moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Awans pilota SH-2G

Ponad 1500 godzin w powietrzu, blisko 500 operacji startów i lądowań na pokładach okrętów, a w międzyczasie dwa kontyngenty wojskowe - to bilans służby kpt. pil. Janusza Grzybowskiego, który z końcem ubiegłego roku pożegnał się z 43 Bazą Lotnictwa Morskiego.

4 stycznia dotychczasowy dowódca załogi w kluczu śmigłowców pokładowych został przeniesiony do Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego. Z dniem objęcia obowiązków na stanowisku Szefa Sekcji – Starszego Inspektora Bezpieczeństwa Lotów zostanie również awansowany do stopnia komandora podporucznika.

Kapitan Janusz Grzybowski jest podwójnym absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie gdzie ukończył studia zawodowe w specjalności pilot śmigłowca (1998) a także studia podyplomowe na kierunku zarządzanie w lotnictwie oraz zabezpieczenie operacji lotniczych (2015). W międzyczasie, w 2000 roku, uzyskał również tytuł magistra Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej w Warszawie w specjalności pedagogika specjalna i resocjalizacja.

Od 17 lat związany jest z lotnictwem morskim gdzie w 1. Puckim Dywizjonie Lotniczym MW, 28. Puckiej Eskadrze Lotniczej oraz 43. Oksywskiej Bazie Lotnictwa Morskiego pełnił obowiązki na stanowiskach pilota-nawigatora, starszego pilota oraz dowódcy załogi. W 2008 roku pełnił służbę w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Pułaski”. Przydzielony do fregaty komponent lotniczy działał wówczas w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO SNMG1 (ang. Standing NATO Maritime Group 1), który między innymi uczestniczył w operacji antyterrorystycznej Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem „Active Endeavour”. Pięć lat później został skierowany do służby w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Islamskiej Republice Afganistanu gdzie latał śmigłowcami Mi-17.


Na początku 2014 roku objął dowodzenie komponentem lotniczym zaokrętowanym na pokładzie fregaty ORP „Gen. T. Kościuszko”. Fregatę wraz ze śmigłowcem skierowano do odbywających się poza kołem polarnym międzynarodowych manewrów Cold Response. Większość zadań w trakcie tego ćwiczenia załoga polskiego SH-2G realizowała we współpracy z niemiecką korwetą FGS „Magdeburg”, która była odpowiedzialna za osłonę sojuszniczego zespołu okrętów przed pozorowanymi atakami jednostek nawodnych. Rozpoznanie sytuacji nawodnej na rzecz okrętów NATO odbywało się w wyjątkowo trudnym pod względem nawigacyjnym rejonie fiordów północnej Norwegii (zobacz: Norweski labirynt). http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/12035?t=Norweski-labirynt

Kapitan Grzybowski to pilot klasy mistrzowskiej, z uprawnieniami instruktora i pilota doświadczalnego I stopnia. W powietrzu spędził ponad 1500 godzin, w tym 1200 za sterami śmigłowców pokładowych SH-2G. W trakcie służby wojskowej wyróżniony został Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Brązowym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Gwiazdą Morza Śródziemnego oraz Gwiazdą Afganistanu. Za wykonywanie zadań bojowych w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego „Active Endeavour” otrzymał medal przyznany przez Sekretarza Generalnego NATO oraz prawo do noszenia „gapy z zielonym wieńcem”.

Źródło: kmdr ppor. Czesław Cichy/BLMW

red. PZ

autor zdjęć: arch. PKW „Pułaski”

dodaj komentarz

komentarze


„Krwawa niedziela” na Wołyniu
 
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Kat warszawskiego getta przed sądem
Nowe książeczki wojskowe
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Lato w wojskowym klimacie
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Podwodne centrum przyszłości
Afganistan: powrót do domu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Ankona – bitwa po polsku
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Psy (w) WOT
Polak najlepszym podoficerem NATO
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Kontyngent do zmiany
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Lufy prosto z Huty
Wilki znów na Mazurach
Afganistan. Czas wracać do domu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Kurs na dyplomację
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Szczyt NATO już w poniedziałek
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wiosłują dla Emily
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Groty dla proobronnych
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Żołnierze bez testów z WF-u
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
V-2 leci do aliantów
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Stalowy człowiek
Javelin gwarantuje skuteczność
Abramsy dla 1 Brygady
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Desantowanie z transportowego giganta
Combining Two Worlds
Wisła i Narew w Sejmie
Course on Diplomacy
Co ze sprawdzianem z WF?
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Abrams – czołg z najwyższej półki
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Rusza PKW Islandia
Wyścig zbrojeń nie ustaje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO