moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Konkurs: Żołnierski etos i odwaga

„Polski Żołnierz – etos i duma – na przykładzie historycznym lub współczesnym” to konkurs literacki organizowany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy z okazji Święta Wojska Polskiego. Napiszcie, kto jest dla was autorytetem, wzorem godnym naśladowania. Może to być postać zarówno historyczna, jak i współczesna. Na prace czekamy do 24 czerwca.Gorąco zapraszamy studentów cywilnych wyższych szkół wojskowych, a także podchorążych kształcących się na tych uczelniach (Akademia Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie) do wzięcia udziału w naszym konkursie. 15 sierpnia obchodzimy państwowe, najważniejsze święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniające zwycięski „Cud nad Wisłą” w 1920 roku. To dobra okazja do zastanowienia się nad etosem polskiego żołnierza, jego odwagą, postawą, heroizmem, dumą i wartościami, którymi się kieruje, zarówno na polu walki, jak i w czasie pokoju.

Kilka miesięcy temu ppłk Leszek Mroczkowski, żołnierz podziemia antykomunistycznego, powiedział na antenie jednej ze stacji telewizyjnych, że nie czuje się bohaterem. – Jestem zwykłym chłopakiem z Targówka, którego los postawił tu, a nie gdzie indziej. Mając 18 lat nie wiedziałem, co to jest polityka. Wiedziałem tylko, że ojczyzna jest zagrożona i ktoś starszy dał mi karabin i powiedział: „Broń jej!” Co to za bohaterstwo? To jest obowiązek – tłumaczył ppłk Mroczkowski. To jedna z wielu postaw, które są wzorem do naśladowania, ale na pewno nie jest odosobniona – takich żołnierzy mieliśmy i mamy obecnie bardzo wielu. 

A więc zachęcamy: napiszcie, kto jest dla was autorytetem, wzorem do naśladowania. Może to być postać zarówno historyczna, jak i współczesna. Objętość pracy konkursowej nie powinna przekraczać 10 tysięcy znaków ze spacjami.

Gotową pracę należy do 24 czerwca przesłać do redakcji „Polski Zbrojnej” na adres: Wojskowy Instytut Wydawniczy, Aleje Jerozolimskie 97, 00-909 Warszawa, lub drogą e-mailową: konkurs@zbrojni.pl. W temacie wiadomości elektronicznej lub na kopercie powinna znajdować się adnotacja: Konkurs „Polski Żołnierz – etos i duma – na przykładzie historycznym lub współczesnym”. Każda praca powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem oraz zawierać adres i numer telefonu uczestnika konkursu, a także nazwę uczelni, kierunek i rok studiów. Prace, w których nie zawarto danych osobowych, nie będą brały udziału w konkursie. Pamiętajcie, że zgłoszone utwory muszą być samodzielne, a także do czasu ogłoszenia wyników nie mogą być publikowane w całości lub we fragmentach oraz nie mogą być nagrodzone w innych konkursach. Szczegółowy regulamin znajduje się tutaj.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi między 27 czerwca a 8 lipca 2016 roku. Nagrodzimy trzy najlepsze utwory literackie. Pracę, która zajmie pierwsze miejsce, opublikujemy w numerze sierpniowym miesięcznika „Polska Zbrojna”. Wszystkie trzy prace zostaną zaprezentowane 15 sierpnia na naszej stronie internetowej polska-zbrojna.pl, a link do nich podamy także na naszym profilu na Facebooku. Dodatkowo, laureaci otrzymają eleganckie pióro „Polski Zbrojnej”, a także nagrody w postaci prenumerat miesięcznika „Polska Zbrojna”. Nagrody rzeczowe zostaną wręczone laureatom podczas gali 95-lecia „Polski Zbrojnej” w październiku 2016 roku. 

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Izabela Borańska-Chmielewska , redaktor naczelna miesięcznika „Polska Zbrojna”

autor zdjęć: PZ

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Śladami ojca
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Krwawa noc pośród puszczy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pierwsi na oceanie
I zdobyliśmy!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rajd ku czci saperów
Polki pobiegły po srebro!
Na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Ta ziemia do Polski należy…”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Orzeł dla bohaterów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Test współpracy dla bezpieczeństwa
NATO on Northern Track
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pytania o europejską tarczę
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Abramsy w pętli
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO