moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Organizacje proobronne zapleczem sił zbrojnych

Zadaniem organizacji proobronnych jest budowa społecznego zaplecza dla sił zbrojnych – mówił gen. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony narodowej, podczas konferencji poświęconej roli stowarzyszeń paramilitarnych w systemie bezpieczeństwa kraju.

A pierwszym krokiem do konsolidacji tych stowarzyszeń i włączenia ich w system obronności Polski jest powstanie Federacji Organizacji Proobronnych – uznali uczestnicy spotkania, które odbyło się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Obrady zorganizowało koło naukowe uczelni „Justycjariusze”.

Potencjał obronny

Jak wyliczył pełnomocnik do spraw społecznych inicjatyw proobronnych szefa MON, w Polsce w prawie 120 grupach i stowarzyszeniach związanych z obronnością zrzeszonych jest około 35 tys. osób. – Warto ten potencjał włączyć w system wspierający obronność Polski – podkreślił w swym wystąpieniu gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek.

Pierwszym krokiem do tego było powołanie Federacji Organizacji Proobronnych. Powstała w marcu. W jej skład weszło siedem największych struktur: pięć związków strzeleckich i stowarzyszenia: Instruktorów Legia Akademicka w Lublinie oraz FIA – Wierni w Gotowości pod Bronią. – Jesteśmy otwarci na kolejnych członków – podkreślał gen. Pacek, który stanął na czele Federacji. Dodał, że organizacja rozszerza współpracę m.in. z Ligą Obrony Kraju czy Związkiem Strzelectwa Sportowego. – Chęć zostania naszymi członkami deklaruje też 65 szkół prowadzących klasy mundurowe – mówił generał.

Obrona terytorialna

Celem Federacji – zaznaczał jej prezes – jest działalność wychowawcza, udział w systemie zarządzania kryzysowego w czasie pokoju oraz obronie terytorialnej podczas wojny. – Rozpoczęliśmy rozmowy, m.in. w Toruniu i Włocławku, o współdziałaniu antykryzysowym władz samorządowych z organizacjami proobronnymi – poinformował gen. Pacek. Jak zapowiedział, we wrześniu ruszy też prowadzony przez żołnierzy kurs dla instruktorów struktur członkowskich.

– Mamy również nadzieję, że Federacja będzie początkiem nowoczesnej obrony terytorialnej – dodał Przemysław Fronc, zastępca dowódcy Stowarzyszenia Instruktorów Legia Akademicka w Lublinie. Jego zdaniem Federacja, choć działa dopiero trzeci miesiąc, to już teraz pomaga w nawiązywaniu współpracy z pozostałymi organizacjami. Natomiast Marek Klasa ze Związku Strzeleckiego Organizacji Społeczno-Wychowawczej liczy, że dzięki członkostwu „Strzelca” w Federacji ich działania zyskają wsparcie państwa i MON.

Trzy lata pracy

Na zbudowanie z organizacji proobronnych części systemu bezpieczeństwa kraju potrzeba co najmniej trzech lat. Tak uważa gen. Pacek. – Warto pamiętać, że działalność tych organizacji polega na wspieraniu, a nie zastępowaniu państwa – podkreślał generał. Poparł go Przemysław Fronc. – W Federacji nie chcemy wyręczać armii, ale uzupełniać działania wojska – stwierdził.

Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Obrony Narodowej i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. „Polska Zbrojna” była patronem medialnym spotkania.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
 
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Less Foreign in a Foreign Country
PGZ – kluczowy partner
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Ciężki BWP dla polskiego wojska
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
Wojsko wraca do Gorzowa
Biegający żandarm
14 lutego Dniem Armii Krajowej
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Wicepremier Kosianiak-Kamysz w Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Turecki most dla Krosnowic
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Z Jastrzębi w Żmije
Granice są po to, by je pokonywać
Polacy łamią tajemnice Enigmy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Przetrwać z Feniksem
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Co się zmieni w ustawie o obronie ojczyzny?
„Ferie z WOT” po raz siódmy
Kluczowy partner
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
Polska w gotowości
Zmiana warty w PKW Liban
Zrobić formę przed Kanadą
Rozgryźć Czarną Panterę
Olympus in Paris
Minister wyznaczył szefa Inspektoratu Wsparcia
Siedząc na krawędzi
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Zmiany w prawie 2025
Co może Europa?
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Atak na cyberpoligonie
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Wielka gra interesów
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Nie walczymy z powietrzem
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Rosomaki i Piranie
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Bez kawalerii wojny się nie wygrywa
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Okręty rakietowe po nowemu
Czworonożny żandarm w Paryżu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO