moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca dywizjonu przeciwlotniczego

15 maja w obecności żołnierzy dywizjonu przeciwlotniczego 10 Brygady Kawalerii Pancernej podpułkownik Robert Nikonowicz przekazał dowodzenie dywizjonem swojemu następcy majorowi Piotrowi Jaraczewskiemu.

Uroczystość odbyła się na placu apelowym brygady. Dowódca 10 BKPanc pułkownik Maciej Jabłoński przybliżył sylwetki ustępującego i przejmującego obowiązki dowódców dywizjonu, a następnie podziękował podpułkownikowi Nikonowiczowi za sprawne dowodzenie pododdziałem przez dwa i pół roku, a majorowi Jaraczewskiemu życzył na nowym stanowisku powodzenia i odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań.

Następnie zgodnie z ceremoniałem ustępujący dowódca przekazał proporzec dywizjonu swojemu następcy, po czym obaj wraz z dowódcą brygady podpisali protokół zdawczo-odbiorczy.

Po oficjalnej części uroczystości głos zabrał podpułkownik Nikonowicz, który w swoim przemówieniu serdecznie podziękował wszystkim żołnierzom, których codzienna służba i zawodowa sprawność złożyły się na bardzo dobre funkcjonowanie pododdziału. Ustępujący dowódca dplot wyraził swą wdzięczność oficerom, podoficerom oraz szeregowym żołnierzom. W swoim przemówieniu wymienił dowódców baterii, specjalistów obsługujących sprzęt artyleryjski i przeciwlotniczy, logistyków, kierowców i wielu innych, nie zapomniał także o sportowcach wywodzących się z dywizjonu, którzy niejednokrotnie przynieśli chlubę brygadzie. Kończąc, powiedział: – Pragnę zapewnić Was, że przekazuję dywizjon w dobre ręce. To był zaszczyt służyć razem z Wami i być Waszym dowódcą. Dziękuję.

Następnie głos zabrał major Jaraczewski, który powiedział: – 10 Brygada to jednostka specyficzna, o której mówi się w samych superlatywach. Taka opinia jest efektem ciężkiej pracy żołnierzy, żołnierzy, których już znam, gdyż mieliśmy okazję współpracować w ramach VIII zmiany PKW Afganistan, żołnierzy, którzy stoją tu dziś przede mną. Objęcie dowodzenia dywizjonem przeciwlotniczym to dla mnie zaszczyt i jednocześnie wielkie wyzwanie. Panie Pułkowniku, żołnierze dywizjonu: jestem przekonany, że z Waszym potencjałem dywizjon może wiele osiągnąć, czego Wam i sobie życzę.

Pod koniec uroczystości delegacja żołnierzy dywizjonu wręczyła szablę oficerską ustępującemu dowódcy dywizjonu podpułkownikowi Robertowi Nikonowiczowi. Od maja 2015 roku objął on obowiązki szefa obrony przeciwlotniczej 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Apel zakończyła defilada pododdziału.

18 maja w trakcie porannego apelu w obecności całego stanu osobowego 10 BKPanc dowódca brygady pułkownik Maciej Jabłoński wręczył mianowanie na kolejny stopień oficerski – podpułkownika – majorowi Piotrowi Jaraczewskiemu, a następnie osobiście zmienił oznaki stopnia wojskowego na mundurze żołnierza.

Podpułkownik Robert Nikonowicz – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku w 128 pułku artylerii przeciwlotniczej (obecnie 1 pułk przeciwlotniczy w Czerwieńsku) jako dowódca obsługi PRWB OSA. W 1999 roku objął obowiązki oficera sekcji rozpoznania sztabu pułku, a następnie został oficerem kadrowym sekcji personalno-wychowawczej. Od 2004 do 2006 roku było szefem sztabu dywizjonu przeciwlotniczego, a następnie zastępcą dowódcy tegoż dywizjonu. Od 2013 roku pełnił obowiązki dowódcy dywizjonu przeciwlotniczego w 10 BKPanc. Od 20015 roku wyznaczony na stanowisko szefa obrony przeciwlotniczej 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Podpułkownik Piotr Jaraczewski – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku w 128 pułku artylerii przeciwlotniczej (obecnie 1 pułk przeciwlotniczy w Czerwieńsku) jako dowódca obsługi wyrzutni. Rok później pełnił funkcję dowódcy plutonu – dowódcy obsługi w tymże pułku. Od 1999 do 2005 roku był dowódcą baterii, a następnie objął obowiązki oficera sekcji rozpoznawczej. W 2006 roku został szefem sztabu dywizjonu przeciwlotniczego, a w 2011 roku – szefem sekcji rozpoznania sztabu pułku. W 2015 roku objął obowiązki dowódcy dywizjonu przeciwlotniczego w 10 BKPanc.

Tekst: Katarzyna Przepióra

red. PZ

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Charge of Dragon
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
SOR w Legionowie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, epilog
Gunner, nie runner
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Barwy walki
Pod skrzydłami Kormoranów
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Święto stołecznego garnizonu
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kadisz za bohaterów
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna na detale
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zachować właściwą kolejność działań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO