moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. bryg. Adam Joks dowódcą Wielonarodowej Brygady

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański w imieniu ministra obrony narodowej wręczył gen. bryg. Adamowi Joksowi decyzję o wyznaczeniu na stanowisko dowódcy Wielonarodowej Brygady (część polska) w Lublinie.

Zmiana dowódcy Wielonarodowej Brygady podyktowana była międzynarodowymi zobowiązaniami dotyczącymi obsadzenia stanowiska przez polskiego oficera w stopniu generała. Dowódca generalny podkreślił, że gen. Joks ze swoim bardzo dużym doświadczeniem, zwłaszcza w wymiarze współpracy międzynarodowej, był najlepszym kandydatem na to stanowisko. Gen. Różański dodał też, że najbliższe lata to szczególny czas dla brygady, która może stać się swoistym laboratorium współpracy z państwami aspirującymi do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Gen. bryg. Adam Joks obejmie obowiązki 19 października, dotychczasowy dowódca płk Dariusz Sobotka w ramach rezerwy kadrowej będzie realizował zadania w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak powiedział generał Różański będzie to sytuacja przejściowa, a potencjał pana pułkownika zostanie wkrótce wykorzystany.

Generał brygady Adam Joks urodził się 5 lipca 1966 roku w Ostrzeszowie (woj. wielkopolskie). W roku 1986 rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. T. Kościuszki we Wrocławiu, które ukończył z wyróżnieniem w 1990 roku. Służbę wojskową rozpoczął na stanowisku dowódcy plutonu w 13 pułku zmechanizowanym w Kożuchowie. Następnie był dowódcą plutonu szkolnego w 9 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Ostrowie Wielkopolskim. W tym czasie ukończył studia magisterskie na Politechnice Warszawskiej. Po ukończeniu kursów dowódców plutonu i kompanii w Bundeswehrze w Szkole Wojsk Pancernych w Munster (w latach 1993-1994) został dowódcą kompanii szkolnej w 9 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych.
W roku 1997 rozpoczął studia dowódczo-sztabowe w Akademii Obrony Narodowej, a po ich ukończeniu (1999 r.) wyznaczony został na stanowisko dowódcy batalionu zmechanizowanego w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W 2002 roku objął obowiązki na stanowisku specjalisty w Zarządzie Operacji Lądowych G-3 Dowództwa Wojsk Lądowych. W latach 2003-2004 ukończył studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej w zakresie zarządzania kryzysowego. W 2004 roku, został skierowany do służby w ramach III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku, jako zastępca szefa Oddziału G-9 Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. W sierpniu 2004 roku, w czasie służby w Iraku, został awansowany do stopnia podpułkownika.
W roku 2006 płk Joks został wyznaczony na stanowisko dowódcy Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach. Po ukończeniu w roku 2007 Zaawansowanych Studiów Bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Studiów im. George C. Marshalla w Garmisch–Partenkirchen (Niemcy) został wyznaczony na stanowisko głównego specjalisty Zarządu Operacji Lądowych G-3 DWLąd. Z dniem 2 grudnia 2007 roku został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Operacji Lądowych G-3. W roku 2010, w ramach wyróżnienia, płk Joks został skierowany na studia polityki obronnej w Akademii Wojennej Wojsk Lądowych w Carlisle Barracks w USA. Po powrocie ze studiów ponownie objął obowiązki w Dowództwie Wojsk Lądowych na stanowisku Szefa Zarządu Operacji Lądowych G-3. Jednocześnie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe na studiach doktoranckich w AON na wydziale bezpieczeństwa narodowego.
W dniu 10 grudnia 2012 roku płk dypl. Adam Joks objął stanowisko dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. W dniu 15 sierpnia 2013 roku Prezydent RP mianował pułkownika Adama Joksa na stopień generała brygady.
W tym roku gen. bryg. Adam Joks ukończył kurs oficerów flagowych na Akademii Obrony NATO w Rzymie.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Marek Pietrzak

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesna łączność dla armii
 
Leopardy jadą na poligon
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wojenny bohater na szubienicy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Lista trupich główek
Dobrowolsi – czas start!
Palmiry – miejsce kaźni
Zachód przeciwko „korsarzom”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwójny Półmaraton Komandosa
Eurofightery znowu w Polsce
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wielki test w West Point coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Abramsy pod dobrą opieką
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Priorytety dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Którą drogą do armii?
Będzie za co kupić koreańską broń
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Przerwany lot „Orlika”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pamiętamy o Niezłomnych
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowy szef CWCR
Tajna misja polskiej agentki
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zamiana po włosku
Telefon zaufania dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Kleszcze dla wojska
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rusza morski „Dragon”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Offset dla „Wisły”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO