moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kształcą specjalistów na czas kryzysu

Reagowanie na kryzys w państwach NATO i UE, pomoc psychologiczna w wypadkach, ćwiczenia z medycyny pola walki – takie zajęcia proponują wspólnie Uniwersytet Warszawski i Wojskowy Instytut Medyczny. To jedyne w kraju studia z zabezpieczenia medycznego sytuacji kryzysowych. Zajęcia poprowadzą m.in. uczestnicy misji poza granicami kraju.


To specjalność kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, prowadzonego przez Instytut Nauk Politycznych UW we współpracy z Centrum Kształcenia Podyplomowego Wojskowego Instytutu Medycznego oraz z Zakładem Medycyny Pola Walki WIM.

– Od osób zajmujących się szeroko rozumianym zarządzaniem kryzysowym mieliśmy sygnały, że brakuje studiów łączących tematykę bezpieczeństwa wewnętrznego oraz medyczną. Wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim uznaliśmy więc, że warto tę lukę wypełnić, łącząc nasze doświadczenia – mówi płk dr. n. med. Stefan Antosiewicz, komendant Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM. To on był pomysłodawcą innowacyjnej specjalności, wspólnie z Tomaszem Sanakiem, doktorantem WIM, instruktorem i autorem wielu nowatorskich rozwiązań dydaktycznych w dziedzinie ratownictwa medycznego.

Tegoroczny nabór będzie drugim w historii tej specjalności. – Mamy już pierwszych 25 absolwentów, przygotowanych do zarządzania medycznym zabezpieczeniem sytuacji kryzysowych. Mogą oni działać w kraju i za granicą, zarówno w warunkach wojennych, jak i podczas likwidacji skutków zamachów terrorystycznych, katastrof masowych, misji pokojowych czy działań międzynarodowych organizacji humanitarnych – wylicza płk Antosiewicz.

Specjaliści militarni i wojskowi

Teraz szansę na zdobycie podobnych umiejętności mają kolejne osoby zainteresowane zarządzaniem kryzysowym oraz ratownictwem i ochroną ludności. – Mogą to być pracownicy struktur zarządzania kryzysowego, a także osoby związane z państwowym systemem ratownictwa medycznego, żołnierze, policjanci czy strażacy – dodaje płk Antosiewicz. Czas na złożenie dokumentów upływa w połowie października.

Studia trwają dwa semestry i są prowadzone w systemie zaocznym. Zajęcia odbywają się zarówno na UW, jak i w WIM. Kształcenie jest. To 190 godzin zajęć podzielonych na sześć bloków tematycznych: funkcjonowanie systemu zarządzania kryzysowego, prawo humanitarne konfliktów zbrojnych, specyfika zwalczania zdarzeń terrorystycznych, podstawy medycyny pola walki oraz zabezpieczenie medyczne sił zbrojnych w krajach NATO i Unii Europejskiej. – To studia unikatowe. Program obejmuje zagadnienia zarówno od strony militarnej, jak i od cywilnej. Jeśli więc mówimy o systemie ratownictwa medycznego, to przedstawiamy i ten państwowy, i ten wojskowy, wskazując na zasady działania, różnice i podobieństwa – mówi pułkownik.

Duży nacisk kładzie się na zajęcia praktyczne. – Podczas gier decyzyjnych działaliśmy według określonych scenariuszy zdarzeń, jakie mogą się przydarzyć. Musieliśmy zarządzać pomocą medyczną, mając do dyspozycji różnych specjalistów, w tym strażaków, policjantów, medyków oraz sprzęt, taki jak śmigłowce, ambulanse. Wszystko było opracowane, każdy ranny miał określane indywidualne parametry życiowe – tłumaczy ppor. Jacek Soroczyński, dowódca sekcji ratownictwa medycznego w 56 Bazie Lotniczej w Inowrocławiu. Oficer służy w 2 Eskadrze Śmigłowców przeznaczonej do bojowego poszukiwania i ratownictwa (Combat SAR). Ukończył studia w pierwszej edycji, jest też absolwentem ratownictwa medycznego.

Praktyka skupia się w dużej mierze na pomocy medycznej. – Trudno bowiem wyobrazić sobie sprawne zarządzanie sytuacją kryzysową od strony zabezpieczenia medycznego, jeśli dana osoba nie będzie miała choćby podstawowych umiejętności, jakimi musi się wykazywać ratownik biorący udział w akcji – tłumaczy płk Antosiewicz. Dlatego słuchacze odbywają w WIM m.in. warsztaty z ratownictwa taktycznego. Prowadzi się je w podgrupach, zależnych od kwalifikacji zawodowych słuchaczy – oddzielnie ćwiczą osoby wykonujące zawody medyczne, a oddzielnie zajmujące się planowaniem pracy i niebędące medykami.

Wykładowcy z dorobkiem

Atutem studiów są wykładowcy. Są wśród nich osoby, które doświadczenie zdobywały uczestnicząc w akcjach ratunkowych oraz rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych w kraju i za granicą. A także podczas służby w polskich kontyngentach wojskowych. Na WIM wykłada m.in. płk dr hab. med. Krzysztof Korzeniewski, uczestnik misji w Afganistanie, Iraku, Czadzie, Libanie w latach 1999–2013. Również ppłk dr n. med. Robert Brzozowski , który w latach 2010-2013 pełnił obowiązki szefa zespołu chirurgicznego szpitala polowego VIII, XI i XII zmiany PKW w Afganistanie. Zajęcia prowadzą ponadto: płk w st. spocz. dr hab. n. med. Stanisław Ilnicki; prof. nadzw., założyciel Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM, płk dr Olaf Truszczyński; dyrektor Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie, insp. dr Michał Stępiński; dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego

dodaj komentarz

komentarze


Flota Bayraktarów w komplecie
 
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bohater odtrącony
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pytania o europejską tarczę
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Abramsy w pętli
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO