moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bal Charytatywny na rzecz weteranów

Dzień szkolenia w 12 Brygadzie Zmechanizowanej, ale też wieczne pióro prezydenta Andrzeja Dudy, pamiątki od dowódców polskiej armii, zegar „Enigma” czy koszulka z podpisem Zbigniewa Bońka. To tylko niektóre przedmioty, jakie trafią na licytację na rzecz weteranów rannych podczas misji. Aukcja odbędzie się w sobotę w czasie Balu Charytatywnego w Szczecinie.

Walentynkowy Bal Charytatywny w lutym 2015 r. Fot. Tomasz Kloc

Karnawałowy bal organizuje dowództwo 12 Brygady Zmechanizowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. W imprezie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie weźmie udział około 170 osób, przede wszystkim dowódcy i żołnierze z całej Polski, ale też politycy, samorządowcy, przedstawiciele biznesu.

– Dochód z balu, a przede wszystkim z przeprowadzonych w jego trakcie aukcji, przeznaczony zostanie na rehabilitację weteranów z Garnizonu Szczecin, poszkodowanych podczas misji – mówi współorganizator balu Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. – Zgromadziliśmy sporo interesujących i atrakcyjnych przedmiotów na licytacje, które, mamy nadzieję, będą cieszyć się dużym zainteresowaniem uczestników balu – dodaje.

Pod młotek pójdą między innymi wieczne pióra od zwierzchnika sił zbrojnych, prezydenta Andrzeja Dudy oraz od szefa BBN Pawła Solocha. A także pamiątki (m.in. ryngrafy) podarowane przez dowódców: generalnego rodzajów sił zbrojnych, operacyjnego RSZ i Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Nie lada gratkę stanowi Kordzik Honorowy Sił Zbrojnych RP przekazany przez gen. bryg. Andrzeja Tuza, byłego dowódcę 12 BZ. Będzie można również wylicytować zaproszenie obecnego dowódcy brygady do spędzenia jednego dnia w 1 Batalionie Piechoty Zmotoryzowanej im. Legionów w Szczecinie. – Ten pomysł sprawdził się w ubiegłych latach podczas licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, więc teraz brygada w ten sposób postanowiła wesprzeć weteranów – mówi Kloc.

To jednak nie koniec listy przedmiotów, jakie będzie można wylicytować. Koszulkę ze swoim autografem przekazał na aukcję Zbigniew Boniek, słynny polski piłkarz, dziś prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Kolejną koszulkę futbolową, tym razem z autografami zawodników Legii Warszawa, przekazał ten stołeczny klub o wojskowych korzeniach. Legioniści podarowali również szampana z limitowanej serii z logo swojego klubu. Na aukcję trafi także specjalny zegarek „Enigma” od Fundacji Rozwoju Polskiej Myśli Technicznej i Mechaniki Precyzyjnej Gerlach. Od kilku lat współpracuje ona ze Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych w Misjach, wręczając najbardziej zasłużonym weteranom zegarki nawiązujące do historii Polski (w kolekcji jest np. „Dywizjon 303” czy „ORP Dzik”).

Pieniądze zebrane przez organizatorów balu zostaną przeznaczone na turnus rehabilitacyjny, na który latem pojadą poszkodowani podczas misji. – Skorzystają z niego żołnierze z Garnizonu Szczecin, głównie z 12 Brygady Zmechanizowanej i 5 Pułku Inżynieryjnego – zapowiada Tomasz Kloc. Turnus będzie łączył rehabilitację i specjalistyczne zabiegi żołnierzy z rekreacją, w której uczestniczyć będzie ich najbliższa rodzina. – Jest duża szansa na to, że w przyszłości takie turnusy będą już finansowane z budżetu państwa, co przewiduje nowelizacja ustawy o weteranach. A ilu pojedzie na ten tegoroczny, zależy od hojności ofiarodawców na naszym balu – dodaje prezes stowarzyszenia, zachęcając do licytacji.

Marcin Górka

autor zdjęć: Tomasz Kloc

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
I zdobyliśmy!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Orzeł dla bohaterów
„Ta ziemia do Polski należy…”
Układ nerwowy Mieczników
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Bohater odtrącony
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gry wojenne w szkoleniu
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pytania o europejską tarczę
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Rajd ku czci saperów
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
W obronie wschodniej flanki NATO
Po przeprawie ruszyli do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojskowe Oscary przyznane!
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO