moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze wyklęci będą mieli swoje mundury

Antoni Macierewicz zdecydował o wprowadzeniu mundurów honorowych dla żołnierzy walczących o niepodległość Polski po 1944 roku. Nowe umundurowanie – wzorowane na przedwojennym oficerskim – zaprezentowano dziś w Muzeum Wojska Polskiego. Uroczystość otworzyła cykl spotkań z okazji Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.


– Nazywano ich wyklętymi, właśnie dlatego, że byli niezłomni. Nigdy się nie poddali, walcząc wbrew nadziei – mówił minister Antonii Macierewicz podczas uroczystości w Muzeum Wojska Polskiego. Szef MON przypomniał również, że w latach 1944-1963 w walce zbrojnej brało udział co najmniej 50 tysięcy osób z oddziałów partyzanckich, a cała konspiracja liczyła blisko 200 tysięcy ludzi.

Podczas uroczystości minister obrony podziękował żołnierzom za walkę o niepodległość Polski. – Podjąłem decyzję o wprowadzeniu munduru żołnierza niezłomnego, abyście nie tylko mogli z dumą ten mundur nosić, ale by każdy polski żołnierz oddawał wam honory i cześć, bo na to zasługujecie swoją walką, przelaną krwią i determinacją – mówił Antoni Macierewicz. – To Wy jesteście fundamentem nowej, odbudowywanej armii Rzeczypospolitej Polskiej – dodał.


Film: MON

Minister Macierewicz podkreślał wkład żołnierzy wyklętych w budowę niepodległej Polski. – Tak, jak istnienie państwa polskiego ratował kościół katolicki i rząd na uchodźctwie, tak trzecim filarem byli właśnie żołnierze niezłomni, którzy pokazali, że walka zbrojna przeciwko najeźdźcy w końcu zaowocuje zwycięstwem – mówił minister.

Mundur honorowy żołnierzy wyklętych jest wzorowany na przedwojennym mundurze oficerskim. Na jego rękawach będą umieszczone znaki wyróżniające daną formację. O tym, jak będą wyglądały, zadecydują weterani walk o niepodległość. Istotnym elementem munduru będą też ryngrafy. Żołnierze walczący w Polsce centralnej będą się posługiwać ryngrafem z Matką Boską Częstochowską, ci zaś, którzy wywodzą się ze wschodniej części kraju – ryngrafem z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Mundur będą mogli nosić wszyscy, którzy „brali udział w wysiłku zbrojnym na rzecz niepodległej Rzeczypospolitej po 1944 roku”.


– Bardzo mi się podoba ten mundur – mówił obecny na uroczystości ppłk Leszek Mroczkowski, pseudonim „Andrzej”. – Jest nam bardzo miło, że zostaliśmy zauważeni. A problemów mamy więcej, na przykład emerytury w wysokości zaledwie 1600 złotych – dodał.

Obecny na uroczystości wiceminister prof. dr hab. Wojciech Fałkowski zaznaczył, że angażując się w obchody uroczystości poświęconych żołnierzom wyklętym, MON chce odbudować pamięć o ludziach, którzy walczyli o wolność w latach 1944-1963.

Wiceminister podkreślał również, że dzisiejsza uroczystość rozpoczyna przypadające na 1 marca obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych (zobacz - pełny program obchodów). Za dwa dni w Muzeum Wojska Polskiego zostanie otwarta wystawa poświęcona pamięci niezłomnych. W Centralnej Bibliotece Wojskowej zorganizowana będzie konferencja pod hasłem „Białe plamy w historii Polski”. 29 lutego w Teatrze Polskim odbędzie się koncert przypominający losy wyklętych, a weterani odbiorą odznaki honorowe oraz medale kustosza tradycji chwały i oręża żołnierza polskiego. 1 marca w Muzeum Wojska Polskiego obędzie się apel pamięci prowadzony przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Z okazji uroczystości MON wyda folder, w którym będą opisane wydarzenia związane z obchodami, oraz album z esejami Tadeusza Różańskiego, przedstawiający sylwetki żołnierzy wyklętych. – Wszystkie publikacje będą dostępne jeszcze przed 1 marca – zapewnia wiceminister Fałkowski.


Antoni Macierewicz przypomniał, że 1 marca został uznany Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych dzięki decyzji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Mam nadzieję, że podpisane dziś dokumenty dobrze realizują decyzję prezydenta – powiedział.

Historycy szacują, że po II wojnie w podziemiu antykomunistycznym działało około 180 tysięcy osób. Dziś nazywani są oni żołnierzami wyklętymi lub niezłomnymi. Ich święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – zostało ustanowione w 2011 roku. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku zostali straceni przywódcy Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ostatniej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej walczącej z sowiecką okupacją.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Blitzwing
1466539560
Panowie jaki długie spodnie! To mundur dla kombatanta, człowieka w podeszłym wieku. Jak wyobrażacie sobie zakładanie przez taką osobę wysokich butów? Powstańcy styczniowi też mieli takie "hybrydy" ;)
33-43-21-1A
~mar.petrow
1456599720
spodnie!!!! inne spodnie/oficerki bryczesy
F0-55-85-2B
~piotr
1456560480
Kurtka mundurowa,rogatywka oficerskie więc gdzie bryczesy??? Orzeł na rogatywce współczesny ,plastron powinien być widoczny ,toż to jakaś hybryda
A8-DD-AF-AD
~WOjtek
1456217100
tylko dlaczedo te spodnie sa za długie?
3A-BB-1C-80
~wz34
1456180020
Taki wzorowany na przedwojennym mundurze wzór powinien powrócić do wojska po pierwsze dlatego że jest zwyczajnie piękny dodał bym jeszcze wysokie buty , a po drugie ten aktualny zbyt się kojarzy z LWP
6F-5C-49-E6

Układ nerwowy Mieczników
 
Pierwsi na oceanie
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Więcej hełmów dla żołnierzy
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Śladami ojca
Armia Andersa w operacji „Honker”
Orzeł dla bohaterów
Serwis K9 w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pytania o europejską tarczę
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Uwaga, transformacja!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rajd ku czci saperów
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po przeprawie ruszyli do walki
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Ta ziemia do Polski należy…”
Flota Bayraktarów w komplecie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bohater odtrącony
I zdobyliśmy!
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Zmiany w dodatkach stażowych
Abramsy w pętli
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowe Oscary przyznane!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO