moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca dywizjonu przeciwlotniczego

15 maja w obecności żołnierzy dywizjonu przeciwlotniczego 10 Brygady Kawalerii Pancernej podpułkownik Robert Nikonowicz przekazał dowodzenie dywizjonem swojemu następcy majorowi Piotrowi Jaraczewskiemu.

Uroczystość odbyła się na placu apelowym brygady. Dowódca 10 BKPanc pułkownik Maciej Jabłoński przybliżył sylwetki ustępującego i przejmującego obowiązki dowódców dywizjonu, a następnie podziękował podpułkownikowi Nikonowiczowi za sprawne dowodzenie pododdziałem przez dwa i pół roku, a majorowi Jaraczewskiemu życzył na nowym stanowisku powodzenia i odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań.

Następnie zgodnie z ceremoniałem ustępujący dowódca przekazał proporzec dywizjonu swojemu następcy, po czym obaj wraz z dowódcą brygady podpisali protokół zdawczo-odbiorczy.

Po oficjalnej części uroczystości głos zabrał podpułkownik Nikonowicz, który w swoim przemówieniu serdecznie podziękował wszystkim żołnierzom, których codzienna służba i zawodowa sprawność złożyły się na bardzo dobre funkcjonowanie pododdziału. Ustępujący dowódca dplot wyraził swą wdzięczność oficerom, podoficerom oraz szeregowym żołnierzom. W swoim przemówieniu wymienił dowódców baterii, specjalistów obsługujących sprzęt artyleryjski i przeciwlotniczy, logistyków, kierowców i wielu innych, nie zapomniał także o sportowcach wywodzących się z dywizjonu, którzy niejednokrotnie przynieśli chlubę brygadzie. Kończąc, powiedział: – Pragnę zapewnić Was, że przekazuję dywizjon w dobre ręce. To był zaszczyt służyć razem z Wami i być Waszym dowódcą. Dziękuję.

Następnie głos zabrał major Jaraczewski, który powiedział: – 10 Brygada to jednostka specyficzna, o której mówi się w samych superlatywach. Taka opinia jest efektem ciężkiej pracy żołnierzy, żołnierzy, których już znam, gdyż mieliśmy okazję współpracować w ramach VIII zmiany PKW Afganistan, żołnierzy, którzy stoją tu dziś przede mną. Objęcie dowodzenia dywizjonem przeciwlotniczym to dla mnie zaszczyt i jednocześnie wielkie wyzwanie. Panie Pułkowniku, żołnierze dywizjonu: jestem przekonany, że z Waszym potencjałem dywizjon może wiele osiągnąć, czego Wam i sobie życzę.

Pod koniec uroczystości delegacja żołnierzy dywizjonu wręczyła szablę oficerską ustępującemu dowódcy dywizjonu podpułkownikowi Robertowi Nikonowiczowi. Od maja 2015 roku objął on obowiązki szefa obrony przeciwlotniczej 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Apel zakończyła defilada pododdziału.

18 maja w trakcie porannego apelu w obecności całego stanu osobowego 10 BKPanc dowódca brygady pułkownik Maciej Jabłoński wręczył mianowanie na kolejny stopień oficerski – podpułkownika – majorowi Piotrowi Jaraczewskiemu, a następnie osobiście zmienił oznaki stopnia wojskowego na mundurze żołnierza.

Podpułkownik Robert Nikonowicz – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku w 128 pułku artylerii przeciwlotniczej (obecnie 1 pułk przeciwlotniczy w Czerwieńsku) jako dowódca obsługi PRWB OSA. W 1999 roku objął obowiązki oficera sekcji rozpoznania sztabu pułku, a następnie został oficerem kadrowym sekcji personalno-wychowawczej. Od 2004 do 2006 roku było szefem sztabu dywizjonu przeciwlotniczego, a następnie zastępcą dowódcy tegoż dywizjonu. Od 2013 roku pełnił obowiązki dowódcy dywizjonu przeciwlotniczego w 10 BKPanc. Od 20015 roku wyznaczony na stanowisko szefa obrony przeciwlotniczej 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Podpułkownik Piotr Jaraczewski – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku w 128 pułku artylerii przeciwlotniczej (obecnie 1 pułk przeciwlotniczy w Czerwieńsku) jako dowódca obsługi wyrzutni. Rok później pełnił funkcję dowódcy plutonu – dowódcy obsługi w tymże pułku. Od 1999 do 2005 roku był dowódcą baterii, a następnie objął obowiązki oficera sekcji rozpoznawczej. W 2006 roku został szefem sztabu dywizjonu przeciwlotniczego, a w 2011 roku – szefem sekcji rozpoznania sztabu pułku. W 2015 roku objął obowiązki dowódcy dywizjonu przeciwlotniczego w 10 BKPanc.

Tekst: Katarzyna Przepióra

red. PZ

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Nowy system naboru zmienia też armię
 
Do broni!
W jedynym słusznym kierunku
Nowe racje dla specjalsów
Afganistan. Czas wracać do domu
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Kosmiczne technologie na MSPO
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Defender, czyli innowacyjny obrońca
W walce na dwa fronty – bez szans
Skok na głęboką wodę
Emerytura wypłacana w … karmie
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Żołnierze bez testów z WF-u
Współpraca i walka w komunikacji
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
Czarna Dywizja świętuje
Przez sport do wojska!
Rzetelna informacja w cenie!
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierze wrócili do Polski
HSW ma ofertę dla armii
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Symulator dla kierowców ciężarówek
Szczyt NATO już w poniedziałek
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Techniki linowe dla wybranych
Niech żyje pamięć niezłomnych!
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Course on Diplomacy
Misja, w której stawką było życie
MSPO 2021 - serwis specjalny
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Pomnik prawdy o Katyniu
OWŚ – betonowa wizja obrony
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Wybierz się na wojskowe studia
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
In the Only Right Direction
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Ocalić od zapomnienia
Czołgi do ataku!
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Ćwierćwiecze AMW
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Defendery. Innowacyjność w cenie
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Wojskowy żargon tylko w jednostkach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO