moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani spotkali się z uczniami wołomińskich szkół

Nauczyciele szkół w Wołominie zaprosili weteranów na spotkanie z uczniami gimnazjum i liceum. 230 nastolatków miało szansę zadać pytanie żołnierzom, którzy wrócili z misji, a dzięki internetowym łączom – pozdrowić wojskowych w Afganistanie. Gimnazjalistów interesowały nie tylko operacje bojowe, lecz także codzienność na misji. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół nr 1 w Wołominie.


To była popularnonaukowa sesja poświęcona Wojsku Polskiemu. Nie był to jednak suchy wykład. Mł. chor. w st. spocz. Andrzejowi Korusowi, kierownikowi Zespołu Edukacji i Promocji Centrum Weterana, udało się wciągnąć uczniów w swoją opowieść.

Zadawał pytania, żartował, a za poprawną odpowiedź wręczał okolicznościowy „medal” – plakietkę Centrum Weterana. Potężna dawka wiedzy o misjach zagranicznych i udziale w nich polskich żołnierzy została podana w ciekawy i przystępny sposób. Multimedialna prezentacja była przeplatana opowieściami żołnierzy, którzy wrócili z misji. A dzięki internetowi uczestnicy spotkania mogli się skontaktować także z polskimi żołnierzami przebywającymi w Afganistanie.

– Utrzymanie przyczółka w szkole w Dywaniji w Iraku, gdzie pod ciągłym ostrzałem rebeliantów polscy żołnierze bronili się przez trzy dni, było jednym z najtrudniejszych rozkazów, jakie otrzymałem – opowiadał ppor. Jacek Żebryk, żołnierz V i IX zmiany PKW w Iraku oraz VI w Afganistanie.


Gdy chorąży Korus powiedział, że to podporucznik Żebryk jako pierwszy zaprotestował przeciwko hejtom w internecie i obrażaniu żołnierzy, uczniowie zareagowali brawami. – Sądy skazały dotychczas 23 osoby, kary wyniosły od 50 zł do 3,6 tysiąca – dodał por. Żebryk.

Chor. rez. Mariusz Sybilski, uczestnik VIII zmiany PKW w misji UNIFIL w Libanie, opowiedział, jak po raz pierwszy misję pokojową ONZ odwiedził papież Jan Paweł II. Nie bez powodu. – W latach 1995–1997 dowódcą tej misji w randze zastępcy sekretarza generalnego ONZ był gen. bryg. Stanisław Woźniak. To było dla Polski wielkim wyróżnieniem – mówił chorąży.

Mjr Julita Mirowska, która była zarówno w Iraku, jak i w Afganistanie, opowiadała, jak wyglądało codzienne życie na misji. Mówiła o pomocy dla miejscowej ludności, ale także o ostrzałach bazy, z powodu których trzeba szybko biec do schronu. – Jakie to uczucie, gdy ma się świadomość, że można nie wrócić z misji do domu? – zapytał Krzysztof Kwiatkowski uczeń II klasy gimnazjalnej. – Nie wolno o tym myśleć, gdy piszesz klasówkę, też nie mylisz, że oblejesz – wyjaśniła mjr Mirowska.


Uczniów interesowało wiele spraw. Jaki był najtrudniejszy rozkaz? Jak wyglądał dzień na misji? Jakiego sprzętu używaliście? Czy znaleźliście się na linii ognia – to tylko część pytań, jakie padały z sali. – Na lekcjach staramy się poruszać tematykę zagranicznych misji, zarówno ONZ-owskich, jak i tych bardziej współczesnych, organizowanych przez NATO i UE. Zwracamy także uwagę na straty, jakie ponosi armia, gdy giną polscy żołnierze – mówił Mariusz Weber, nauczyciel historii i inicjator spotkania.

Krzysztof Milczarek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Wołominie zapowiedział, że w przyszłym roku w Szkole zostanie zorganizowana klasa licealna o profilu „bezpieczeństwo publiczne”. Patronat nad nią obejmie prawdopodobnie Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Łączności w Zegrzu.

– Z przyjemnością jeżdżę na spotkania z młodzieżą i chętnie tłumaczę, że za to, co polscy żołnierze robili na misjach, należy im się szacunek, a gdy tego potrzebują – także wsparcie – podsumowuje Andrzej Korus. I dodaje: zawsze powtarzam, że bohaterowie są nie tylko na kartach książek.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~midarek
1457342160
Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 1 w Wołominie gratuluję pomysłu patrona nowopowstającej klasy!
9D-AB-76-A9
~ja
1457188020
Czy tej pani na zdjęciu, tam na misjach kule gwizdały obok uszu jak żołnierzom z patroli? Nie? To niech się nie wypowiada. Siedziała w cieplarnianych warunkach a później... pierś wystawiona do orderu. W wojsku tak jest.
DE-99-B0-F2
~Konrad
1457177100
Pani Małgorzato! Wyższą Szkołę Oficerską w Zegrzu rozwiązano przed 2000 r. Ciekawa inicjatywa, oby więcej takich! Pozdrawiam.
5D-81-D4-29

Na straży nieba
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po przeprawie ruszyli do walki
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Armia Andersa w operacji „Honker”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zapraszamy na Festiwal
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwaga, transformacja!
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Rajd ku czci saperów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
I zdobyliśmy!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Gry wojenne w szkoleniu
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowe Oscary przyznane!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Flota Bayraktarów w komplecie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Zmiany w dodatkach stażowych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
Pierwsi na oceanie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO