moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jubileuszowy Pogrom Wichra

Na trasę piątego biegu błotnego w Oleśnicy wyruszyło 168 zawodników. Zwycięzcami Pogromu Wichra w tym roku zostali ppor. Magdalena Wawrzyniak z 10 Brygady Logistycznej z Opola, Grzegorz Szczechla z Wisły, Maciej Cieniuch z Polanicy Zdroju i Piotr Adamski z Oleśnicy. Honorowym patronem zawodów było Ministerstwo Obrony Narodowej.


Pogromcy Wichra rywalizowali na ekstremalnej trasie o długości blisko dziewięciu kilometrów. Przedzierali się przez błoto, zarośla, trzęsawiska, a to i tak nie wszystkie przeszkody, jakie stanęły na ich drodze. Musieli między innymi na kolanach przecisnąć się przez kanał o długości 106 metrów. Tym razem mł. chor. rez. Sławomir Wiatr, pomysłodawca i główny organizator biegu, aby jeszcze bardziej utrudnić im zadanie, przygotował dla zawodników „dropsy Wichra”. Mimo że ubiegłoroczne „cukierki Wichra” ważyły nawet pięć kilogramów, to tegoroczne „słodkości” były jeszcze cięższe. Panie musiały dźwigać dębowe „plastry” o wadze pięciu kilogramów, a panowie o kilogram cięższe.

Dobre wyniki pań

W rywalizacji kobiet po raz trzeci z rzędu triumfowała podporucznik Magdalena Wawrzyniak. Reprezentantka 10 Brygady Logistycznej z Opola na metę wbiegła po godzinie, 51 minutach i 29 sekundach biegu. 2 min 16 s po niej finiszowała sierżant podchorąży Agata Pietroszek z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Obie panie uzyskały lepsze wyniki od zwycięzcy w kategorii weteranów (biegacze powyżej 40 lat) Macieja Cieciucha. Zawodnik z Polanicy Zdroju biegł bowiem 1 godz. 53 min 58 s. Wawrzyniak i Pietroszek uzyskały tak znakomite rezultaty, iż odegrałyby również czołowe role w rywalizacji z mężczyznami. Pierwszy z nich – Grzegorz Szczechla – wpadł bowiem na metę z czasem 1 godz. 48 min 25 s. Drugi z mężczyzn – Piotr Adamski – stracił do zwycięzcy 1 min 16 s. Strażak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy został czwartym triumfatorem jubileuszowego Pogromu Wichra – wygrał klasyfikację w kategorii służb mundurowych.


Dwie najlepsze zawodniczki dzisiejszych zawodów, z prawej ppor Magdalena Wawrzyniak.

Bez agrafki ani rusz

Grzegorz Szczechla – zwycięzca w rywalizacji mężczyzn – w błotnym biegu w Oleśnicy startował po raz pierwszy. Dwa kilometry przed metą oderwał się od rywali i nie oddał prowadzenia do finiszu. Pogrom Wichra to jego piętnaste zawody w tym sezonie. Aż jedenaście z nich wygrał. Do Oleśnicy przyciągnęły go pozytywne opinie o biegu. – Słyszałem, że jest tutaj bardzo fajna, ale też trudna rywalizacja. I faktycznie taka była – mówi zwycięzca. Na trasie zawodnika dopadł kryzys. – Totalnie spięło mi nogę. Nie potrafiłem jej wyprostować. Zastosowałem stary sprawdzony sposób. Wyciągnąłem agrafkę, wbiłem ją w nogę i skurcz szybko ustał – opowiada biegacz. Triumfatorowi podobał się tunel, a największym zaskoczeniem dla niego były trudne błotne odcinki.

Najlepsi w rywalizacji mężczyzn.

Jednym z uczestników biegu w kategorii weteranów był aktor Robert Gonera. Znany widzom jako Adam Borecki z „Długu” w reżyserii Krzysztofa Krauze czy też poborowy Robert Kowalski z „Samowolki” Feliksa Falka. – Nie lubię zawodów sportowych, a te mi odpowiadały, gdyż rywalizacja była umiarkowana jeśli chodzi o uzyskanie wyniku. Wśród weteranów raczej chodziło o ukończenie biegu. Cieszę się, że udało mi się zmieścić w limicie – mówi aktor. Przyznaje, że wiele słyszał o oleśnickim biegu i od lat nosił się z zamiarem startu. – Pierwszy raz biegłem w takim ekstremalnym biegu. Bardzo mi się podobało. Zaskakujący był kanał, trzeba było trochę na kolanach zasuwać – przyznał debiutant na trasie Pogromu Wichra.


Robert Gonera na trasie biegu.

„Pogromki” na pamiątkę

Na wszystkich uczestników biegu czekał na mecie pomysłodawca imprezy. Chorąży Wiatr gratulował im ukończenia jubileuszowego Pogromu Wichra i zamiast medali wręczał „pogromki” ważące 1,6 kg. Na podium najlepsi biegacze otrzymywali również puchary i nagrody rzeczowe. Czterech najlepszych zawodników w każdej kategorii dostało niespodzianki od honorowego patrona zawodów – Ministerstwa Obrony Narodowej. Dodatkowymi pucharami uhonorowano również ośmiu biegaczy i jedną zawodniczkę – Ewę Gdowską – za ukończenie wszystkich pięciu edycji imprezy.„Wicher” to pseudonim młodszego chorążego rezerwy Sławomira Wiatra, a nazwa „Pogrom” nawiązuje do jednostki GROM, w której służył przed pożegnaniem ze służbą. Rok po odejściu do rezerwy zorganizował on pierwszy błotny bieg w Oleśnicy. Ale pomysł przeprowadzenia tego typu imprezy zrodził się jeszcze, gdy chorąży był w 1 Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu. Marzyło mu się, by w rodzinnej Oleśnicy odbył się bieg podobny do kultowego „Katorżnika”, organizowanego przez Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec.

Z roku na rok jego impreza cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku zapisy rozpoczęły się 1 lutego i trwały… 19 minut. Najstarszym zawodnikiem, który ukończył bieg w limicie trzech godzin był 57-letni Jarosław Kuczyk – uzyskał czas 2 godz. 42 min 46 s.

Jednym z patronów medialnych V Pogromu Wichra była „Polska Zbrojna”, która ufundowała też nagrody dla trzech najlepszych zawodników w klasyfikacji mundurowej i weteranów. Jubileuszowe zawody uatrakcyjniła wystawa sprzętu wojskowego przygotowana przez członków Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Militarnych i Historii – Twierdza Wrocław.

Wyniki

Mężczyźni
1. Grzegorz Szczechla (Hotel Podium Wisła) 1 godz. 48 min 25 s
2. mł. aspirant Piotr Adamski (Oleśnica) 1.49,41
3. szer. Zbigniew Pokrzywiński (Szczecin) 1.50,14.

Służby mundurowe
1. mł. aspirant Piotr Adamski (Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy) 1.49,41
2. szer. Zbigniew Pokrzywiński (12 Brygada Zmechanizowana Szczecin) 1.50,14
3. aspirant sztab. Sebastian Czaicki (Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu) 1.50,32.

Kobiety
1. ppor. Magdalena Wawrzyniak (10 Brygada Logistyczna Opole) 1.51,29
2. sierż. pchor. Agata Pietroszek (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych Wrocław) 1.53,45
3. Natalia Harbul (Parcour Wrocław) 2.20,31.

Weterani (powyżej 40 lat)
1. Maciej Cieciuch (Polanica Zdrój) 1.53,59
2. Dariusz Helmecki (Pro-Run Wrocław) 1.59,12
3. Robert Bartnik (Wrocław) 1.59,22.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Po śladach polskich bohaterów
„Ryś” z laserem
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Bohater odtrącony
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Piedimonte – samobójcza misja
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nie szpital, a instytut
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Krwawa noc pośród puszczy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Cień atomowej zagłady
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
NATO on Northern Track
Ostatnia droga Pileckiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Śladami ojca
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
Wioślarze i triatlonistka na podium
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Serwis K9 w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO