moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczyt ministrów obrony państw NATO

Liczba żołnierzy wchodzących w skład Sił Odpowiedzi NATO ma się podwoić i osiągnąć poziom 40 tysięcy – zdecydowali ministrowie obrony państw NATO podczas spotkania w Brukseli. Na szczycie rozmawiano także o zwiększeniu liczby tzw. jednostek integracyjnych w Europie Wschodniej oraz o sytuacji w Syrii i Afganistanie.

W Brukseli ministrowie obrony z 28 państw podjęli decyzję o zwiększeniu tzw. Sił Odpowiedzi NATO. Liczba żołnierzy ma się podwoić i osiągnąć poziom 40 tysięcy. To jednostki, które będą w stanie osiągnąć gotowość bojową w 48 godzin. – Teraz Siły Odpowiedzi będą silniejsze, szybsze i jeszcze bardziej mobilne – zapewniał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas konferencji prasowej.

Więcej jednostek integracyjnych

Szef Sojuszu przypomniał również, że w Europie Wschodniej działa już sześć jednostek integracyjnych NATO. Znajdują się one w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Polsce, Bułgarii i Rumunii, a ich głównym zadaniem jest planowanie i koordynacja NATO-wskich ćwiczeń. Mają też wspierać szybkie rozmieszczanie sił sojuszniczych w regionie, a w razie konieczności ułatwić przyjęcie sił bardzo szybkiego reagowania, czyli tzw. szpicy. Stoltenberg zapowiedział, że dwie kolejne takie jednostki powstaną na Węgrzech i na Słowacji. Zapewnił też, że sojusznicy cały czas pracują nad poprawą infrastruktury w Europie Wschodniej, dzięki czemu możliwość podjęcia działań stale wzrasta.

Podczas dzisiejszego spotkania ustalono również, że od 2019 roku czołowym państwem sił bardzo szybkiego reagowania, czyli szpicy, będą Niemcy. Z kolei Wielka Brytania zobowiązała się skierować do krajów bałtyckich i do Polski większą liczbę żołnierzy. Jak podkreślał sekretarz generalny NATO, konieczność wzmocnienia wschodniej flanki nie jest związana tylko z sytuacją na Ukrainie. – Stoimy w obliczu zagrożenia z wielu kierunków, które może pojawić się w wielu różnych formach – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz zapowiedział również, że jeszcze w tym roku rozpoczną się największe od ponad dekady ćwiczenia wojskowe NATO. W „Trident Juncture”, które będą się odbywały na terenie Hiszpanii, Włoch i Portugali, weźmie udział 30 tysięcy żołnierzy z 30 państw. – Te ćwiczenia mają udowodnić, że NATO jest zawsze i wszędzie tam, gdzie jest potrzebne – mówił szef Sojuszu.

Wsparcie dla Afganistanu

Podczas dzisiejszego spotkania szefowie resortów obrony omówili również sytuację bezpieczeństwa w Syrii i Afganistanie. Stoltenberg skrytykował naruszenie przez Rosję przestrzeni powietrznej Turcji i wezwał ją do zaprzestania tego typu działań. Jednocześnie zauważył, że poziom wyszkolenia Afgańskich Sił Bezpieczeństwa nadal pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym zapewnił, że NATO będzie kontynuować w Afganistanie misję „Resolute Support”. Szczegóły związane z liczebnością i rozmieszczeniem poszczególnych oddziałów mają być ustalone niebawem.

Dzień przed spotkaniem ministrów obrony NATO odbyły się spotkania bilateralne. Z szefem NATO rozmawiał wicepremier Tomasz Siemoniak. Głównym tematem był przyszłoroczny szczyt Sojuszu w Warszawie. Minister obrony podkreślał, że ze względu na obecną sytuację bezpieczeństwa w Europie może to być najważniejszy szczyt NATO w XXI wieku. Siemoniak dodawał również, że przygotowania do szczytu w Warszawie odbywają się zgodnie z harmonogramem. Z kolei Jens Stoltenberg pogratulował szefowi polskiego resortu obrony zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB i pozytywnie ocenił plany modernizacji polskiej armii.

Wicepremier Siemoniak spotkał się również z minister obrony Gruzji Tiną Chidaszeli oraz z ministrem obrony narodowej Grecji. W Brukseli szefowie obrony państw NATO będą jeszcze dyskutować o współpracy Rady Północnoatlantyckiej z Gruzją.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
Strażacy ruszają do akcji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Kolejne FlyEle dla wojska
Święto stołecznego garnizonu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
W Italii, za wolność waszą i naszą
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
SOR w Legionowie
Barwy walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna na detale
Zachować właściwą kolejność działań
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kadisz za bohaterów
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gunner, nie runner
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO