moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska uczci żołnierzy niezłomnych

Wystawy, marsze pamięci, odczyty, spotkania edukacyjne, rekonstrukcje, pokazy filmów, promocje książek, wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych, a nawet zawody strzeleckie – tak obchodzony będzie w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Upamiętnianie zaplanowano w całym kraju nie tylko na 1 marca, ale także na kilka kolejnych dni.Większość polskich miast uczci żołnierzy wyklętych 1 marca apelami pamięci, zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów pod tablicami przypominającymi ofiary systemu komunistycznego, pomnikami upamiętniającymi także Polskie Państwo Podziemne i Armię Krajową. We Wrocławiu z tej okazji odbędzie się również Marsz Pamięci połączony z inscenizacjami historycznymi, a zakończony wspólnym śpiewaniem piosenek patriotycznych. – Chcemy w ten sposób oddać hołd niezłomnym, przypomnieć ich historię – mówią organizatorzy ze Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Namioty wyklętych

Marsz Pamięci zaplanowano również w Krakowie po mszy w bazylice mariackiej. Ponadto 1 i 2 marca nauczyciele i uczniowie krakowskich szkół będą mogli wziąć udział w spotkaniach edukacyjnych. Złożą się na nie prezentacje multimedialne, wykłady i pokazy filmów poświęcone żołnierzom wyklętym i ich walce o wolną Polskę w latach 1944–1963.

W Łodzi i dziewięciu innych miastach (Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie, Opolu, Wrocławiu, Świnoujściu i Żyrardowie) cały dzień będzie można poznawać historię podziemia niepodległościowego dzięki „Namiotom Żołnierzy Wyklętych”. – Taką akcję organizujemy już po raz trzeci – informuje stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej. W namiotach rozstawionych w centralnych punktach miast będzie można spotkać kombatantów i rekonstruktorów, obejrzeć filmy, wystawy, prezentacje multimedialne oraz wysłuchać wykładów i koncertów.


W Gdańsku 1 marca rozpocznie się społeczną akcją zapalenia zniczy w al. im. Żołnierzy Wyklętych oraz apelem pamięci na cmentarzu garnizonowym. Natomiast 2 marca w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się pokaz filmu Arkadiusza Gołębiewskiego „Inka. Zachowałam się jak trzeba”.

Z kolei w klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie zostanie otwarta wystawa „Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim 1945–1956”.

Trasa podziemia

Stolica Wielkopolski zaprasza 5 marca na promocję publikacji o polskim podziemiu. „Łączka” Karoliny Wichowskiej to opowieść o ekshumacjach na warszawskich Powązkach i identyfikacji odnalezionych tam szczątków żołnierzy niezłomnych. Z kolei komunistycznym represjom wobec działaczy polskich nurtów politycznych poświęcono „Studia nad działalnością aparatu bezpieczeństwa wobec polskich ruchów i środowisk politycznych w latach 1944–1989” wydane pod redakcją Krzysztofa Kaczmarskiego i Roberta Witalca.

Po raz trzeci w Poznaniu zaplanowano też 5 i 6 marca pokaz filmów gdańskiego festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1939–1989”. Będzie można zobaczyć dokumenty dotyczące polskiego podziemia antykomunistycznego, m.in. „WiN. Ostatnia nadzieja” Sławomira Górskiego czy „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” Dariusza Walusiaka.

Natomiast Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej w Zielonej Górze organizuje 9 marca dyskusję o książce Piotra Semki „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów 1944–1956”. – To opowieść o świecie ludzi, którzy odrzucili powojenny komunizm i pozostali wierni idei niepodległości – podaje IPN.


Jeszcze inaczej uczci żołnierzy wyklętych Lublin. Zostanie tam otwarty szlak poświęcony ich pamięci, obejmujący kilkadziesiąt miejsc związanych z podziemiem niepodległościowym. Trasę tę w towarzystwie przewodników PTTK i kombatantów będzie można przejść 5 marca. Natomiast lubelskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” zaprasza 5 i 6 marca na V Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie o Puchar Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku. Obchodzony jest 1 marca, w dniu stracenia w 1951 roku przywódców Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, ostatniej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej walczącej z sowiecką okupacją.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Stowarzyszenie Odra-Niemen, Studenci Dla Rzeczypospolitej, Izabela Tomasiewicz,

dodaj komentarz

komentarze


Centrum Szkolenia WOT świętuje
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nie szpital, a instytut
Zawsze gotowi do pomocy
Pływacy i maratończycy na medal
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Broń Hitlera w rękach AK
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
They Will Check The Training Results in Combat
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Po śladach polskich bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cień atomowej zagłady
WAM wraca po latach
Pokazali bojowego ducha
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Ameryka daje wsparcie
Ostatnia droga Pileckiego
„Grand Quadriga ‘24”
„Ryś” z laserem
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Przysięga w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO