moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Łupaszka” spoczął na wojskowych Powązkach

Polska pochyla nisko głowę i oddaje hołd swojemu wielkiemu synowi – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Miały charakter państwowy, a pogrzeb odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. W ostatniej drodze „Łupaszce” towarzyszyły tłumy ludzi.


Uroczystości pogrzebowe legendarnego dowódcy żołnierzy wyklętych, których organizatorem było Ministerstwo Obrony Narodowej, rozpoczęły się w stołecznym kościele pw. św. Karola Boromeusza. Mszę żałobną odprawił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Duchowny przypomniał, że „nie dla wszystkich wojna skończyła się w 1945 roku”. – Wielu z naszych rodaków nie złożyło broni, lecz podjęło walkę z nowym okupantem, wierność Polsce uznali za wartość najwyższą. Jednym z nich był major „Łupaszka” – mówił biskup Guzdek. I zaapelował: – Musimy uczynić wszystko, aby do powszechnej świadomości przebiła się prawda, że czyny żołnierzy niezłomnych zasługują na pamięć i wdzięczność całego narodu. Naszym obowiązkiem jest przywrócenie pamięci o bohaterach powstania antykomunistycznego w powojennej Polsce.

Podczas uroczystości odczytano decyzję ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza o awansowaniu mjr. Zygmunta Szendzielarza na stopień pułkownika.

Film: prezydent.pl

– Dziś, po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie żołnierzy niezłomnych, poprzez państwowe uroczystości pogrzebowe, przywracamy godność Polsce – podkreślił prezydent Andrzej Duda przemawiając w kościele, a słowa te wywołały oklaski zgromadzonych. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP podziękował rodzinie płk. „Łupaszki”, harcerzom, strzelcom, kibicom i młodym ludziom, którzy od lat czcili pamięć żołnierzy niezłomnych. – Dziś na ich przykładzie, na ich bohaterstwie wychowujemy następne pokolenie, aby było tak jak oni wierne do końca ojczyźnie i wojskowej przysiędze – mówił prezydent podkreślając, że „ważne jest, aby nie tylko pamiętać o przeszłości, ale by także budować przyszłość”.

Po mszy świętej, w stronę Cmentarza Wojskowego na Powązkach ruszył kondukt żałobny. Poprowadził go pododdział konny w barwach 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Za lawetą – oprócz rodziny, władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem obrony Antonim Macierewiczem na czele – szły grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” niosła baner „Polski Zbrojnej”, oddający cześć słynnemu przywódcy partyzantki walczącej z władzą komunistyczną. Na uroczystościach pogrzebowych była też Lidia Lwow-Eberle, – sanitariuszka oddziału oraz narzeczona ppłk. Szendzielarza. 30 czerwca 1948 została aresztowana, dwa lata później – skazana na karę dożywotniego więzienia. Wyszła na wolność w 1956 roku. 


W pogrzebie uczestniczyli także m.in. żołnierze 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, który przyjął imię pułkownika Łupaszki, a także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i Orkiestra Reprezentacyjna WP. Przyjechały także delegacje z Wilna, gdzie mjr Szendzielarz dowodził 5 Brygadą Wileńską Armii Krajowej, oraz jego rodzinnego Lwowa.

– Cześć i chwała bohaterom! – skandował tłum idący w kondukcie żałobnym. – Cześć i chwała bohaterom! – powtórzył minister Antoni Macierewicz, przemawiając na cmentarzu nad grobem „Łupaszki”. – Dziś państwo polskie oddaje cześć i chwałę płk Szendzielarzowi i tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Polski. Bez ich determinacji i odwagi nie byłoby dziś państwa polskiego. To oni ocalili Polskę, która miała zostać wymazana z kart historii – powiedział szef MON. Jak podkreślił, „to dlatego stoi tu dziś polskie wojsko i polski prezydent”.

Pułkownik Szendzielarz, zgodnie z wolą jego córki Barbary zmarłej w 2012 roku, spoczął obok niej w tej samej, rodzinnej mogile. Dotychczas jego symboliczny grób znajdował się w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Przed ceremonią pogrzebową w Warszawie zorganizowano też uroczystości w Łodzi. Kilka dni temu odbyła się tam ceremonia złożenia w trumnie ekshumowanych szczątków legendarnego przywódcy partyzantów antykomunistycznych wraz z mundurem oficerskim Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich oraz pasem, koalicyjką, oficerkami, szablą bojową wzór 34, ryngrafem z Matką Boską Ostrobramską oraz srebrnym pierścieniem z inskrypcją „Boże Chroń Polskę”. W 2013 r. zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka z Instytutu Pamięci Narodowej odnalazł je podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery „Ł" na Cmentarzu Powązkowskim.

W sobotę szczątki podpułkownika Szendzielarza zostały przewiezione do stolicy i wystawione w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Warszawiacy mogli pożegnać dowódcę 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i wpisać się do księgi kondolencyjnej.

 

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Michał Niwicz, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Ali
1462009800
Szlag mnie trafia, jak widzę kilkuletnie dzieci w groteskowo dużych niemieckich hełmach i biało - czerwonymi opaskami. Dowódcę, który zgodziłby się wziąć takie szkraby, rozwaliłbym na miejscu. Mam syna w ich wieku.
66-F3-CC-68

Bohater odtrącony
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Po śladach polskich bohaterów
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Ryś” z laserem
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Wszystkie misje AWACS-a
„Grand Quadriga ‘24”
Na straży nieba
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO