Prawie 100 internautów przyjechało do 1 Brygady Pancernej w Warszawie, aby porozmawiać z kierownictwem MON i najważniejszymi oficerami Wojska Polskiego. Spotkanie w formie tzw. Tweetupu zorganizował resort obrony. Z okazji wydarzenia konto na portalu założył minister Antoni Macierewicz, który podczas dyskusji odpowiadał m.in. na pytania o modernizację.
W spotkaniu, które odbyło się dziś w 1 Brygadzie Pancernej w Warszawie Wesołej uczestniczył minister obrony Antoni Macierewicz, wiceministrowie Bartosz Kownacki, Tomasz Szatkowski i Grzegorz Fałkowski, szef Sztabu Generalnego gen. broni Mieczysław Gocuł, dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki, zastępca dowódcy deneralnego gen. dywizji Jan Śliwka, pełnomocnik MON ds. obrony terytorialnej Grzegorz Kwaśniak, dowódca 1 Brygady Pancernej gen. bryg. Stanisław Czosnek, a także rzecznicy prasowi jednostek wojskowych.
Minister Macierewicz rozpoczął od podsumowania stu dni swojej pracy w resorcie obrony. – Chciałbym, abyście zobaczyli nie tylko te 100 dni, ale żebyście Państwo poznali też ekipę i ludzi, którzy razem ze mną przygotowują zmiany i będą je dalej przeprowadzać – mówił szef resortu do gości, którzy na co dzień komentują w internecie sprawy obronności.
Minister zwrócił uwagę, że „czasy wymagają szybkiej komunikacji i krótkich zdecydowanych decyzji, a Twitter w takim przypadku jest właściwym środkiem komunikacji”. Zachęcał gości do swobodnych rozmów i relacjonowania ich na Twitterze. Z tej możliwości skorzystało blisko 100 osób. Wśród nich byli dziennikarze, blogerzy oraz aktywni użytkownicy mediów społecznościowych.
Rozmawiano m.in. o modernizacji armii, kwestiach bezpieczeństwa, relacjach międzynarodowych w sferze obronności. Minister Macierewicz odpowiadał na przykład analitykowi Markowi Świerczyńskiemu z „Polityka Insight”, na pytanie dotyczące systemu zarządzania polem walki. „Dwie firmy i dwa wielkie lobby niszczyły się wzajemnie” – zacytował szefa MON dziennikarz. Z kolei wiceszef MON Tomasz Szatkowski odpowiadał m.in. na pytania o szanse współpracy z Czechami w sprawie platformy gąsienicowej.
Wojciech Kaliszczak, szef oddziału komunikacji społecznej Dowództwa Operacyjnego cytował na swoim profilu wypowiedzi dotyczące ćwiczeń „Anakonda 2016”. Dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych zapowiedział, że manewry będą „doskonałym sprawdzianem sojuszniczego współdziałania” oraz, że „w najważniejszych w Polsce ćwiczeniach weźmie udział większość państw NATO”.
– To bardzo trafiona inicjatywa, żałuje tylko, że spotkanie trwało tak krótko – mówił gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego. Podkreślał również, że dziennikarze mają bardzo dużą wiedzę. – Czasem rozmawia się lepiej z dziennikarzami niż z nie jednym ekspertem, którego opinie nie mają wiele wspólnego z analizami strategicznymi i zrozumieniem środowiska – mówił szef SGWP. Generał wyraził też nadzieję że w przyszłości odbędą się kolejne spotkania w podobnej formule.
Pomysł spotkania podobał się także ppłk. Szczepanowi Głuszczakowi, rzecznikowi prasowemu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Idea Tweetup jest dosyć świeża, ale to nie znaczy, że nie odkryta przez wojsko – podkreślał oficer. Przypomniał, że spotkania przedstawicieli armii z internautami odbywały się już wcześniej. – Dzięki temu można poznać ludzi, z którymi na co dzień kontaktujemy się siedząc przed monitorem – powiedział ppłk Głuszczak. – To okazja, żeby porozmawiać osobiście, nie ograniczając się tylko do 140 znaków na Twitterze – podsumował.
Minister obrony narodowej Antonii Macierewicz z okazji dzisiejszego spotkania założył własne konto na Twitterze. Do tej pory wojskowe informacje na portalu ukazywały się za pośrednictwem oficjalnego konta ministerstwa obrony oraz rzecznika prasowego Bartłomieja Misiewicza.
Zwieńczeniem spotkania był pokaz szkolenia załóg czołgów 1 Brygady Pancernej. Żołnierze ugościli też internautów wojskową grochówką.
Twitter to medium społecznościowe, które charakteryzuje się wymianą krótkich, bo zaledwie 140-znakowych komunikatów. Tweetup to rodzaj nieformalnego spotkania użytkowników portalu. Jego celem jest zintegrowanie środowiska, które na co dzień wymienia się wiadomościami w internecie. Podobne spotkania, poza ministrem obrony narodowej, organizował już prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.
Zapis na Twiterze z dzisiejszego spotkania można śledzić po hasztagu #TweetupMON.
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON
komentarze