moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mundurowy jubileusz

Prezentacja sprzętu specjalsów i wykład szefa elitarnej jednostki komandosów z Lublińca „Cisi i skuteczni” – to tylko niektóre atrakcje obchodów pięciolecia Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych z Dąbrowy Górniczej. Z okazji jubileuszu dla prawie 500 uczniów klas mundurowych zorganizowano zajęcia z ekspertami poszczególnych służb.


Centrum działa przy Wyższej Szkole Biznesu, gdzie dziś odbywają się warsztaty i widowiskowe pokazy służb mundurowych. W zajęciach biorą udział studenci WSB oraz uczniowie z województw śląskiego i małopolskiego.

– Dlatego postawiliśmy przede wszystkim na spotkania z ekspertami, by młodzież mogła z bliska przyjrzeć się, jak działają różne służby mundurowe – mówi Katarzyna Sroka, kierownik Centrum. – Tematyka zajęć jest różnorodna. Od technik kryminalistycznych, przez współczesne problemy uchodźców, po ratownictwo medyczne w warunkach ekstremalnych i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak zostać komandosem – dodaje.

Wykładowcami warsztatów będą bowiem między innymi żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. – Będą obecni na dwóch warsztatach – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca lublinieckiej JWK. – Pierwszy jest poświęcony procesowi naboru do jednostki. Komandosi opowiedzą o uwarunkowaniach naboru, a także odpowiedzą na nurtujące studentów pytania. Drugi warsztat poświęcony jest misjom poza granicami kraju. Tam weterani misji opowiedzą o uwarunkowaniach tej służby oraz o zdobytych doświadczeniach – zachęca pułkownik.


Przedstawiciele armii poprowadzą też trzecie zajęcia – Wojskowa Komenda Uzupełnień z Będzina będzie udzielać informacji na temat służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. A sam dowódca komandosów z Lublińca wystąpi w drugiej części obchodów, podczas uroczystej gali, ze specjalnym wykładem „Siły specjalne kontra ISIS – starcie tytanów”. – Trzeba mówić o tym, jak działają siły tzw. Państwa Islamskiego, co jest kluczem ich sukcesów i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego do walki z nimi kieruje się siły specjalne – uważa płk Wiesław Kukuła. – Także o tym, jak dzisiaj definiuje się strategię walki z takimi organizacjami oraz co zyskujemy będąc częścią Globalnej Sieci Sił Specjalnych. Omówię też wkład, jaki w tę sieć wnosi JWK – dodaje szef jednostki.

Podczas obchodów na terenie uczelni zaplanowano m.in. pokaz z udziałem psów policyjnych z Sosnowca, a także widowiskowy popis Beskidzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: pokaz na wysokościach i zjazd na linach po elewacji budynku szkoły. Będą też prezentacje sprzętu należącego do różnych służb, m.in. straży pożarnej, czy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji.


– Dzieci i młodzież już od najmłodszych lat należy uczyć, jak w praktyce radzić sobie z zagrożeniami, nie tylko ze strony natury czy żywiołów, lecz także innych ludzi. Najskuteczniej pomaga w tym wyszkolony na europejskim światowym poziomie polski komponent mundurowy. Zaangażowanie wojska, policji, straży pożarnej czy służb specjalnych w proces edukacji to najefektywniejsza metoda w dotarciu do młodych ludzi – zauważa prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik, prorektor WSB.

Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych WSB prowadzi studia dla kandydatów do pracy m.in. w wojsku, policji, straży granicznej i pożarnej oraz dla pracowników tych służb.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. CBiESM WSB

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Grand Quadriga ‘24”
Pytania o europejską tarczę
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Po przeprawie ruszyli do walki
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Gry wojenne w szkoleniu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Wioślarze i triatlonistka na podium
Więcej hełmów dla żołnierzy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Orzeł dla bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO