moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wybierz wydarzenie historyczne 2015 roku!

Widowisko upamiętniające obławę augustowską, ekspozycja w Muzeum Katyńskim oraz kampania poświęcona powstaniu wielkopolskiemu – to projekty związane z wojskowością, które biorą udział w konkursie „Wydarzenie historyczne roku 2015”. O wynikach plebiscytu organizowanego przez Muzeum Historii Polski zdecydują internauci. Głosować można do 8 maja, wybierając spośród 15 inicjatyw.

– Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych minionego roku oraz popularyzowanie dziejów Polski – mówi Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski, które od kilku lat organizuje plebiscyt „Wydarzenie historyczne roku”.

Przedsięwzięcia związane z historią Polski mogą zgłaszać do konkursu osoby prywatne oraz instytucje. W tym roku nadesłano prawie 200 propozycji, to więcej niż rok temu.

Pacyfikacja podziemia

Swoje inicjatywy przedstawiły muzea, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje oraz instytucje samorządowe. Wśród zgłoszeń znalazły się m.in. akcje edukacyjne, wystawy, festiwale, rekonstrukcje historyczne, targi oraz filmy dokumentalne.

Spośród tych przedsięwzięć jury wybrało 15 najważniejszych z trzech kategorii: „wydarzenie”, „wystawa” oraz „edukacja i multimedia”. Kilka z nich jest związanych z historią wojskowości. W kategorii „wydarzenie” znalazło się widowisko historyczne „Obława Augustowska. Lipiec 1945”. Zorganizowały je 19 lipca 2015 roku w Gibach Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” i Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Rekonstrukcja, w której uczestniczyło około 70 osób, dotyczyła pacyfikacji przez Sowietów w 1945 roku niepodległościowego podziemia na Suwalszczyźnie. Historycy szacują, że zamordowano wówczas co najmniej 600 osób. Członkowie „Garnizonu Suwałki” na portalu społecznościowym napisali, że ich celem było upamiętnienie tamtych wydarzeń i oddanie hołdu ofiarom. – Cieszymy się, że trud wielu osób zaangażowanych w realizację widowiska został dostrzeżony – dodają rekonstruktorzy.

Katyń i powstanie

Do miana „wydarzenie roku” została zgłoszona także ekspozycja w Muzeum Katyńskim. Placówkę, będącą oddziałem Muzeum Wojska Polskiego, otwarto niespełna rok temu na Cytadeli Warszawskiej. Zgromadziła dotychczas ponad 42 tys. artefaktów, archiwaliów, fotografii i książek związanych ze zbrodnią katyńską. – Misją placówki jest dokumentowanie zbrodni i oddanie hołdu jej ofiarom, a także bohaterom, którzy przez dziesięciolecia walczyli o ujawnienie prawdy o Katyniu – mówił podczas konferencji katyńskiej Sławomir Frątczak, doradca podsekretarza stanu w MON, niegdyś dyrektor Muzeum Katyńskiego.

W kategorii „edukacja i multimedia” jury nominowało akcję „Głosu Wielkopolskiego” pod hasłem „Chwalimy się powstaniem”. W grudniu ubiegłego roku, w 97. rocznicę powstania wielkopolskiego dziennik zachęcał czytelników, aby nie zapominali o najważniejszym dla regionu zrywie wolnościowym. Gazeta na swoich łamach przypominała o powstaniu, a do egzemplarzy dołączyła karty i koperty z motywami powstańczymi. „Mieliśmy jeden cel: pochwalić się Polsce i światu powstaniem wielkopolskim, które choć jest dumą każdego Wielkopolanina rzadko przebija się do ogólnopolskiej świadomości” – napisano w dzienniku.

Decyzja internautów

Wśród 15 nominowanych do konkursu są m.in. Muzeum Toruńskiego Piernika, „Historia Polski” na Multimedialnej Platformie Edukacyjnej czy „Kronika narodzin Solidarności”. O wszystkich projektach można przeczytać na stronie www.whr.muzhp.pl. Który wygra – zdecydują internauci. Głosować można na stronie konkursu, na jedno wydarzenie z każdej kategorii.

W poprzednich edycjach plebiscytu głosujący kilkakrotnie wybierali wydarzenia związane z historią wojskowości. Wśród zwycięzców znalazły się m.in. Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie czy uroczysty pochówek dowódcy obrony odcinka Wizna kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego.

Czas, aby wybrać swoje wydarzenie historyczne roku, mija 8 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 24 maja podczas uroczystej gali.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: M. Skoczeń/ MWP, płk Tomasz Szulejko, Andrzej Sidor/ FORUM

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Ryś” z laserem
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ostatnia droga Pileckiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
Ameryka daje wsparcie
Zawsze gotowi do pomocy
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po śladach polskich bohaterów
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Nie szpital, a instytut
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
They Will Check The Training Results in Combat
Wszystkie misje AWACS-a
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO