześniejszego stanowiska służbowego w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych i wyznaczeniu na nowe – dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Głównym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru 14 das oraz podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Dowódca brygady w swoim wystąpieniu podziękował zdającemu obowiązki podpułkownikowi Sugalskiemu za wzorową i pełną zaangażowania służbę.

Do obejmującego stanowisko powiedział: – Panie pułkowniku Słota, pana poprzednik przekazuje panu wspaniały, równy, zgrany i profesjonalny zespół artylerzystów. Jestem przekonany, że żołnierze 14 Dywizjonu nigdy pana nie zawiodą. Musi pan o nich dbać, a oni odwdzięczą się panu swoim sercem, poświęceniem. Życzę panu samych sukcesów, żołnierskiego szczęścia oraz powodzenia na nowej drodze. Zgodnie z tradycją podhalańczyków, zdający obowiązki ppłk Sugalski przekazał swojemu następcy przechodnią ciupagę podhalańską będącą symbolem władzy.

– Objęcie obowiązków dowódcy 14 Dywizjonu to niewątpliwie zaszczyt, ale i zobowiązanie, szczególnie w świetle osiągnięć mojego poprzednika. Dywizjon jest klasą sam w sobie, za co serdecznie panie pułkowniku dziękuje. Panie generale, melduję, że jako dowódca dołożę wszelkich starań, aby pan mógł być dumny z jarosławskich artylerzystów”. W tym dniu deklaruję, że będę dążył do stworzenia jak najlepszych warunków do realizacji zadań żołnierzom i pracownikom wojska, jednocześnie zobowiązując ich i siebie do pełnego oddania w służbie i pracy na rzecz dywizjonu i brygady – powiedział nowy dowódca dywizjonu.

W uroczystości, oprócz żołnierzy, wzięli udział parlamentarzyści z regionu, przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych władz samorządowych oraz byli dowódcy jednostki i żołnierze.

Ppłk Dariusz Słota jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii, którą ukończył w 1995 roku. Swoją zawodową służbę rozpoczął w 21 Dywizjonie Artylerii Mieszanej na stanowisku dowódcy plutonu ogniowego. Służbę w dywizjonie pełnił aż do momentu jego rozformowania w 2000 roku na stanowiskach dowódcy baterii dowodzenia, dowódcy baterii przeciwpancernej oraz oficera operacyjnego dywizjonu. W czasie swojej służby w 21 dam ukończył kurs szefów rozpoznania brygad, pułków artylerii. Swoją służbę po rozformowaniu dywizjonu kontynuował w Dowództwie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gdzie w Sekcji Rozpoznania zajmował stanowiska oficera topografii i oceny terenu oraz oficera rozpoznania. W trakcie tego okresu ppłk Słota ukończył uzupełniające studia magisterskie na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz studia podyplomowe w zakresie Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu. Intensywne zaangażowanie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w realizację zadań poza granicami kraju, przełożyło się na przebieg służby ppłk Słoty. W latach 2003 – 2004 pełnił obowiązki szefa sekcji operacyjnej kontyngentu w ramach IX i X zmiany PKW Kosowo. Już w rok po powrocie z Kosowa, jako oficer dowództwa brygady został wyznaczony na szefa taktycznego centrum operacyjnego brygady (1 BCT) w ramach V zmiany PKW Irak (2005 – 2006), a w latach 2007-2008 służył w składzie IX zmiany PKW Irak, gdzie pełnił obowiązki szefa sztabu Zgrupowania Bojowego (TF LYNX). Po powrocie z Iraku, został w 2008 roku wyznaczony na Szefa Zespołu Szkoleniowo Sprawdzającego w OSPWL Nowa Dęba. W ramach swojej trzyletniej służby w tej jednostce, ppłk Słota wziął udział w VI zmianie PKW formowanej przez 21 Brygadę, jako szef zespołu analiz rozpoznawczych Afganistan (2009 – 2010). W końcowym okresie swojej służby w OSPWL ukończył kurs kwalifikacyjny na stopień podpułkownika w Akademii Obrony Narodowej i z dniem 01.02.2012 roku został wyznaczony na stanowisko starszego specjalisty Oddziału Wykorzystania Doświadczeń Dowództwa Operacyjnego. Posiadane rozległe doświadczenie w obszarze znajomości międzynarodowych procedur, współdziałania w strukturach sojuszniczych i środowisku międzynarodowym, umożliwiły mu pełnienie obowiązków szefa Zespołu Oficerów Łącznikowych do Dowództwa Regionalnego Wschód w Afganistanie w ramach XIII zmiany PKW Afganistan. Po zakończeniu realizacji zadań w ramach XIII zmiany został wyznaczony na stanowisko starszego specjalisty Wydziału Targetingu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Z dniem 14 kwietnia 2015 roku, decyzją ministra obrony narodowej, został wyznaczony na stanowisko dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu.

Tekst: kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze

~Herr Flick
1429724760
Gdyby nie podanie stopnia, imienia i nazwiska nowego dowódcy 14 das, to na pierwszy rzut oka można byłoby pomyśleć, że Kazio Marcinkiewicz dostał nową fuchę...
FA-E2-CB-7F

Pierwszy krok do zawodowców
 
Strzały na granicy
Polska członkiem Eurokorpusu
PKW Rumunia po raz dziesiąty
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Nauka kruszenia lodu
Zima, skały i kawalerzyści
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Spędź ferie z WOT
Oczy na wschodnią flankę
Nowa Rada przy prezydencie
Gotowi na arktyczne zimno
Otwarte bramy Auschwitz
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Walka, która poruszyła Europę
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Keeping Guard on Integrity
Bez AK, ale nadal w walce
W Brukseli o przyszłości NATO
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Jak Perun z Piratem
Wiedza, która ratuje życie
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Nowe garaże dla Leopardów
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Na wolność przez dwa mury
Konkurs pamięci o Katyniu
Jakie zmiany dla podchorążych?
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Legionowski szpital niemal gotowy
Saperzy rozminowują Kłaj
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Survival w Kosowie
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Misja nie tylko wojskowa
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Rodzeństwo na medal
Na granicy (na razie) spokojniej
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Zielony, żółty czy czerwony?
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
W BBN o sytuacji na granicy
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO