moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie o wojskowym wychowaniu

W polskiej armii jest ponad 1500 stanowisk w korpusie wychowawczym. Zadaniem tych żołnierzy jest m.in. dbanie o dyscyplinę, kształtowanie postaw patriotycznych i pozytywnego wizerunku wojska oraz współpraca z samorządami i organizacjami społecznymi. O służbie żołnierzy z korpusu wychowawczego dyskutowali posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– „Wojna wymaga żołnierzy śmiałych i zdecydowanych, a przy tym karnych i wytrwałych. Cechy te tworzą podstawę sił duchowych wojska. Budzenie i rozwijanie tych sił jest głównym celem żołnierskiego wychowania. Wychowanie powinno ponadto zespolić żołnierza z państwem i społeczeństwem cywilnym, budząc w nim i utrwalając pełną świadomość jego powołania i powinności, zarówno w czasie pokoju, jak i wojny”. To cytat z instrukcji szkolenia kawalerii napisanej w 1937 roku. Mimo upływu czasu, te słowa wciąż są aktualne – mówiła Beata Biały, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej. Przedstawiła ona posłom informacje na temat korpusu wychowawczego w armii.

Oficerowie wychowawczy pojawili się w armii w 2007 roku. Obecnie w korpusie służy 1523 żołnierzy (477 oficerów i 1046 podoficerów). Ale sprawami ogólnowychowawczymi i dotyczącymi psychologii wychowania zajmuje się ponad 570 osób. Do korpusu należą także oficerowie i podoficerowie z orkiestr i zespołów estradowych oraz żołnierze odpowiedzialni za sprawy kulturalno-oświatowe. Praca wychowawcza obejmuje m.in. naukę patriotyzmu i dyscypliny, ceremoniału wojskowego.

Zmiany w korpusie oficerów wychowawczych

– O roli oficerów wychowawczych rozmawialiśmy 7 lat temu. Od tego czasu w wojsku zmieniło się bardzo wiele. Czy wpłynęło to na zadania korpusu wychowawczego? – pytała posłanka Jadwiga Zakrzewska (PO), wiceprzewodnicząca komisji. – Oczywiście. Wprowadzenie armii zawodowej, modernizacja, reforma dowodzenia, a także zmiany w relacjach wojsko–społeczeństwo, to nowe wyzwania, jakie stoją przed korpusem wychowawczym – odpowiadał wiceminister obrony Maciej Jankowski. – Aby im sprostać rozpoczęliśmy pracę nad zmianą zasad funkcjonowania oficerów wychowawczych.

Resort obrony zdecydował, że korpus wychowawczy przekształci się w korpus komunikacji społecznej, który będzie się zajmował m.in. promocją wojska i obronności, edukacją medialną dla żołnierzy, ale przede wszystkim będzie kładł nacisk na politykę informacyjną i zacieśnianie więzi między armią a społeczeństwem. – Chcemy, aby Polacy więcej wiedzieli o wojsku. W armii poborowej była duża rotacja, to sprawiało, że więcej osób miało kontakt z wojskiem. Jednocześnie była to instytucja zamknięta, żołnierze nie wychodzili z koszar, tymczasem dziś służba coraz częściej kojarzy się z pracą, z której wraca się do domu – podkreślała dyrektor Beata Biały.


Ministerstwu Obrony Narodowej zależy na tym, by wojsko angażowało się w inicjatywy lokalnych samorządów oraz we współpracę z organizacjami społecznymi. – W 2014 roku żołnierze wzięli udział w 6553 uroczystościach organizowanych przez samorządy. Były to przedsięwzięcia o charakterze patriotycznym i religijnym – informował płk Jerzy Gutowski, były dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON.

Coraz chętniej wojsko nawiązuje też relacje z organizacjami proobronnymi. Przykładem są klasy mundurowe, z którymi żołnierze ściśle współpracują. – W ostatnim czasie nastąpił lawinowy wzrost liczby klas mundurowych. W 2012 roku było ich 214, rok później – 231. Ale w 2014 roku mieliśmy już 356 szkół, które zorganizowały aż 1340 klas. Dziś mamy 405 szkół, w których uczy się ponad 33 tysiące uczniów klas mundurowych – mówił płk Gutowski.

Posłowie pytali, czy oficerowie wychowawczy wyciągają konsekwencje wobec żołnierzy, którzy łamią ustalone w wojsku zasady. – Coraz częściej obserwuję, jak w internecie żołnierze otwarcie dają wyraz swoim poglądom politycznym. Ostro krytykują prezydenta, który przecież jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. To przecież niezgodne z zasadą apolityczności służb mundurowych – mówił poseł Paweł Suski (PO). Jednak wiceminister Jankowski zauważył, że rolą oficerów wychowawczych jest kształtowanie postaw, a nie ściganie nieprawidłowości. Tym – jak podkreślił – zajmuje się Żandarmeria Wojskowa. Z kolei dyrektor Beata Biały dodała, że w sytuacji, gdy na stronie internetowej którejś z jednostek pojawi się materiał, który MON uzna za szkodliwy dla wizerunku Sił Zbrojnych, jednostka jest proszona o jego usunięcie.

Przedstawiciele ministerstwa poinformowali też posłów, że przekształcenie korpusu wychowawczego w korpus komunikacji społecznej pociągnęło za sobą zmiany organizacyjne. W MON zlikwidowano departamenty Wychowania i Promocji Obronności oraz Prasowo-Informacyjny i na ich bazie utworzono departamenty Komunikacji Społecznej oraz Wojskowej Służby Zdrowia. Ten ostatni będzie zajmował się profilaktyką psychologiczną. Natomiast kwestie związane z dyscypliną, którą także zajmują się oficerowie wychowawczy, będą podlegały Departamentowi Kadr.

Ponad 30 tysięcy mianowań na wyższe stopnie

Posłowie wysłuchali też informacji przedstawicieli MON na temat zakończonych właśnie mianowań podoficerów na aktualne stopnie wojskowe. Sprawa dotyczyła ponad 30 tysięcy byłych oraz nadal służących żołnierzy. Problem powstał 10 lat temu, gdy zdecydowano o nienadawaniu już niektórych stopni wojskowych. Chodziło o starszych plutonowych, sierżantów sztabowych, starszych sierżantów sztabowych i chorążych sztabowych. W ten sposób pojawiła się duża grupa żołnierzy, którzy mieli stopnie nieistniejące już w wojskowych przepisach. Dwa lata temu MON postanowiło awansować ich „z automatu” na sierżantów, młodszych chorążych i starszych chorążych sztabowych, a więc do stopni obecnie używanych w wojsku.

Rozwiązanie tej kwestii okazało się wyjątkowo trudne, bo niełatwo było znaleźć adresy byłych żołnierzy, którzy wojsko opuścili nawet kilkadziesiąt lat temu. – Gdyby nie obowiązek meldunkowy, nie udałoby się nam – przyznał gen. Andrzej Wasilewski, dyrektor Departamentu Kadr, który zajmował się sprawą mianowań.

Wręczanie awansów rozpoczęło się w 2014 roku, a zakończyło we wrześniu tego roku. – To były bardzo wzruszające uroczystości. Niektórzy czekali na ten awans nawet 30 lat. Wzruszenia nie ukrywali ci, którzy z wojska odeszli dawno, a teraz przekonali się, że armia o nich pamięta i że dla wojska nadal są ważni – podkreślał gen. Wasilewski. Dodał, że niektórzy po odbiór mianowań przyjeżdżali nawet z zagranicy, np. z Hiszpanii czy Niemiec.

W sumie awansowano 31 642 osoby. Wśród nich było około 3200 żołnierzy zawodowych, ponad 12 tysięcy żołnierzy rezerwy oraz 16 tysięcy osób, które nie podlegają już obowiązkowi obrony.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna na detale
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Pod skrzydłami Kormoranów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zachować właściwą kolejność działań
Przygotowania czas zacząć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Sandhurst: końcowe odliczanie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ramię w ramię z aliantami
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
SOR w Legionowie
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Gunner, nie runner
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO