moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tweetup ministerstwa obrony

Prawie 100 internautów przyjechało do 1 Brygady Pancernej w Warszawie, aby porozmawiać z kierownictwem MON i najważniejszymi oficerami Wojska Polskiego. Spotkanie w formie tzw. Tweetupu zorganizował resort obrony. Z okazji wydarzenia konto na portalu założył minister Antoni Macierewicz, który podczas dyskusji odpowiadał m.in. na pytania o modernizację.


W spotkaniu, które odbyło się dziś w 1 Brygadzie Pancernej w Warszawie Wesołej uczestniczył minister obrony Antoni Macierewicz, wiceministrowie Bartosz Kownacki, Tomasz Szatkowski i Grzegorz Fałkowski, szef Sztabu Generalnego gen. broni Mieczysław Gocuł, dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki, zastępca dowódcy deneralnego gen. dywizji Jan Śliwka, pełnomocnik MON ds. obrony terytorialnej Grzegorz Kwaśniak, dowódca 1 Brygady Pancernej gen. bryg. Stanisław Czosnek, a także rzecznicy prasowi jednostek wojskowych.

Minister Macierewicz rozpoczął od podsumowania stu dni swojej pracy w resorcie obrony. – Chciałbym, abyście zobaczyli nie tylko te 100 dni, ale żebyście Państwo poznali też ekipę i ludzi, którzy razem ze mną przygotowują zmiany i będą je dalej przeprowadzać – mówił szef resortu do gości, którzy na co dzień komentują w internecie sprawy obronności.

Minister zwrócił uwagę, że „czasy wymagają szybkiej komunikacji i krótkich zdecydowanych decyzji, a Twitter w takim przypadku jest właściwym środkiem komunikacji”. Zachęcał gości do swobodnych rozmów i relacjonowania ich na Twitterze. Z tej możliwości skorzystało blisko 100 osób. Wśród nich byli dziennikarze, blogerzy oraz aktywni użytkownicy mediów społecznościowych.


Rozmawiano m.in. o modernizacji armii, kwestiach bezpieczeństwa, relacjach międzynarodowych w sferze obronności. Minister Macierewicz odpowiadał na przykład analitykowi Markowi Świerczyńskiemu z „Polityka Insight”, na pytanie dotyczące systemu zarządzania polem walki. „Dwie firmy i dwa wielkie lobby niszczyły się wzajemnie” – zacytował szefa MON dziennikarz. Z kolei wiceszef MON Tomasz Szatkowski odpowiadał m.in. na pytania o szanse współpracy z Czechami w sprawie platformy gąsienicowej.

Wojciech Kaliszczak, szef oddziału komunikacji społecznej Dowództwa Operacyjnego cytował na swoim profilu wypowiedzi dotyczące ćwiczeń „Anakonda 2016”. Dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych zapowiedział, że manewry będą „doskonałym sprawdzianem sojuszniczego współdziałania” oraz, że „w najważniejszych w Polsce ćwiczeniach weźmie udział większość państw NATO”.

– To bardzo trafiona inicjatywa, żałuje tylko, że spotkanie trwało tak krótko – mówił gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego. Podkreślał również, że dziennikarze mają bardzo dużą wiedzę. – Czasem rozmawia się lepiej z dziennikarzami niż z nie jednym ekspertem, którego opinie nie mają wiele wspólnego z analizami strategicznymi i zrozumieniem środowiska – mówił szef SGWP. Generał wyraził też nadzieję że w przyszłości odbędą się kolejne spotkania w podobnej formule.


Pomysł spotkania podobał się także ppłk. Szczepanowi Głuszczakowi, rzecznikowi prasowemu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Idea Tweetup jest dosyć świeża, ale to nie znaczy, że nie odkryta przez wojsko – podkreślał oficer. Przypomniał, że spotkania przedstawicieli armii z internautami odbywały się już wcześniej. – Dzięki temu można poznać ludzi, z którymi na co dzień kontaktujemy się siedząc przed monitorem – powiedział ppłk Głuszczak. – To okazja, żeby porozmawiać osobiście, nie ograniczając się tylko do 140 znaków na Twitterze – podsumował.

Minister obrony narodowej Antonii Macierewicz z okazji dzisiejszego spotkania założył własne konto na Twitterze. Do tej pory wojskowe informacje na portalu ukazywały się za pośrednictwem oficjalnego konta ministerstwa obrony oraz rzecznika prasowego Bartłomieja Misiewicza.


Zwieńczeniem spotkania był pokaz szkolenia załóg czołgów 1 Brygady Pancernej. Żołnierze ugościli też internautów wojskową grochówką.

Twitter to medium społecznościowe, które charakteryzuje się wymianą krótkich, bo zaledwie 140-znakowych komunikatów. Tweetup to rodzaj nieformalnego spotkania użytkowników portalu. Jego celem jest zintegrowanie środowiska, które na co dzień wymienia się wiadomościami w internecie. Podobne spotkania, poza ministrem obrony narodowej, organizował już prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Zapis na Twiterze z dzisiejszego spotkania można śledzić po hasztagu #TweetupMON.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Serwis K9 w Polsce
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Wszystkie misje AWACS-a
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
„Ryś” z laserem
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wioślarze i triatlonistka na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Bohater odtrącony
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
Układ nerwowy Mieczników
Po śladach polskich bohaterów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO