moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Druga zmiana gotowa do misji w Afganistanie

Będą doradzać afgańskiemu wojsku, policji, a także pracownikom instytucji podlegających tamtejszym resortom obrony i spraw wewnętrznych. Dziś w Świętoszowie odbyło się uroczyste pożegnanie drugiej zmiany polskiego kontyngentu, który wyrusza do Afganistanu na misję „Resolute Support”.


– Kontyngent jest gotowy do realizacji niełatwych zadań, a trud, poświęcenie i determinacja żołnierzy sprowadza się do budowy autorytetu Rzeczpospolitej Polskiej – mówił na dzisiejszej uroczystości gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W pożegnaniu żołnierzy wzięli udział przedstawiciele władz wojskowych i samorządowych, wojskowi z Dowództwa Generalnego i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, jak również Żandarmerii Wojskowej i Straży Pożarnej oraz bliscy i przyjaciele wyjeżdżających na misję żołnierzy.

Trzon polskiego kontyngentu będą stanowić żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej. – Do misji przygotowywali się od kilku miesięcy – mówi mjr Artur Pinkowski, rzecznik 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, której podlega świętoszowska Brygada. Wojskowi poznawali zasady użycia siły podczas misji, sposoby reakcji na sytuacje kryzysowe, a także obowiązujące w Afganistanie prawo i kulturowe uwarunkowania. – Szkolenie zakończyła certyfikacja przeprowadzona na poligonie w Świętoszowie – wyjaśnia mjr Pinkowski.Do Afganistanu wyjedzie ponad stu żołnierzy. – Wyruszą wkrótce po uroczystym pożegnaniu. Dokładnej daty jednak nie podajemy – zaznacza mjr Pinkowski. Druga zmiana PKW potrwa pół roku. Będzie nią dowodził płk Adam Luzyńczyk.

Wojskowi ze Świętoszowa zastąpią żołnierzy, którzy obecnie służą w Afganistanie – to przede wszystkim wojskowi z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. – Do Afganistanu pojechali pod koniec ubiegłego roku, ale formalnie służbę na misji rozpoczęli w styczniu. Dowodzi nimi płk Wojciech Marchwica – tłumaczy ppłk Piotr Walatek, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Polacy stacjonują w trzech miejscach: Kabulu, Bagram oraz Gamberi. – Nie biorą udziału w działaniach bojowych, nie walczą z rebeliantami. Misja „Resolute Support” ma charakter wyłącznie doradczo-szkoleniowy – przypomina ppłk Walatek.


Żołnierze pomagają afgańskim dowództwom oraz instytucjom resortów obrony i spraw wewnętrznych w profesjonalnym zarządzaniu i kierowaniu siłami, które im podlegają. Doradzają 203 Korpusowi Afgańskiej Armii Narodowej, Narodowym Siłom Policji Afgańskiej, a także Regionalnemu Centrum Operacyjnemu. Do obowiązków wojskowych służących na misji należy także ochrona doradców, kiedy wykonują swoje zadania, oraz dbanie o bezpieczeństwo konwojów logistycznych.

Zachodnie wojska są w Afganistanie od kilkunastu lat. W 2001 roku na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ rozpoczęła działalność misja ISAF. Zgodnie z założeniem miała ona doprowadzić do stabilizacji w rozdartym wojną kraju. Polska początkowo wysłała do Afganistanu trzystu żołnierzy. W szczytowym okresie nasza armia odpowiadała za bezpieczeństwo w trzech prowincjach.

Ostatecznie misja ISAF zakończyła się 31 grudnia ubiegłego roku. Kilka tygodni przed tą datą do Afganistanu polecieli specjaliści z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, którzy mieli pomóc w wycofaniu ostatnich polskich żołnierzy, rozliczyć misję, a także rozpocząć przygotowania do kolejnej, tym razem doradczo-szkoleniowej – „Resolute Support”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, NATO

dodaj komentarz

komentarze

~quad
1433572920
to nie nazywa się woja tylko misja,działania kinetyczne, ok! ale czy te działania wygraliśmy czy przegraliśmy, gdzie są lupy branki zdobyczne proporce, a jeśli przegraliśmy gdzie są winni?
6B-75-9B-99
~Oj
1432188600
Jak wierzyć głowie państwa która zarzekała się że już nasze wojsko nie wyjedzie na żadną nie naszą wojenkę.? Do dziś nie można doliczyć się strat ( rosomaków ) które straciliśmy w Afganistanie nie mówiąc o innym sprzęcie i pamiętając o ofiarach....
70-F8-A9-35

Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nie szpital, a instytut
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ostatnia droga Pileckiego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
WAM wraca po latach
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Ryś” z laserem
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Honor weteranom misji!
Cień atomowej zagłady
Polki pobiegły po srebro!
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Piedimonte – samobójcza misja
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pokazali bojowego ducha
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Podróż po AWACS-ie
Ameryka daje wsparcie
Nowe zadania szefa SKW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ratownicy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO