moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Próba generalna ORP „Kormoran” przed wyjściem w morze

Budowa niszczyciela min ORP „Kormoran” wkroczyła w decydującą fazę. Kilka dni temu testy pomyślnie przeszły łodzie dla nurków, systemy w okrętowej siłowni zaś zostały zalane paliwem i smarami. Teraz jednostka jest poddawana próbom na uwięzi. Stanowią one próbę generalną przed wyjściem w morze.

– Próby na uwięzi to sto kilkadziesiąt testów, które polegają na dokładnym sprawdzeniu wszystkich okrętowych mechanizmów. Większość trwa po kilka dni, proces więc jest stosunkowo długi i złożony. A tutaj sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że mamy do czynienia z jednostką prototypową – przyznaje Bartłomiej Pomierski, dyrektor ds. projektów specjalnych w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Kolejny etap budowy ORP „Kormoran” rozpoczął się w marcu. Na razie okręt stoi jeszcze przy stoczniowym nabrzeżu. Pokład jednak tętni życiem. – Praktycznie każdego dnia jest przeprowadzany jakiś test – tłumaczy kmdr ppor. Michał Dziugan, dowódca „Kormorana”. – Parę dni temu do wyposażenia okrętu trafiły łodzie motorowe dla płetwonurków. Za sobą mamy też, na przykład, płukanie systemu paliwowego – dodaje. Został on zalany paliwem między innymi po to, by sprawdzić, czy nie ma w nim żadnych nieszczelności. – W ten sposób stocznia przygotowuje się do uruchomienia okrętowej siłowni – wyjaśnia Dziugan.

Wszystkie testy i odbiory odbywają się pod okiem specjalistów z Regionalnego Przedstawicielstwa Wojskowego oraz Stoczniowego Nadzoru Jakości. – Próby na uwięzi stanowią wstęp do najważniejszego sprawdzianu, który musi zaliczyć okręt przed wejściem do służby, czyli do prób morskich – informuje kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców, w którym będzie służył „Kormoran”. Morskie próby powinny się rozpocząć już w maju. Wówczas to na Zatoce Gdańskiej zostaną bardzo dokładnie zmierzone pola fizyczne jednostki, a marynarze sprawdzą w praktyce działanie wszelkich mechanizmów: okręt będzie między innymi współpracował z samolotem i poszukiwał min. – W przypadku cywilnych jednostek takie testy trwają zwykle kilka dni. Tutaj zajmą minimum trzy miesiące – zaznacza dyrektor Pomierski.

ORP „Kormoran” ma wyporność 830 t, długość 58,5 oraz szerokość 10,3 m. Jego atutami mają się stać zintegrowany system walki, sonary, zdalnie sterowane pojazdy podwodne, a także konstrukcja z amagnetycznej stali i cichy elektryczny napęd, które zmniejszą ryzyko wywołania eksplozji rozmieszczonych na morzu min (wiele z ich typów reaguje na dźwięk i pole magnetyczne). Okręt będzie uzbrojony w 23-mm armatę Wróbel II, która później zostanie zamieniona na armatę kalibru 35 mm – wkrótce jej testy rozpoczną się na korwecie zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”.

ORP „Kormoran” powstaje z myślą o poszukiwaniu, klasyfikacji i niszczeniu min morskich, osłonie innych jednostek podczas przejścia morzem, a także ochronie kluczowych szlaków żeglugowych. Okręt będzie reprezentował Polskę w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Do służby powinien wejść jesienią tego roku. – Jak dotąd, budowa przebiega zgodnie z planem – zapewnia dyrektor Pomierski. Polska marynarka otrzyma w sumie trzy niszczyciele min typu Kormoran.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr Janusz Walczak

dodaj komentarz

komentarze

~nick
1463420400
a panowie czym chcecie rurociagi kable itp przecinac wrogowi pod woda ?
B9-76-E5-CC
~max
1460561340
Jesli mamy wydawac duze pieniadze n atakie buble to chyba lepiej juz kupic za granica cos sensowengo. jeszcze nie zwodowany a wyglada jakby byl X razy w remoncie. Gdzie jeakies uzbrojenie do REALNEJ ochrony Polskiego morza? Kto w obecnych czasach stawia jeszcze miny? Szybka akcja -atak. Ok nie znam sie ale jak patrze na to rece same sie zalamuja. I nie cieszy mnie w tym przypadku ze podobno kasa zostala w Polsce. Wg mnie niepotrzebna lajba n aktora przecwnik uzyje max 1 rakiete i po ptokach.
C0-5F-59-C5
~Jaksar
1460438280
kadłub wygląda jak by go młotkiem formowali ;)
38-5F-F4-FF
~vito
1460278080
Zgadzam się z przedmówcami. Uzbrojenie naszych jednostek symboliczne.
90-AA-7C-A6
~leonamator32
1460135040
Jak co do czego przyjdzie to przyleci rakieta , rozwali niszczyciel min , który najpewniej nie będzie w stanie się przed tą rakietą obronić i niszczyciel min nie zdąży nawet jednej miny znaleźć ;) Gdzie są okręty z wszelkiej maści rakietami się pytam ?! Czy ci , którzy decydują o budowie tych okrętów to są czy tylko udają ... ;) A może tym całym mon-em steruje jakieś obce mocarstwo i każe budować jakieś pierdoły ? ...
33-67-A7-B7
~magic64
1460013360
Gratulacje-nie zmienia to jednak faktu,ze sa to generalnie uzbrojone motorowki i z calym szacunkiem dla Marynarki Wojennej; Blyskawica poaostaje najciezej uzbrojonym okretem w Polsce, choc to przeciez muzeum.
0F-FC-6A-73

Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
 
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Tajna misja polskiej agentki
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Priorytety dla armii
Wojenny bohater na szubienicy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Jachrance o skokach spadochronowych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Palmiry – miejsce kaźni
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Będzie za co kupić koreańską broń
Wielki test w West Point coraz bliżej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Pamiętamy o Niezłomnych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Polska przystań brytyjskich jeńców
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Rusza morski „Dragon”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesna łączność dla armii
Mocny sygnał od NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Leopardy jadą na poligon
Przerwany lot „Orlika”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Abramsy pod dobrą opieką
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Offset dla „Wisły”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Sztandar dla Dowództwa WOT
Zamiana po włosku
Lista trupich główek
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Którą drogą do armii?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Kleszcze dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO