moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sejm upamiętni bohaterstwo lotników

Posłowie chcą oddać hołd polskim lotnikom, którzy „walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej i swym poświęceniem przyczynili się do alianckiego zwycięstwa”. Projekt uchwały w tej sprawie przyjęła dziś sejmowa Komisja Obrony Narodowej. W tym roku przypada 75. rocznica bitwy o Anglię, w której znaczącą rolę odegrali Polacy.


Projekt uchwały upamiętniającej bohaterstwo polskich lotników zgłosili posłowie Platformy Obywatelskiej. Poparli go wszyscy członkowie komisji. Dokument musi jeszcze zostać zaakceptowany przez cały Sejm.

„Upamiętnienie polskich lotników z czasów II wojny światowej to ocalenie od zapomnienia naszej przeszłości, a przez to danie wzorców godnego postępowania młodemu pokoleniu” – napisali posłowie PO w uzasadnieniu do projektu. Ich zdaniem 75. rocznica Bitwy o Anglię jest najlepszą okazją, by przypomnieć nie tylko o dwóch najbardziej znanych dywizjonach myśliwskich – 302. i 303., ale i o innych polskich lotnikach walczących podczas II wojny światowej. Słowa uznania należą się także mechanikom, personelowi naziemnemu, technikom lotnictwa, ochotniczkom z Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet czy żołnierzom z 1 Samodzielnej Myśliwskiej Eskadry Lotniczej, która powstała w lipcu 1943 roku na terenie ZSRR.

Posłowie podkreślają w uzasadnieniu projektu, że siły powietrzne to wojskowa elita, a polscy lotnicy słyną z profesjonalizmu. „Dusza pilota w pełni odzwierciedla naturę niepoprawnego Polaka. Pogarda śmierci, niepowstrzymany poryw w walce, to wszak cechy żołnierza polskiego. Lotnicy polscy w pełni potwierdzali te pełne zapału porywy już od pierwszych dni września 1939 roku. Determinacja ta wynikała z indywidualnych predyspozycji, oddania dowódcom i wielopokoleniowego poświęcenia się ojczyźnie” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Sejmowa komisja zajmowała się także poprawkami Senatu do ustawy podnoszącej wydatki na obronność z 1,95 do 2 proc. PKB. Chodzi o uchwaloną 27 maja nowelizację ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych. Senat wprowadził do niej pięć poprawek.

Jednak posłowie na dzisiejszym posiedzeniu odrzucili większość z nich. Przepadła m.in. propozycja senatorów, by zwolnić MON z obowiązku zasięgania opinii sejmowej Komisji Obrony Narodowej przy wydawaniu zarządzenia dotyczącego programu rozwoju Sił Zbrojnych.

– Posłom zależy, aby MON prosiło ich o opinię, nie rozumiem więc dlaczego senatorowie wtrącają się w tę sprawę – przekonywał poseł Zbyszek Zaborowski (SLD).

JT

autor zdjęć: Andrzej Witkowski

dodaj komentarz

komentarze

~SG
1436809380
@Emu Anglicy zawsze byli dwulicowi, udowodnili to juz wiele razy, a ostatnio ponownie kiedy to zignorowali europejskie sankcje wobec Rosji i dalej robia z nimi interesy, ale co sie dziwic skoro polowa Londynu nalezy do Moskwiczan.
69-14-E8-61
~Emu
1436326980
Ciekawi mnie, czy projekt uchwały wspomni o haniebnej postawie Brytyjczyków odmawiającej polskim żołnierzom udziału w defiladzie zwycięstwa w Londynie:" - 8 czerwca 1946, w rok po zakończeniu II wojny światowej - ulicami Londynu przeszła wielka parada zwycięzców. W kolumnie, która ciągnęła się kilkanaście kilometrów, zabrakło Polaków. Zaproszenie na paradę otrzymali od Brytyjczyków tylko żołnierze dywizjonu 303, i to na krótko przed defiladą. Anglicy nie życzyli sobie, by w defiladzie brali udział przedstawiciele sił lądowych i marynarki wchodzących w skład Polskich Sił Zbrojnych, które przecież stanowiły jedną z najliczniejszych narodowych formacji walczących przeciwko hitlerowskim Niemcom. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie liczyły w 1945 roku ok. 200 tys. żołnierzy (na Wschodzie ponad 100 tys.)." Cały czas należy to angolom pamiętać, że woleli przypodobac się Stalinowi niż uszanować bohaterstwo Polsków w obronie Anglii.
22-89-18-60

Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Zachować właściwą kolejność działań
Sprawa katyńska à la española
Gunner, nie runner
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejne FlyEle dla wojska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Głos z katyńskich mogił
Sandhurst: końcowe odliczanie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Na straży wschodniej flanki NATO
SOR w Legionowie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Wojna na detale
Front przy biurku
Szpej na miarę potrzeb
Kadisz za bohaterów
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Italii, za wolność waszą i naszą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO