moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Teren po armii sprzedany. Zysk – na modernizację

XIX-wieczny Folwark Edwardowo w Poznaniu, który kiedyś należał do wojska, został sprzedany za 5,6 mln zł. Agencja Mienia Wojskowego podzieliła nieruchomość na pięć działek i zorganizowała przetarg. Jeden z nowych właścicieli zamierza odrestaurować przedwojenny dwór, w którym kiedyś mieściła się Wojskowa Administracja Koszar.

Działki, które Agencja Mienia Wojskowego wystawiła na sprzedaż, znajdują się przy ulicy Bukowskiej, po zachodniej stronie Poznania. Część tego terenu jest zabytkowa – znajduje się tu Folwark Edwardowo, którego historia sięga XIX wieku. W latach powojennych razem z położonym pół kilometra dalej lotniskiem Ławica teren przejęło wojsko. Przy Bukowskiej znajdował się skład materiałowy wykorzystywany przez wojska lotnicze, a w zabytkowej willi siedzibę miała m.in. Wojskowa Administracja Koszar. Kilka lat temu, kiedy wojsko opuściło lotnisko Ławicę, AMW przekazała jego wojskową część samorządowi, a działki przy Bukowskiej postanowiła sprzedać.

Działki pod młotek

Na licytację trafiło w sumie pięć działek. Ceny wywoławcze wahały się od 1 mln 200 tys. złotych do aż 8 milionów. – Choć te najdroższe nie znalazły kupca, to udało nam się sprzedać trzy działki. Wszystkie znajdują się w granicach terenu wpisanego do rejestru zabytków jako zespół dworsko-parkowy i folwarczny Edwardowo – mówi Małgorzata Golińska, rzecznik prasowy Agencji Mienia Wojskowego.

Pierwszą działkę o powierzchni ponad 2 hektarów kupiła osoba prywatna. Na jej terenie znajduje się m.in. dwór z parkiem, oraz fragment zabytkowej bramy. – Nieruchomość wylicytowano za 1 milion 919 tysięcy złotych. Jednak ze względu na zabytkowy charakter zwycięzca mógł liczyć na 50-procentową bonifikatę, którą była objęta część działki – dodaje rzeczniczka AMW. Ostatecznie więc nabywca zapłacił ponad 1,06 mln zł.

Dwie inne działki o łącznej powierzchni ponad 2,5 hektara wylicytowała firma budowlana. Znajdują się tu m.in. zabytkowa brama i budynki magazynowe. Po uwzględnieniu bonifikaty zwycięzca przetargu zapłaci za obie nieruchomości 4,5 mln zł.

Hotel? A może galeria?

Co stanie się z zabytkowymi terenami, na których kiedyś stacjonowało wojsko? Nowi właściciele nie ujawniają planów, ale wiadomo, że nieruchomości mogą być przeznaczone na działalność usługową lub handlową. Atutem dla inwestorów jest lokalizacja. Teren znajduje się 7 kilometrów od autostrady A2 i 500 metrów od Portu Lotniczego Ławica. Jednak nowi właściciele przy wszelkich pracach będą musieli liczyć się z zaleceniami konserwatora zabytków.

– Wiemy, że nabywca pierwszej działki planuje renowację willi oraz otaczającego ją parku – mówi Małgorzata Golińska. Zalecenia konserwatorskie przewidują, że bryła budynku nie może ulec żadnym zmianom, ochroną konserwatorską objęta jest również stolarka drzwi. Każdy nowy budynek, jaki powstanie na tym terenie będzie musiał być utrzymany w stylu zabytkowych zabudowań.

Zyski ze sprzedaży poznańskich nieruchomości zasilą Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności Agencja przekazała już na ten cel ponad 1,69 mld złotych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1442928360
To może sprzedajcie Hindusom jeżeli znajduje się przy ruchliwej drodze głównej. Właśnie Hindusi byli zainteresowani zakupem zamku w Baranowie Sandomierskim który niedawno został wystawiony na sprzedaż ale znajduje się zbyt daleko od drogi głównej. Wyprzedajcie wszystko co się da w POlsce, niszczcie naszą kulturę, tożsamość narodową ale jak przyjdzie co do czego to.... na Polaków nie liczcie!
07-26-0C-B8

NATO on Northern Track
 
Bohater odtrącony
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
Flota Bayraktarów w komplecie
Pytania o europejską tarczę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
W obronie wschodniej flanki NATO
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Orzeł dla bohaterów
Wojskowe Oscary przyznane!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Abramsy w pętli
Gry wojenne w szkoleniu
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pływacy i maratończycy na medal
Uwaga, transformacja!
Krwawa noc pośród puszczy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Rajd ku czci saperów
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży nieba
Pierwsi na oceanie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Po przeprawie ruszyli do walki
I zdobyliśmy!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO