moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON chce przyciągnąć naukowców z zagranicy

Wybitni naukowcy zagraniczni mają prowadzić zajęcia dla słuchaczy szkół wojskowych. Zaprosi ich do tego Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort chce też zachęcić do powrotu do kraju polskich naukowców zajmujących się tematyką związaną z obronnością. To założenia dwóch programów przygotowywanych przez MON, które ruszą jeszcze w tym roku.


Resort obrony chce otworzyć wojskowe uczelnie i instytuty badawcze na zewnętrzne środowiska naukowe oraz podnieść ich prestiż.  –  Zależy nam, aby dzięki nowym programom pokazać nowoczesne oblicze współczesnego wojska zgodnie z hasłem: „wiedza, nauka, innowacje” – mówi prof. Wojciech Fałkowski, wiceszef MON odpowiedzialny m.in. za szkolnictwo wyższe. Jak zapowiada wiceminister, w ramach pierwszego projektu, nazwanego „Katedry ad hoc”, wybitni zagraniczni naukowcy będą zapraszani na krótkie pobyty w Polsce. Będą w tym czasie prowadzili zajęcia dla słuchaczy wyższych uczelni wojskowych.

Podnieść prestiż

–  Najlepszym specjalistom nie jesteśmy w stanie zaoferować atrakcyjnej pracy pod względem naukowym na cały rok, ale możemy zaprosić kilka osób na miesięczne czy dwumiesięczne pobyty – wyjaśnia minister. Zagraniczni wykładowcy w ramach doraźnie tworzonych katedr prowadziliby w roku akademickim cykl 4–6 zajęć: wykładów, seminariów i laboratoriów składających się w jedną całość. Program miałby potrwać 5 lat. –  Takie zajęcia otworzą jeszcze bardziej wojskowe uczelnie na zewnętrzne środowiska naukowe i podniosą poziom kształcenia podchorążych – uważa prof. Fałkowski.

Z kolei program „Kościuszko” ma zachęcić do powrotu z emigracji polskich naukowców i badaczy zajmujących się w najlepszych ośrodkach zagranicznych tematyką związaną z obronnością. –  Dając im pieniądze na prowadzenie badań, chcemy ściągnąć ich do kraju i zachęcić do tworzenia zespołów badawczych na wojskowych uczelniach, w instytutach i szpitalach klinicznych podległych MON – wylicza wiceminister.

Ten projekt ma potrwać trzy lata. Maksymalnie tak długo resort chce finansować programy badawcze. – Spodziewamy się jednak, że naukowcy pozostaną w Polsce na dłużej, zdobywając środki między innymi z grantów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mówi wiceszef MON. Prof. Fałkowski liczy, że naukowcy, pracując w Polsce, przeniosą tu swoje doświadczenia i wiedzę, a prowadzone przez nich badania podniosą prestiż naukowy wojskowych placówek. W przyszłości przełożą się też na rozwój technologiczny Sił Zbrojnych RP.

Konkurs po wakacjach

Zarówno projekty badawcze, jak i tematykę zajęć „Katedr ad hoc” mają zgłaszać pod kątem swoich potrzeb wojskowe uczelnie i instytuty. – Chcemy, aby wpisywały się one w „Priorytetowe kierunki badań naukowych w resorcie obrony narodowej w latach 2013–2022” – dodaje wiceminister.

Konkursy na oba projekty zostaną ogłoszone jeszcze przed wakacjami, a zgłoszenia na nie mają wpłynąć do jesieni. Potem propozycje oceni grupa niezależnych recenzentów, którzy do końca roku wybiorą laureatów konkursów. Wiceszef MON liczy, że pierwsze wykłady rozpoczną się pod koniec tego roku, natomiast programy badawcze ruszyłyby na jesieni 2017 roku. –  Planujemy, że na początek ściągniemy do 10 osób w ramach programu „Kościuszko” i uruchomimy 5–10 „Katedr ad hoc” – mówi wiceszef MON.

Koszty obu programów pokryje resort obrony. Planowany budżet na projekt „Katedr” to około 2 mln zł rocznie, natomiast wydatki na program „Kościuszko” oszacowano na 10 mln zł.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. AON

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
 
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Flota Bayraktarów w komplecie
Abramsy w pętli
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wioślarze i triatlonistka na podium
Serwis K9 w Polsce
I zdobyliśmy!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
W obronie wschodniej flanki NATO
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Wojskowe Oscary przyznane!
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ameryka daje wsparcie
Orzeł dla bohaterów
Armia Andersa w operacji „Honker”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojna w świętym mieście, epilog
Po przeprawie ruszyli do walki
Pierwsi na oceanie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Śladami ojca
Układ nerwowy Mieczników
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Rajd ku czci saperów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO