moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Międzynarodowe zawody podchorążych

W Międzynarodowych Mistrzostwach Uczelni Wojskowych startuje 45 podchorążych. To studenci z Polski, Niemiec, Ukrainy, Czech, Litwy i Estonii. Czeka ich dwa dni sportowych zmagań. Będą strzelać, przeprawiać się przez rzekę, udzielać pomocy rannemu i biegać na czas na dystansie kilkunastu kilometrów. Zawody zakończy uroczysty capstrzyk z okazji Dnia Podchorążego.– Mistrzostwa o puchar rektora-komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych cieszą się coraz większą popularnością. Co roku do zawodów zgłasza się coraz więcej chętnych – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy wrocławskiej szkoły, która zorganizowała Międzynarodowe Mistrzostwa Uczelni Wojskowych. Odbywają się one już po raz czwarty. Tym razem do rywalizacji stanęło 45 kadetów. Pięcioosobowe drużyny wystawili: gospodarze, Wojskowa Akademia Techniczna, „Szkoła Orląt” i Akademia Marynarki Wojennej oraz wojskowe uczelnie wyższe z Niemiec, Ukrainy, Czech, Litwy i Estonii.

Integracja przez sport

– Mistrzostwa to okazja do popularyzowania wojskowych konkurencji sportowych, a także do nawiązania współpracy na arenie międzynarodowej – podkreśla mjr Szczepański. Zanim wojskowi studenci rozpoczęli rywalizację odbyło się losowanie składów każdej z drużyn. – Chodziło o to, by w jednym zespole byli podchorążowie różnych narodowości. Dzięki temu kadeci uczą się współpracy, lepiej się integrują i pokonują bariery językowe – podkreśla płk dr Mirosław Doliński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu WSOWL.

Na linii startu pięcioosobowe zespoły zameldowały się w czwartek rano. Na początek podchorążowie musieli się zmierzyć z pętlą taktyczną. Na dystansie kilkunastu kilometrów zawodnicy przeprawiali się przez rzekę za pomocą mostu linowego, czołgali się i rzucali petardą, by „zniszczyć” przeciwnika celującego z karabinu maszynowego. To jednak nie wszystko. – Współpracy w drużynach studenci uczą się, wykonując tak zwaną wielką ucieczkę – mówi kpt. Artur Zielichowski, wykładowca WSOWL. – Podczas tego zadania zawodnicy są związani liną w odstępach co półtora metra. Muszą w ten sposób przebiec kilometr. Choć brzmi banalnie, nie jest to prosta konkurencja. Kadeci muszą dobrze ze sobą współpracować, by się nie przewrócić i jak najszybciej pokonać odległość – opowiada kapitan.


Podczas pętli taktycznej podchorążowie musieli także opatrzyć rannego i w ciągu dwóch minut przygotować go do ewakuacji. Następnie poszkodowanego żołnierza (podczas zawodów podchorążowie ćwiczą z fantomem) trzeba było na noszach przetransportować do punktu odległego o 500 metrów.

– Wojskowi studenci po moście linowym pokonywali rzekę, biegali na orientację na dystansie 12 kilometrów, strzelali z broni krótkiej i musieli wykonać zadanie specjalne, które do ostatniej chwili było utrzymywane w tajemnicy – opisuje kpt. Zielichowski. Okazało się, że chodziło o jak najszybsze rozpalenie ognia. Do wyboru dostali kilka przedmiotów, między innymi krzesiwo, baterię R9, folię aluminiową i waciki. – Dla tych, którzy interesują się tematyką SERE, nie było to zbyt skomplikowane – dodaje wykładowca.

Wyścigi w mundurach

Drugi etap zawodów rozpocznie się w piątek rano. Wówczas podchorążowie wezmą udział w wieloboju gimnastycznym. – Staramy się urozmaicać program w taki sposób, by konkurencje z roku na rok się nie powtarzały. Dzięki temu studenci, którzy kilkukrotnie uczestniczą w tych mistrzostwach, mogą zdobywać nowe umiejętności – mówi płk Mirosław Doliński.

Podchorążowie tym razem przejdą tzw. siłowy test z biegu w umundurowaniu. Do pokonania będą mieli tor przeszkód o długości 50 metrów. Czekają ich m.in. skłony tułowia z piłką lekarską, podnoszenie ciężarków, slalom, przewroty w przód na skrzyni gimnastycznej, podciąganie na drążku. Ponadto zawodnicy będą wspinać się po linie na wysokość około 5,5 metra oraz podnosić ciężarek o wadze 17,5 kg.

Wszystkie konkurencje studenci wykonują na czas. Najlepsze zespoły otrzymają dyplomy i puchary. Podsumowanie zawodów odbędzie się w piątek wieczorem podczas uroczystego capstrzyku z okazji Dnia Podchorążego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański

dodaj komentarz

komentarze


They Will Check The Training Results in Combat
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Abramsy w pętli
Pytania o europejską tarczę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Po przeprawie ruszyli do walki
Broń Hitlera w rękach AK
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
W obronie wschodniej flanki NATO
Serwis K9 w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO