moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obejrzyj wielkie show na radomskim niebie

Dwa dni i 20 godzin podniebnych ewolucji zobaczysz podczas Air Show w Radomiu. Dziś i jutro wystąpi około 200 samolotów wojskowych i 60 cywilnych z 20 państw. Zapraszamy na pokazy i do obejrzenia galerii zdjęć z prób generalnych przed wielkim pokazem. A także na nasze stoisko, gdzie znajdziecie największy w Polsce album zdjęć samolotów – „Air Show”.


W tym roku organizatorzy radomskich pokazów przygotowali niespodziankę – publiczność zostanie sfotografowana z pokładu śmigłowca. Zdjęcie będzie tak świetnej jakości, że po powiększeniu każdy uchwycony będzie się mógł bez problemu rozpoznać.

– Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2015 to największa  impreza lotnicza w Polsce i jedna z największych w Europie. Organizację wydarzenia można porównać do dużych ćwiczeń wojskowych – mówił gen. dyw. Jerzy Fryczyński, doradca-koordynator dowódcy generalnego RSZ, na konferencji poświęconej organizacji Air Show.

Pokazy rozpoczynają się o godzinie 9. Każdego dnia weekendowego Air Show – 22 i 23 sierpnia – przez 10 godzin na niebie będą się odbywały akrobacje lotnicze. – W poprzednich latach gwiazdami pokazów byli soliści, w tym roku stawiamy na zespoły akrobacyjne – mówi ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Szaleństwa hiszpańskie i nie tylko

Jednym z nich będzie Patrouille Suisse ze szwajcarskich sił powietrznych. Będzie to ostatnia okazja do obejrzenia na polskim niebie samolotów Northrop F-5E Tiger II, ponieważ są wycofywane z eksploatacji.

Pierwszy raz w Polsce zaprezentuje swoje umiejętności Patrulla Águila, zespół akrobacyjny sił powietrznych Hiszpanii. Formacja od 30 lat stacjonuje w bazie San Javier i wykonuje pokazy na samolotach szkolnych C-101, pomalowanych w czerwono-biało-żołte barwy zespołu. Razem wykonują akrobacje na siedmiu samolotach, na ósmym – solista. W Radomiu będzie też można podziwiać hiszpańskie śmigłowce Eurocopter Colibri i grupę Patrulla Aspa.

Pierwszy występ w naszym kraju dadzą również jordańscy wojskowi piloci z Royal Jordanian Falcons wykonujący akrobacje na samolotach cywilnych Extra 300L. Ponadto do Polski przylecą piloci duńskiego zespołu Baby Blue czy łotewskiego Baltic Bees. – Jeden z najatrakcyjniejszych pokazów dadzą na samolotach MB-399 Włosi z zespołu Frecce Tricolori 313 Grupy Pokazowej z bazy lotniczej Rivolto – sądzi ppłk Goławski. Z polskich formacji do występu szykują się „Biało-Czerwone Iskry” oraz „Orlik”.


Nie zabraknie także indywidualnych pokazów, wśród których gwiazdami będą najnowocześniejsze myśliwce: Eurofighter Typhoon włoskich sił powietrznych oraz francuski Rafale. Zobaczymy także grecki F-16 ZEUS, austriackie Pilatusy, PC-7 oraz francuskie samoloty bojowe Rafale, a także pokaz czeskiego odrzutowca L-159 ALCA. Z Turcji przyleci śmigłowiec bojowy T129 ATAK.

Ataki na cele naziemne

Polscy piloci zaprezentują wszystkie maszyny, jakimi dysponują nasze siły powietrzne. – Warto zwrócić uwagę na widowiskowy pokaz kpt. pil. Adriana Rojka latającego na myśliwcu MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim – zaznaczył gen. Fryczyński.

Pierwszy raz publiczności zostanie pokazany myśliwiec MiG-29UB o numerze 4105 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, który otrzymał niezwykłe, nowe malowanie – na wewnętrznych powierzchniach stateczników pionowych ma dwa portrety gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego, lotniczego asa z czasów II wojny światowej, któremu poświęcono tegoroczne Air Show w Radomiu.

Nad Radomiem pojawią się balony, szybowce, motoszybowce, cywilna odrzutowa Iskra, spadochroniarze i historyczny polski RWD-5R. Natomiast Grupa Akrobacyjna „Żelazny” wystąpi w rzadko spotykanym składzie trzech samolotów i dwóch szybowców.

Na lądzie zaś będzie można zobaczyć m.in. Rosomaki, Leopardy, PT-91, pojazdy typu HMMVW, BRDM-2, M-ATV, wyrzutnie rakietowe, roboty saperskie, bezzałogowe pojazdy podwodne oraz wyposażenie jednostek specjalnych.


Nie zawiodą się też miłośnicy efektów specjalnych. 12 żołnierzy z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego w Krzesinach wykona skok ze spadochronem, rozwijając w jego trakcie flagi państw uczestniczących w pokazach oraz NATO. Samoloty bojowe naszych sił powietrznych będą symulować dwa ataki na cele naziemne, czyli misję Close Air Support. Jeden wykonają piloci myśliwsko-bombowych Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, drugi – piloci F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Podczas przelotu tych samolotów nad lotniskiem zostaną zdetonowane beczki wypełnione łatwopalną cieczą. Odstęp między detonacjami w serii wyniesie tylko 0,2 s, więc fotografowie muszą wykazać się refleksem.

Postaw na zdjęcia

Jak przygotować się do robienia zdjęć podczas pokazów, radzi Sławek hesja Krajniewski, pasjonat fotografii znany z doskonałych ujęć lotniczych i autor zdjęć do naszego albumu „Air Show”. W rozmowie z naszym portalem zdradza amatorom fotografii wybierającym się do Radomia, gdzie najlepiej stanąć z aparatem i czy warto robić zdjęcia pod słońce. – Strefa dla publiczności znajduje się po północnej stronie pasa startowego, a więc słońce mamy dokładnie  z drugiej strony.  Zalecałbym wariant rozpoczęcia pokazów w części centralnej, tuż przy barierkach. Można też ustawić się tuż przy fototrybunie, ona jest najlepszym miejscem – mówi między innymi hesja. – Pokazy lotnicze w Radomiu to jedna z najlepszych imprez tego typu na świecie. Liczą się nie tylko maszyny, uchwycone kadry, ale i znakomita atmosfera – zapewnia.

Natomiast o tym, jak przygotowuje się do roli komentatora podczas Air Show w Radomiu, opowiada nam kpt. rez. pil. Witold Sokół: – Nie wystarczy wiedzieć, jak wygląda pętla, beczka czy wiraż. Trzeba jeszcze poświęcić wiele godzin na zbieranie informacji o samolotach, pilotach i lotniczych ciekawostkach. Choćby po to, by wyjaśnić widzom, dlaczego jedna z figur nazywa się „stołek do dojenia krów”.

Opowiada też o tym, jak zmieniały się lotnicze show: – Od czasów pierwszych pokazów lotniczych Air Meet we Francji zmieniło się niemal wszystko. Ale wciąż niezmienna, jak prawa fizyki lotu, pozostała fascynacja ludzi podniebnymi pokazami.

Ten jeden z najlepszych polskich pilotów, były żołnierz 1 Eskadry Lotnictwa Taktycznego, jest też autorem słowa wstępnego do unikalnego albumu „Air Show”, który przygotował Wojskowy Instytut Wydawniczy. Jest w nim 200 stron fotografii hesji, na których uwiecznił zespoły akrobacyjne z całego świata. Album „Air Show” z Biblioteki Polski Zbrojnej z pewnością stanie się obowiązkową pozycją w księgozbiorze każdego miłośnika lotnictwa. Znajdziecie go na stoisku „Polski Zbrojnej” na Air Show w Radomiu. Zapraszamy!

Organizatorem odbywających się co dwa lata Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show Radom są Siły Powietrzne RP. Sponsorem głównym imprezy jest PGE Polska Grupa Energetyczna, a „Polska Zbrojna” objęła pokazy patronatem medialnym. Dokładny program Air Show znajduje się na stronie: airshow.wp.mil.pl.

PZ

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy i maratończycy na medal
 
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
I zdobyliśmy!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Armia Andersa w operacji „Honker”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Flota Bayraktarów w komplecie
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Pytania o europejską tarczę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
Orzeł dla bohaterów
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Po przeprawie ruszyli do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO