moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnania z brygadą

W miniony piątek szeregi 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) opuściło trzech oficerów i pięciu podoficerów, a wśród nich kapitan Jacek Wróblewski, kapitan Andrzej Cieślarczyk, kapitan Rafał Rylich, starszy chorąży sztabowy Kazimierz Herda, starszy chorąży Bogumił Krzesiński, młodszy chorąży Piotr Czarczyński, młodszy chorąży Kamil Powalski i kapral Rafał Janukiewicz.


Na pożegnaniu w Sali Tradycji 10BKPanc zjawił się tłum żołnierzy, chcących towarzyszyć odchodzącym w ich ostatnich chwilach w brygadzie. Podpułkownik Jan Chmielewski – dowódca batalionu dowodzenia, a jeszcze do niedawna szef sekcji personalnej sztabu brygady zwrócił na ten fakt uwagę  Sama ilość żegnających odchodzących dziś żołnierzy świadczy o tym, jak bardzo wartościowe są to osoby, nieocenieni fachowcy w swoich profesjach.

Słowom uznania dla byłych już żołnierzy 10BKPanc nie było końca – Panowie, dziękuję Wam serdecznie za rzetelną służbę, szczególnie wobec natłoku zadań, którym codziennie musi sprostać 10BKPanc. Między innymi to Wasza praca złożyła się na fakt, że brygada cały czas utrzymuje się na topie, wykonuje swoje zadania i dostaje kolejne. Nasi przełożeni wiedzą, że z takimi żołnierzami jak Wy jesteśmy w stanie podołać wszystkiemu – powiedział dowódca generał brygady Maciej Jabłoński.

Pożegnanie nie obyło się bez wzruszeń.  Po 32 latach służby mogę powiedzieć, że jednostka, to jest mój drugi dom. Nabyłem tu bardzo dużo doświadczenia, spotkałem na swojej drodze wielu wspaniałych ludzi. To Świętoszów pokazał mi, co to jest prawdziwe wojsko, na jak wysokim poziomie można realizować zadania, dlatego dziś, odchodzę, choć nie bez żalu – podsumował starszy chorąży sztabowy Kazimierz Herda.

W krótkich przemowach na zakończenie swojej służby wszyscy odchodzący pozytywnie wspominali czas spędzony w 10BKPanc  Czasami było śmiesznie, czasami strasznie, ale jedno mogę po 16 latach w brygadzie powiedzieć: nigdy nie było nudno. Służbę tutaj uważam za najpiękniejszy okres mojego życia. – powiedział kapitan Jacek Wróblewski i dodał 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie zawsze w moim sercu, w moich myślach, w mojej pamięci będzie moją brygadą. Młodszy chorąży Kamil Powalski wypowiedział się w podobnym tonie  Wojskowego doświadczenia nabierałem od Was: przełożonych, podwładnych, współpracowników i kolegów. Za to chylę dziś przed Wami czoła i dlatego zawsze, kiedy będę mówił o 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej będzie napawała mnie duma.

Odchodzącym życzymy sukcesów na nowych stanowiskach służbowych, a tym, którzy z mundurem żegnają się na dobre – powodzenia.


Kapitan Jacek Wróblewski – oficer sekcji rozpoznawczej brygady. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 11 Brygadzie Zmechanizowanej na stanowisku dowódcy plutonu. W szeregi 10BKPanc wstąpił w 1999 roku jako dowódca plutonu w batalionie zmechanizowanym. Następnie objął obowiązki dowódcy kompanii w batalionie dowodzenia. W 2002 roku został oficerem operacyjnym sztabu 2 Korpusu Zmechanizowanego, a rok później oficerem rozpoznania w dywizjonie artylerii samobieżnej. W 2004 roku był oficerem sekcji rozpoznawczej w batalionie zmechanizowanym. Następnie od 2007 roku pełnił obowiązki dowódcy kompanii w batalionie zmechanizowanym. Od 2012 do 2015 roku był oficerem sekcji rozpoznawczej sztabu brygady. Od października bieżącego roku pełnić będzie obowiązki specjalisty wydziału koordynacji zbioru informacji w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie.

Wziął udział w I i IV zmianie PKW Irak (2003 i 2005), I zmianie PKW Czad (2008), VIII i XIV zmianie PKW Afganistan (2011 i 2014)

Kapitan Andrzej Cieślarczyk – oficer sekcji rozpoznawczej brygady. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 11 Brygadzie Zmechanizowanej na stanowisku dowódcy plutonu. W szeregi 10BKPanc wstąpił w 1999 roku jako dowódca plutonu ochrony i regulacji ruchu. Od 2001 był oficerem rozpoznania batalionu zmechanizowanego, a w 2004 – oficerem łącznikowym w 10 batalionie rozpoznania strzelców konnych. W 2009 roku pełnił obowiązki oficera sekcji rozpoznawczej sztabu brygady. Od października będzie oficerem sekcji analiz rozpoznawczych w Czarnej Dywizji.
Wziął udział w zmianie PJW Kosowo (2000), XVI i XVII zmianie PKW Syria (2001 i 2002), I zmianie PKW Czad (2008) oraz VIII i XIV zmianie PKW Afganistan (2010 i 2014).

Kapitan Rafał Rylich – dowódca baterii dywizjonu artylerii samobieżnej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej w Toruniu. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 10BKPanc w 2004 roku jako dowódca plutonu ogniowego. W 2009 roku został oficerem sekcji operacyjnej, a dwa lata później był szefem sekcji rozpoznawczej. W 2012 roku objął obowiązki dowódcy baterii. Od października 2015 roku będzie oficerem wydziału planowania mobilizacyjnego i administratorem rezerwami w Wojskowej Komendzie Uzupełnień we Włocławku.

Starszy chorąży sztabowy Kazimierz Herda – młodszy podoficer specjalista sekcji wychowawczej brygady. Jest absolwentem Szkoły Chorążych Wojsk Rakietowych i Artylerii. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1996 roku jako dowódca plutonu w 42 pułku zmechanizowanym w Żarach. Następnie w roku 1992 został szefem baterii artylerii samobieżnej, a rok później szefem kompanii saperów w 11 Brygadzie Zmechanizowanej w Żarach. W 1995 roku objął obowiązki kierownika klubu batalionu dowodzenia. W 1999 roku wstąpił w szeregi 10BKPanc. Został kierownikiem klubu w sekcji personalno-wychowawczej sztabu brygady, a następnie kierownikiem klubu batalionu dowodzenia. Od 2007 roku był kierownikiem klubu żołnierskiego, a od 2011 roku służył jako podoficer specjalista sekcji wychowawczej.
Wziął udział w PKW w Jugosławii (1993-1994), misji w Kosowie – PJW Odwód Strategiczny (2000), IV zmianie PKW Irak (2003) i XIV zmianie PKW Afganistan (2014).

Starszy chorąży Bogumił Krzesiński – młodszy podoficer specjalista sekcji personalnej sztabu brygady. Jest absolwentem Szkoły Chorążych w Olsztynie. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku w 10BKPanc na stanowisku chorąży eksploatacji w dywizjonie artylerii przeciwpancernej. W 1998 roku to samo stanowisko piastował w 20 pułku artylerii przeciwpancernej. W kolejnych latach był chorążym zaopatrzenia, chorążym eksploatacji i kierownikiem magazynu kompanii zaopatrzenia w 10BKPanc. W 2003 roku objął obowiązki dowódcy plutonu kompanii remontowej, a w 2006 roku został podoficerem – specjalistą w sekcji personalnej sztabu brygady.
Wziął udział w VIII i XIV zmianie PKW Afganistan (2010 i 2014).

Młodszy chorąży Piotr Czarczyński – dowódca obsługi radiostacji w kompanii dowodzenia batalionu dowodzenia. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1998 roku jako dowódca załogi w dywizjonie artylerii samobieżnej w 11 pułku artylerii. W 2001 roku wstąpił w szeregi 10BKPanc najpierw jako dowódca wozu dowodzenia w 2 batalionie czołgów, a następnie – dowódca załogi w batalionie dowodzenia. W 2004 roku objął obowiązki dowódcy radiostacji w kompanii łączności, a w 2009 roku został dowódcą obsługi radiostacji w batalionie dowodzenia.

Młodszy chorąży Kamil Powalski – dowódca obsługi aparatowni plutonu łączności w batalionie dowodzenia. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 2003 roku jako dowódca drużyny ochrony i regulacji ruchu w batalionie dowodzenia 10BKPanc. W 2004 roku został dowódcą załogi wozu dowodzenia, a w 2008 roku – podoficerem sztabowym sekcji wsparcia. W 2011 roku objął obowiązki podoficera sztabowego sekcji logistyki, a od 2014 roku był dowódcą obsługi aparatowni. Od października 2015 roku pełnił będzie obowiązki technika w węźle teleinformatycznym w kompanii kablowej batalionu dowodzenia 10 pułku dowodzenia we Wrocławiu.
Wziął udział w VIII i XIV zmianie PKW Afganistan (2010 i 2014).

Kapral Rafał Janukiewicz – dowódca załogi – działonowy operator plutonu zmechanizowanego batalionu zmechanizowanego. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 2005 roku jako kierowca w batalionie zmechanizowanym. Od 2011 roku był dowódcą obsługi plutonu drogowo-mostowego w kompanii saperów, a następnie został dowódcą załogi – działonowym operatorem batalionu zmechanizowanego. Od października 2015 roku pełnił będzie obowiązki dowódcy drużyny – starszego elektromechanika drużyny elektrowni kompanii technicznej w 5 batalionie saperów.
Wziął udział w VIII zmianie PKW Afganistan (2010).

Tekst: kpt. Adriana Wołyńska

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Adriana Wołyńska

dodaj komentarz

komentarze


Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zachód przeciwko „korsarzom”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Sztandar dla Dowództwa WOT
Kleszcze dla wojska
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zamiana po włosku
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pamiętamy o Niezłomnych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rusza morski „Dragon”
Lista trupich główek
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Mocny sygnał od NATO
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wojenny bohater na szubienicy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Będzie za co kupić koreańską broń
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Przerwany lot „Orlika”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Offset dla „Wisły”
Tajna misja polskiej agentki
Którą drogą do armii?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowoczesna łączność dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Dobrowolsi – czas start!
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowy szef CWCR
Leopardy jadą na poligon
Priorytety dla armii
Palmiry – miejsce kaźni
Abramsy pod dobrą opieką
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO