Jeszcze w kwietniu zostanie podpisane porozumienie, które określi zasady funkcjonowania polsko-ukraińsko-litewskiej brygady – zapowiedział wicepremier Tomasz Siemoniak. Z wizytą w jednostce wojskowej w Lublinie był też zwierzchnik sił zbrojnych – prezydent Bronisław Komorowski. Politycy dodali, że ćwiczenia brygady mają się odbyć w tym roku.
Podczas wizyty w dowództwie Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG w Lublinie prezydent Komorowski podkreślał rolę międzynarodowej jednostki w kontekście konfliktu na Ukrainie. – Polska ma pilnować, aby świat zachodni nie zatrzasnął przed Ukrainą drzwi do struktur politycznych i bezpieczeństwa, do Unii Europejskiej, a także do NATO – powiedział prezydent.
Zwierzchnik sił zbrojnych zaznaczył, że relacje ukraińskiego wojska z polską armią mają bardzo duże znaczenie. – Dla Polski przed wstąpieniem do NATO ważny był program „Partnerstwo dla Pokoju”. Dlatego rozumiemy, jak ważna dla naszych ukraińskich sąsiadów jest tworzona w Lublinie brygada. Jest ona jednym z narzędzi na rzecz wspomagania reformy systemu obronnego Ukrainy – dodał prezydent.
Podczas spotkania z żołnierzami wicepremier i szef resortu obrony Tomasz Siemoniak zapowiedział, że jeszcze w kwietniu zainteresowane strony podpiszą porozumienie techniczne. Określi ono zasady funkcjonowania brygady LITPOLUKRBRIG. – Jesteśmy już na ostatniej prostej tworzenia brygady. Teraz naszym celem będzie zorganizowanie ćwiczeń. Mam nadzieję, że odbędą się one jeszcze w tym roku – zaznaczył Tomasz Siemoniak. Dodał, że w ramach brygady ukraińscy żołnierze będą mogli szkolić się i podnosić kwalifikacje.
Pomysł utworzenia wielonarodowej jednostki z udziałem wojsk Polski, Litwy i Ukrainy pojawił się w 2007 roku. Porozumienie zostało podpisane dwa lata później. Utworzenie brygady wynikało m.in. z aspiracji Ukrainy do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Prace nad utworzeniem tej struktury przyspieszył konflikt rosyjsko-ukraiński. Dlatego pod koniec 2014 roku ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali umowę o utworzeniu LITPOLUKRBRIG.
Brygada ma liczyć 4,5 tysiąca żołnierzy i podlegać dowództwu, które stacjonuje w Lublinie. Narodowe komponenty pozostaną natomiast na terytoriach swoich państw. Stanowiska dowódcy brygady, jego zastępcy i szefa sztabu będą się zmieniać co dwa lata.
Głównym zadaniem LITPOLUKRBRIG ma być m.in. udział w operacjach stabilizacyjnych Unii Europejskiej, NATO i ONZ oraz zacieśnianie regionalnej współpracy wojskowej.
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DKS MON
komentarze